Protez Tırnak Nedir?

Protez Tırnak Nedir?

Kendi tırnağınızın üstüne yapılan protez tırnak, tırnakları uzun süre uzamayan ve tırnaklarına şekil veremeyenler için tercih edilen hazır tırnaklardır. Protez tırnak gerçek tırnağın üstüne, bazı koruyucu maddeler koyulduktan sonra uygulanır. Bu sebepten kesinlikle gerçek tırnağınıza bir zararı dokunmaz. Protez tırnak için zaman konusunda sınırlama yoktur, istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Düzenli olarak bakım yapılırsa genel olarak altı ay kadar kalabilir. Bunun dışında istediğiniz zaman kolay bir şekilde çıkarılabilir. Protez tırnak; kadınlar açısından son derece kullanışlı bir tırnak türüdür. Takma tırnak çeşitlerine göre daha sağlıklı bir uygulamadır. Son yıllarda popülerliği artan bu işlemlerin fiyatları da her bütçeye uygun olacak şekildedir.
protez tırnak kullanımı

Protez tırnak ellerinizle bütünleştiği için hissedilmez. Son derece doğal bir görünümü olan protez tırnağa oje sürmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Hatta oje sürüldüğü zaman  normal tırnağa gitti göre daha kalıcı olur. Uzunluğunu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Protez tırnakla kimyasal maddelere temas etmemeye dikkat edilmelidir. Eldiven kullanarak iş yapılması gerekir. Şampuan ya da savunun herhangi bir zararı olmaz. Ojeyi değiştirmek istediğiniz zaman, aseton içermeyen oje temizleyiciler kullanılması tavsiye edilir. Bu tarz ürünleri bulmak son derece kolaydır.
protez tırnak

Protez Tırnak Nasıl Uygulanır?

Jel tırnak, akrilik tırnak ve dipping tırnak gibi değişik tırnak modelleri bulunan protez tırnak; tırnaklar üzerine sürülen özel jel ya da  koruyucudan sonra tırnak ucuna plastik tırnakların koyulması ile elde edilen ve son derece kullanışlı olan bir tırnak modelidir. Takma tırnaklara kıyasla daha doğal görüntüye sahip ve daha sağlam bir yapıdadır. Düzenli bir şekilde bakımları ihmal edilmediği sürece uzun seneler boyunca kullanımı uygundur. Kullanım süresi oldukça uzun olan protez tırnaklar; takma tırnaklara göre kişinin kendi tırnağı havasını verir. Özellikle badem tırnak modeli doğal bir görüntüye sahiptir.
jel tırnak

Genel olarak 1-1.30 saat süren protez tırnak uygulaması sırasında ilk olarak kişinin kendi tırnaklarının üzerine tırnak koruyucu sürülür. Bu koruyucu madde; protez tırnağın gerçek tırnağa yapışmasını yardımcı olur, hem de tırnağın törpüleme işleminden zarar görmemesini sağlar. Diğer aşamada tırnağın uç kısımlarına protez tırnak yerleştirilir ve yapıştırılır. Ardından törpüleme işlemi ile tırnağa şekil verilir. Törpüleme işleminin ardından, uç kısım dışındaki diğer kısımlarda kaplanır ve son olarak tırnak yüzeyleri törpülenir ve parlatılır. Daha sonra istediğiniz renk kalıcı oje uygulanır. Özetle protez tırnak modelleri uygulama işlemi son derece basittir.
protez tırnak nedir

Protez Tırnak Kullanım Süresi

Protez tırnak uygularken önemli olan doğal tırnakla temas haline geçmiş olduğu kısımlardır. Yani hazırlık aşaması ve çıkartma aşaması çok önemlidir. Hazırlık yapılırken doğal tırnağın yağdan arındırılması gerekir ve bu arındırma işleminde çok fazla yapılan törpüleme ya da uygun törpünün seçilmemesi doğal tırnak açısından önemlidir. Aynı şekilde çıkarma işleminde de törpü kullanımına ihtiyaç vardır. Törpü işleminin protez tırnağa yapılması gerekir. Tırnak temizliği dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Doğal tırnağa elektronik törpü uygulanması, doğal tırnak için uygun olmayan başlıklar tercih edilmesi durumunda yine tırnak zarar görecektir. Kişiye göre farklılık gösteren tırnak uzama hızına göre önerilen protez tırnak kullanım süresi yaklaşık olarak süre 3-4 haftadır. Düzenli protez tırnak bakımı yapıldığı sürece uzun süre boyunca kullanılabilir ve kişi istediği zaman çıkarttırtabilir. Protez tırnak çeşitleri her zevke uyacak şekildedir. Eğer protez tırnak yaptırmaya karar verdiyseniz bu konuda mutlaka profesyonel bir hizmet almaya dikkat etmeniz gerekir. Tırnak sağlığınız için önemlidir.