Yılbaşında Gidilecek En Ucuz Ülkeler Hangileridir?

Yılbaşında Gidilecek En Ucuz Ülkeler Hangileridir?

Yılbaşı yaklaştıkça yeni yılı yurt dışında geçirmek isteyenler en ucuz ülkeler hangisi sorusunun cevabını araştırmaya başladılar. Özellikle dolar kurunun yüksek olduğu bu dönemlerde yılbaşı tatilinde nereye gidilir sorusu oldukça revaçta. Aynı zamanda yurt dışı tatili tercih edenler dünyanın en ucuz ülkeleri hangileridir sorusunun cevabını arıyor.

Yılbaşı tatili için ise Avrupa ülkelerine gitmek isteyenler ise en ucuz Avrupa ülkeleri neresidir diye sormaktan kendini alıkoyamıyor. Bu soruların yanıtı için öncelikle Türkiye’den pasaport istemeyen ülkelerle başlayalım. 2022 yılı itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Moldova, Azerbaycan ve Gürcistan pasaportsuz sadece kimlik kartıyla gidilecebilecek ülkeler arasındadır. Yılbaşını yurt dışında kutlamak ve bunu en ekonomik şekilde yapmak isteyenlere bu ülkeler biçilmiş kaftandır. Çünkü oldukça külfetli olan pasaport ücretleri ve işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmadan bu ülkelere seyahat etmek mümkündür. Ayrıca pasaportu ilk defa çıkaracaklar için bazen 1 ayı bulabilen bekleme süresi gerekli olabiliyor.
yılbaşında gidilecek ülkeler

Pasaport masrafı dışında oldukça maliyetli olan uçak masrafını yapmak istemeyenler için ise Türkiye’den kolaylıkla kara yoluyla Gürcistan’a ulaşmak da oldukça basit. Artvine gidip Sarp sınır kapısından Batum’a geçebilirsiniz. Böylelikle Gürcistan da da Kendı aracınızla rahatlıkla seyahat etme kolaylığına erişmiş olursunuz. 1 Gürcistan larisi 6.83 tl civarında seyrediyor. Yakınlığı ve ulaşım kolaylığı sebebiyle hafta sonu gezisi için bile Gürcistan tercih edilebilir. En meşhur yemeği nefis Gürcü mantısını da tatmadan geri dönmek de olmaz.

Pasaportsuz gidilebilen bir diğer ülke olan Azebeycan da Türklere karşı oldukça sempati duyulan kardeş ülkeler arasında. Hem de Azerice Türkçeye yakın bir dil olduğundan kolaylıkla iletişim kurulup güzel vakit geçirmenizi sağlayacak ülkeler arasındadır. 1 Azerbaycan manatı 10, 73 tl civarında. Başkent Bakü de gösterişli yılbaşı kutlamaları kalabalık ve eğlenceli gruplarla yapılıyor. Kültürler de yakın olduğundan damak tadınıza yakın oldukça güzel yemekleri de mevcuttur. Özellikle şah pilavı deneyenlerin çok beğendiği Azerbaycan’ın en meşhur yemekleri arasında geliyor.
yeni yıl

Ukrayna da pasaportsuz gidilebilen ülkeler arsında. Hatta uçak yerine deniz yoluyla Karadeniz üstünden ülkeye ulaşmak mümkün. Bunu daha uygun fiyata getirmek için gemi turları tercih edilebilir. Ülke yılbaşı kutlamalarına oldukça önem verir ve gösterişli organizasyonlar düzenleyerek turistleri buraya çekmeyi de başarmış. 2 Ukrayna hrivnası 1 Türk lirasına denk gelıyor. Yalnız Ukrayna da yılbaşı 6 ocak gününü 7 ocak gününe bağlayan gece kutlanıyor. Belirtmekte fayda var. Ayrıca içinde oldukça fazla malzeme bulunan meşhur yemeği olan borç çorbasını da denemek için oldukça güzel bir fırsat yakalamış olursunuz.

Yılbaşına kaç gün kaldı diye soranlar oldukça fazla. Çünkü bazı ülkelerde yılbaşı kullandıkları takvime göre değişiklik gösteriyor. Türkiye ile aynı gün Yılbaşına giren ülkelerle birlikte 1 ay önce yada daha sonrasında yılbaşı kutlaması yapan ülkelerde oldukça fazla durumda. Bu duruma hem coğrafi konum hem de meridyenlerin de etkisi bulunuyor.
yılbaşında gidilecek ülke

Yeni yıl kutlamaları için pasaport istemeyen ülkeler dışında pasaportla girilen ama uygun maliyetlerle bol bol eğlenilecek başka ülkeler de mevcut. Hali hazırda geçerli pasaportu bulunan ve ekonomik bir yolla yılbaşını yurt dışında kutlamak isteyenler için Kamboçya ve Hindistan oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bu ülkeler tarihi zenginlikleri ve ilginç kültürleri ile oldukça dikkat çekici bir geçmişe sahip. Bu iki ülkede de günlük 4 dolara konaklayabilirsiniz. Ayrıca iyi bir restaurantta yemek dahil günlük en fazla 25 dolar civarında harcama yaparak günü geçirebilirsiniz.