Antidepresan İlaçları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Antidepresan İlaçları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Genellikle depresyon, panik atak, takıntı problemi gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde antidepresan adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat antidepresan ilaçların bir hekim kontrolü dışında kullanılması sakıncalıdır ve kişiye özel olan tedavinin hekim aracılığıyla başlatılarak takip edilmesi gereklidir.

Nasıl ki şeker, tansiyon gibi hastalıklarda kullanılan ilaçları doktor kontrolü dışında kullanamıyorsak, kendimizi mutsuz, iyi hissetmediğimiz zamanda da bir psikiyatrist hekime danışarak antidepresan kullanmaya başlamalı ve düzenli bir şekilde kontrole gitmelisiniz.

Antidepresan Nedir?

Antidepresan ilaçlar; depresyon, sosyal fobi, anksiyete, panik atak gibi pek çok psikolojik rahatsızlıkta ilgili hekimler tarafında hastalara verilen ilaçlardır. Aslında bu ilaçlar, şeker, tansiyon ilaçlarından farksızdır. Bu ilaçlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, kendi kafamıza göre kullanılmaması gerektiğidir. Bazı insanlar ara sıra bir tane içsem bir şey olmaz, kendimi iyi hissediyorum diye düşünmektedir. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir.

Antidepresan İlaçların Yan Etkileri

Günümüzde antidepresan ilaçların kullanımı oldukça yaygındır. Antidepresan ilaçlarında diğer ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri vardır. Hastalar, antidepresan kullanımından sonra herhangi bir yan etki ile karşılaştığından doğrudan doktorlarına başvurmalıdır. Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavilerinin en önemli kısmı doktorla iş birliği yapmaktır. Bazı hastalar, ilaç prospektüsünde yazan yan etkileri gördüklerinde ilacı kullanmaktan vazgeçebilmektedir. Böyle bir durumda doktorunuzla konuşup bilgi almanız gerekmektedir.

Bu tarz bir kaygıyla ilaç kullanmamak, kişinin sağlığı için son derece sakıncalı bir durumdur. Antidepresan ilaçların yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kilo Alımı
  • İştah Kapanması
  • Mide Bulantısı
  • Aşırı Uyku Hali
  • Cinsel İsteksizlik
  • Kabızlık
  • İshal

Bu yan etkilerin yanı sıra çok aşırı bir şekilde mutlu olma hali görülürse doktorunuza görünmekte fayda vardır.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antidepresan ilaçlar ile ilgili çokça yersiz ve hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan bilgiler mevcuttur. Bu gerçek dışı bilgiler tedavi sürecinde olan hastaları da olumsuz etkilemektedir. Antidepresanlar ile ilgili bazı gerçek dışı bilgiler şu şekildedir;

Antidepresanlar Bağımlılık Yapmaz

Antidepresan ilaçlar, çoğu ilaçlara nazaran çok daha güvenilir, uygun görülen miktarda kullanıldığı zaman sorun yaratmayan ilaçlardır. Bağımlılık yaptığı ile ilgili düşünceler son derece yanlıştır. İlaçları kullanmadığınız zaman almak için istek duymazsınız, aldığınız zaman da uyuşturucu maddeler gibi hemen keyif vermezler. Ancak ilacı birden kestiğiniz zaman beyin buna alışamaz, bu bağımlılık ile karıştırılmamalıdır. Tıp dilinde buna ‘kesilme belirtisi’ denilir. Bundan dolayı ilacı azaltarak bırakmak daha doğrudur.

Antidepresanlar Mutluluk İlaçları Değildir

Antidepresan ilaçlar, kafa yapan, aşırı neşen veren ilaçlar değildir. Fakat sıkıntı çeken, mutsuz, bıkkın olan kişilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Onun dışında çok ciddi bir sorunu olmayan kişiler, antidepresan aldıkları zaman kendilerini iyi hissetmenin yanında ilacın yan etkilerini yaşamaktadır.

Antidepresanlar Uyuşturmaz

Antidepresan ilaçlar, uyuşturucu ilaçlardan değildir. Sanılanın aksine, pek çok sakinleştirici veya uyuşturucu maddeler gibi hemen etki etmezler, etki görmek için birkaç hafta beklenilmesi gerekir.

Antidepresanlar Kişilik Özelliklerinizi Değiştirmez

Antidepresan ilaçlar mizaç üzerinde olumlu etkiler yaptığından dolayı kaygıları dindirerek anksiyete ve paniğe iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra ruhsal olarak rahatlama sağladığı için de strese bağlı olan bedensel belirtileri de düzeltir.

Antidepresanlar Yaşam Boyu Kullanılmak Zorunda Değildir

Antidepresan ilaçların, hastalığın cinsine, şiddetine ve tekrar etme sıklığına bağlı olarak kullanım süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreler doktor tarafından belirlenir ve kişiden kişiye değişir. Bu süre, aylar ve yıllar olabilir ancak hiçbir zaman yaşam boyu sürmez.