Akik Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Akik Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Akik taşı, insanlar tarafından en çok merak edilen doğal taşlar arasında yer alır. Farklı renkleri de bulunan akik taşı aynı zamanda ölümsüz taş ve yemen taşı olarak da farklı isimlere sahiptir. Şık ve zarif bir görüntüsünün yanı sıra, akik taşının insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülür. Bu yüzden kişiler akik taşını almadan ne gibi faydaları olduğu, zararları ve gerçek olup olmadığı ile ilgili araştırma yapmak ister. İsmi Sicilya’daki Achates Nehri’nden gelen bu taş daha çok kolye, yüzük ve küpe gibi aksesuarlarda karşımıza çıkar ve ev dekorasyonunda kullanılır. Siyah akik taşı faydaları ve turuncu akik taşı faydaları en çok araştırılan konular arasındadır.
akik taşı

Özellikleri ile kişilerin dikkatini çeken akik taşı faydaları şu şekildedir;

 • Akik taşı ruhsal yönden rahatlık sağlar.
 • Negatif enerjiye karşı koruma sağlar, strese iyi gelir.
 • Enerji verici olduğu için kişiler akik taşı taşıdığında daha enerjik olur.
 • Birçok cilt hastalıkları üzerinde olumlu özelliklere sahiptir.
 • Ağrıları azaltmaya destek sağlar.
 • Kemik ağrılarına üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Nazara ve negatif gözlere karşı koruma sağlar.
 • Bağırsak ve mide hastalıklarını azaltır.
 • Tansiyon dengeleyici özelliği vardır.
 • Hamilelik döneminde kullanılırsa hem anne hem de bebek için iyi gelecektir.
  akik taşı nedir

Akik Taşı Hangi Renktir?

Doğal taşlar insanlara ne kadar yarar sağlasa da bu taşların gerçek olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Piyasa da birçok kişi sahte akik taşı satar. Bu yüzden ilk olarak, akik taşının gerçek olup olmadığını anlamak için hangi yöntemleri kullanmak gerektiğini öğrenmek gerekir. Akik taşının gerçek olup olmadığını anlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Eğer akik taşının içi ve dışı farklı renkte ise bu akik taşının gerçek olmadığını anlamına gelir. Genellikle akik taşının faydaları birçok kişi tarafından bilinir ama renkler konusu detaylı bilinmez.

Gerçek akik taşının hem içi hem de dışı aynı renk olur. Yemek taşı ve ölümsüz taş olarak da adlandırılan akik taşının 7 değişik rengi vardır En sık görülen akik taşları ise kahverengi ve siyah renktir. Yeşil  ve mavi akik taşı kullanıldığı zaman ruha iyi gelir, stresi azaltır ve şans getirdiğine inanılır. Mavi akik taşı faydaları ve yeşil akik taşı faydaları oldukça fazladır. Kahverengi akik taşı faydaları da genellikle cilt ile alakalıdır.

Akik taşı faydalı bir taş olarak görülse de bazı kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Akik taşı her insanda aynı etkiyi yaratmayacağı için daha çok düşük tansiyonu ve kalp sorunu olan kişilere uygun değildir. Bunun sebebi akik taşının tansiyon düşürme üzerinde etkili bir taş olmasından kaynaklanır. Düşük tansiyon sorunu olan kişiler akik taşını kullandığı zaman, tansiyonlarında daha fazla düşüş ortaya çıkabilir. Bu durum dışında kimsenin kullanmasında bir sakınca görülmez. Kırmızı akik taşı faydaları da fazladır ama çok tercih edilmez.
akik taşı özellikleri

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Akik taşının özellikleri oldukça fazladır. Bu taşların sertlik derecesi 6,5-7 arasındadır ve çok serttir. Güçlü bir taş özelliğine sahip olmasından dolayı, terapi amaçlı kullanılır. Akik taşının strese iyi geldiği bilinir. Aynı şekilde kullanan kişiye bedensel ve ruhsal olarak pozitiflik katar.

Akik taşının bunların haricinde serinletici ve huzur verici bir etkisi de bulunur. Bundan dolayı çöllerde yaşayanlar susuzluklarını gidermek için akik taşını tercih ederler. Bunun sebebi akik taşının tükürük bezlerini uyarması, bir süre için susuzluk hissini yok etmesidir. Bundan dolayı susuzluk çeken kişiler bu taşı ağızlarına koyup, susuzluk hissini gidermeye çalışırlar. Akik taşı ne işe yarar öğrenip daha sonra kullanmak gerekir.