10 Yıl Gençleştiren Formül! Yüz Yogası Nedir?

10 Yıl Gençleştiren Formül! Yüz Yogası Nedir?

Yoga ana vatan olarak Hindistan kökenli, vücudu veya zihni disipline etmek için kullanılan bir felsefe olarak doğmuştur. Sonrasında yoga evrilerek bir spor dalı olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca birçok çeşidi de bulunan yogaya bir meditasyon şekli de denilebilir. Yüz yogası diğer yoga çeşitlerinden farklı olarak sadece yüze odaklı yapılan bir yoga şeklidir. Yüz yogası nedir sorusuna en kısa yolla cevap vermek gerekirse yüz kaslarını belli sürelerle hareket ettirerek yüz kırışıklılarının oluşumunu en aza indirmektir. Yüz yogası faydaları oldukça fazla ve etkilidir. Çünkü yüz yogası hareketleri yüz kaslarını harekete geçirir ve yaşlanmanın yüzdeki etkileri en aza indirerek gençleşmiş bir yüze sahip olunmasını sağlar. Cildi canlandırır ve en derin kırışıklıklarda bile düzenli tekrarlandığı sürece olumlu etki gösterir.

Yüz yogası temelde çeşitli yüz egzersizleri tekrarına dayanır. Bu egzersizler her gün belli tekrar ve aralıklarla yapıldığı takdirde olumlu etkilerini kısa sürede gösterecektir. Yüz yogası neden yapılır diye soranlar için en basit yoluyla yüzde oluşan kırışıklarının giderilmesine ve oluşumunu engellenmesi için yapılan bir egzersiz türü olarak cevaplanabilir.
yüz yogası nedir

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

 Yüz yogası düşünüldüğünün aksine oldukça basit bir temele dayanır. Yüz yogasını herkes evinde kolaylıkla günde 10 dakikasını ayırarak yapabilir. Ayrıca yüzünüzde kırışıklık oluşmasını beklemeden yüz yogası yapılırsa oluşacak yüz çizgilerinin önüne geçilmiş olur. Yüz yogası nasıl yapılır sorunun cevabı ise birkaç adımla anlatılabilir. İlk olarak ellerinizi yumruk yapıp şakaklarınızdan çenenize doğru bu yumrukları nazikçe aşağı ve yukarı olacak şekilde kaydırın. Bu hakareti 6 set halinde tekrarlayın. Böylelikle ilk adımı tamamlamış olacaksınız.

 2. adımda ise göz kapakları ve göz çevresindeki kırışıklar için yapılan egzersizdir. Bu adımda orta   parmaklarınızı kaşınızın üst kısmına işaret parmaklarınız ise kaşınızın dış kenarına gelecek şekilde yerleştirin.     V  şekli olacak şekilde parmaklarınızı hafif baskı uygulayacak şekilde çekip bırakın. Bu hareketi 8 kez   tekrarladığınız takdirde ikinci adım da bitmiş olacaktır.
yüz yogası faydaları

  1. adımda dudak çevresi egzersizi için yapılacak uygulama vardır. Bu uygulamayı yaparken oturup başınızı hafifçe öne eğmelisiniz. Sonrasında dudaklarınızı öpücük pozisyonunda sıkıca büzün. Bu şekilde 10 saniye bekleyip 5 kez bu hareketi tekrar edin. Bu adımı tamamladığınızda dudak ve ağız kenarındaki çizgilerden kurtulmak için egzersizinizi bitirmiş olacaksınız.
  2. adımda ise boyun ve çene sarkması için yapılan egzersiz vardır. Başınızı hafifçe geriye doğru itin ve boyun bölgenizin gerilmesini sağlayın. İki elinizin parmaklarını kullanarak boynunuzdan köprücük kemiğine doğru yumuşak hareketlerle kaydırın. Bu egzersizi 5 kez tekrar edin. Bu şekilde toplamda 10 dakika bile sürmeyen yüz yogası egzersizinizi tamamlamış olacaksınız. Eğer kullandığınız cilt bakımı ürünleriniz varsa bu egzersizden sonra kullanmanız çok da etkili olacaktır. Yüz yogası hareketlerini resimli olarak da inceleyip kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
    yüz yogası yapmak

Yüz yogası ne işe yarar diye soranlar için cevap ise yüz çevresindeki kırışıklardan kurtulmanın en doğal yolu denebilir. Ayrıca baş ağrısına iyi gelen yüz yogası cildin canlılık kazanmasına ve kan dolaşımının hızlanmasında oldukça etkilidir. Gerginlik ve stres gibi etkilerin yok olmasında yüz yogası oldukça etkili bir yöntemdir. Bilimsel olarak da uyku kalitesini arttığı bilinen yüz yogası her yaştan kadın ve erkeğin yapması için uygundur. Hiçbir zararı ya da yan etkisi bulunmaz. Yüz yogası işe yarıyor mu sorusunun cevabı ise kesinlikle evettir. Yüz yogası yapanlar öncesi ve sonrası için çekilmiş fotoğrafları inceleyerek aradaki farkı siz de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.