Migren Nedir? Migren Belirtileri ve Tedavisi

Migren Nedir? Migren Belirtileri ve Tedavisi

Migren nedir dersek, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve şiddetli baş ağrılarına sebebiyet veren bir hastalıktır. Çok yaygın görülen bu hastalığın en başında şiddetli ağrı görülür. Ense, şakak ve göz bölgesinde görülen ağrı hareket ettikçe ve ışığa baktıkça kötüleşir. Ağrıya eşlik olarak ışığa karşı duyarlılık, sese karşı hassasiyet ve kusma görülebilir.

Pek çok migren ağrısı aurasız migren olarak görülür. Auralı migren hastaları baş ağrısı atakları başlamadan 5-10 dakika öncesinde aura atakları yaşar. Aura atakları geçici olarak tetiklenen nörolojik rahatsızlık olarak bilinir. Bu nörolojik bozuklukta hastalar hem görsel hem duyusal olarak etkilenir. En çok görsel aura yaşanır. Görsel aurada hastalar ışık çakmaları ve görmede problem yaşarlar.

Migrenin kronik olarak ifade edilmesi için 3 ay içinde 15 günden daha uzun süre 4-5 saatlik ataklar geçirilmesi gerekir. Genelde ense ve şakak bölgesinde ağrı görülür ve ışığa bakamama gibi şikayetler görülür. Migren belirtileri genelde birbirine çok benzer. Bu nedenle teşhis etmesi oldukça kolaydır. Bu nedenle hastaların pek çoğu ışık görmeyen odada sessizce yatıp uyumayı tercih eder.
migren nedir

Migren Nedenleri Nelerdir?

Migren ağrısı nedenleri arasında en çok görülen faktör genetik yatkınlıktır. Eğer ailenizden bir kişide migren varsa sizin de migren hastalığına yakalanma riskiniz %40 daha da artış gösterecektir. Hem anne hem babası migren geçiren kişilerin hastalığa yakalanma riski ise %75’tir. Migren ağrılarının nedenlerinden bir diğeri de hormonal değişimlerdir. Bunun için migren kadınlarda daha sık görülür. Erkeklere göre kadınlarda 3 kat daha fazla migren görülür ve adet dönemlerinde çok daha şiddetlenir.

Migren atağı tuttuğu zaman da kusma, bulantı, ışığa ve sese hassasiyet yaşanabilir. Ağrı genelde tek taraflıdır. Ayrıca yoğun ve zonklayıcı bir ağrı görülür. Migrene ne iyi gelir sorusu da sıklıkla sorulur. Etkili ilaçlar dışında karanlık ve sessizlik yoğun ve şiddetli ağrıları bir nebze de olsa azaltabilir.
migren tedavisi

Migren Belirtileri

Migren belirtileri fark edilmeyecek gibi değildir. Çünkü günlük aktiviteleri kısıtlayarak kişiyi sürekli yatmaya zorlayabilir. Migrenin en yaygın belirtisi tek taraflı baş ağrısıdır. Zamanla yönü değişebilir fakat tek yönlü olarak ağrı yaşanır. Alın, başın arka tarafı ve kulak arkası migren ağrısının en sık görüldüğü bölgelerdir. Dikkatsizlik, duyarlılık, durgunluk, düşüncede yavaşlama, kelime bulmakta güçlük ve aşırı ses gürültüye tepki migrenin belirtileri arasında yer alır.

Sürekli esneme, uyku isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik ve kabızlık da migrenin öncelikli belirtileridir. Migrenin olmazsa olmaz belirtilerinden biri de kokuya karşı hassasiyettir. Bu nedenle en sevdiğiniz parfümü sıksanız bile mideniz bulanabilir ve kusma atakları geçirebilirsiniz. Migren nasıl geçer sorusu pek çok hasta tarafından merak edilir. Şunu belirtmek gerekir ki migren dinlenmeden, istirahat etmeden geçmez.
migren belirtileri hakkında

Migren Tedavisi

Migren tedavisi başlamadan önce beyin görüntüleme teknikleri uygulanmaktadır. Eğer haftada 1-2 kez atak görülüyorsa koruyucu tedaviler uygulanmalıdır. Migrenin kalıcı bir tedavisi yoktur. Ancak migrene neden olan unsurların ortadan kaldırılması gerekir. Migrenin daha hafif atlatılması için önce kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Aşağıdaki etkenlere dikkat ederek migrenin üstesinden daha kolay gelebilirsiniz;

  • Düzenli uyku uyumak
  • Stresten uzak durmak
  • Beslenmenize dikkat etmeniz
  • İdeal kiloda olmak
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak

Bu etkenlere dikkat etmeniz durumunda migren ataklarını daha hafif geçirebilirsiniz. Migren ve buna benzer konularda detaylı bilgi almak için Süslü Kadın sitesini ziyaret edebilirsiniz.