Kış Çayı Tarifi

Kış Çayı Tarifi

Sonbahar ve kış aylarında sertleşen hava, soğuk algınlıklarını ve boğaz ağrılarını da beraberinde getiriyor. Özellikle güçlü bir bağışıklığa sahip olmayanlar için bu soğuk havalar kabus gibi görünüyor. Peki bu soğuk havalarda bağışıklığımızı güçlendirecek ne gibi çözümler mevcut? Sorunun cevabı oldukça basit: Kış çayı. Kış çayı bağışıklığımızı kuvvetlendirecek mevsim bitkilerinden oluşan ve son derece sağlıklı bir çaydır. Kış çayı nasıl yapılır diyen okuyucularımız için işte tarifimiz!

Kış çayı genel manada üç ana malzemeden oluşmaktadır: Zencefil, Kuşburnu, Tarçın. Ancak siz dilediğiniz şekilde bu malzemelere eklemeler yapabilirsiniz. Çayınızın içine portakal ya da elma kabuğu ilave edebilirsiniz. Zencefilin baskın tadını sevmeyenler için bal ve limon da iyi birer çözüm olabilmektedir.

Bitki çayı tarifleri denilince akla onlarca farklı çay tarifi gelmektedir. Kış çayınıza dilediğiniz bitkiyi ekleyerek çay alternatiflerinizi çoğaltabilirsiniz. Örneğin zencefil, kuşburnu ve tarçın karışımı içine rezene ve gül yaprağı da ekleyerek çayınızı ayrı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Çayınızı daha etkili ve hafif bir hale getirmek için ise ekinezya, ıhlamur ve adaçayı karışımını da deneyebilirsiniz. Ekinezya ve adaçayı hem bağışıklığınızı kuvvetlendirecek hem de vücudunuza sakinlik verecektir.

Kış Çayının Faydaları Nelerdir?               

Kış çayı içerdiği bitkiler sayesinde vücudunuz için adeta bir zırh görevi görecektir. Soğuk algınlığı, nezle, öksürük ya da grip kapınızı çalamayacak! Öncelikle zencefilin vücut için yararlarından bahsetmek istiyoruz.

Zencefil: Gingerol içeren zencefil enfeksiyonlarla ve hastalıklarla mücadele konusunda bir numaralı bitkidir. İltihaplanmalar ve solunum yolu enfeksiyonları için birçok ilaçtan çok daha etkilidir. Ayrıca mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır ve bulantıları engeller. Antienflamatuar etkisi sayesinde kolesterol, kalp rahatsızlıkları ve kireçlenmelere de oldukça iyi gelmektedir. Kanser ve Alzeimer tedavilerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Tarçın: Tarçın enflamasyon ( iltihaplanma)  ile en iyi mücadele yöntemlerinden biridir. Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemimiz için harika bir kaynaktır. Ayrıca kolesterol ve diyabet gibi rahatsızlıklar için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Kan şekerini dengeleyerek vücut bağışıklığına katkıda bulunur. Çayınızın içine atacağınız bir adet çubuk tarçın ile bağışıklığınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Kuşburnu: Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki kuşburnu, tüm narenciyelerden çok daha fazla miktarda C vitaminine sahiptir. İster kuru ister taze olarak tüketin, vücudunuz için vazgeçilmez bir üründür. İçerdiği A, C ve E vitaminleri sayesinde beyaz kan hücrelerinin miktarını artırarak vücudun enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.

Portakal ve Elma: İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzu enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı korur. Ayrıca kalp sağlığını destekler ve kansızlık sorununu ortadan kaldırırlar.

Ekinezya: Soğuk algınlığına sebep olan virüs ve bakterileri öldürme gücü bulunan ekinezyayı kış aylarında evinizden eksik etmeyin deriz.

Ihlamur: Ihlamur yüzlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan harika bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını destekleyen, öksürüğü engelleyen ve ateş düşüren bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Kan basıncını düşüren, damar sertleşmelrini önleyen ve hastalıklara karşı koruyan ıhlamur kış çaylarının da vazgeçilmezi konumunda.

Adaçayı: Karaciğeri temizleyen, stresi azaltan, kan şekerini düşüren, gribi ve boğaz ağrılarını engelleyen bu efsanevi bitkiyi çaylarınızdan eksik etmemelisiniz. Ayrıca safra kesesi sağlığı için de faydası bulunan adaçayı metabolizmayı hızlandıran eşsiz bitkilerdendir.

Hazırlamak istediğiniz kış çayınızın içine papatya, hibisküs,ayva yaprağı, hatme çiçeği, karahindiba, ginseng, yeşil çay ve mate yaprağı ekleyerek de zengin hale getirebilirsiniz. Yalnızca kuşburnu çayı nasıl yapılır diye merak edenler için de kısa bir tarif verebiliriz. Çaydanlığınıza bir miktar su ve kuşburnu koyarak çayınızı 15 dakiaka kadar kaynatın ve 10 dakika dinlendirin. Dilerseniz kuşburnu çayınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Kış Çayı Zayıflatır Mı?

Kış çayının faydaları saymakla bitmez elbette. Peki bağışıklık sistemimize bu kadar destek olan bir çayın zayıflatma özelliği var mıdır? Metabolizmamızı hızlandıran ve beyaz kan hücrelerimizin sayısını artıran bu çayın doğrudan bir zayıflatma etkisi bulunmamaktadır. Ancak kış çayı faydaları vücudumuzu rahatlatacak türdendir diyebiliriz. Toksin atılmasına ve ödemlerin azaltılmasına katkıda bulunduğundan zayıflamaya yardımcı olabilir fakat belirttiğimiz gibi zayıflamaya doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır.