Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, zencefil ailesi içerisinde bulunan sarı çiçekli b ve iri yaprakları olan çok yıllık bir otsu bitki çeşididir. Hint safranı ismini de alan bu bitki Güney Asya’ dan gelmiştir ve dünyaya da buradan yayılmıştır. Sarı boya, safran kökü, zerdeçöp gibi farklı isimleri olsa da daha çok zerdeçal olarak tanınan bu baharat, içindeki bileşenler ile sağlık üzerinde çok önemli olumlu etkilere sahiptir. Etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Toz zerdeçal faydaları oldukça fazladır.
zerdeçal

Zerdeçalın yemeklere koyulması, çaylarının yapılması ve yoğurtla birlikte tüketilmesi gibi birçok tüketim şekli vardır. Bağışıklık sisteminin ve metabolizmanın korunması, hastalıklardan korunmak ve vücut üzerinde olumlu olarak faydalanmak için zerdeçal tüketiminde herhangi bir sakınca bulunup bulunmadığı ile ilgili bir uzmana danışarak, düzenli olarak tüketebilirsiniz. Zerdeçal neye iyi gelir veya nasıl kullanılır detaylı öğrenmek önemlidir.

Çeşitli baharatlarda olduğu gibi zerdeçal için de uzun senelerden bu yana süren bilimsel araştırmalar bulunur.  Bu araştırmaların büyük bir bölümü zerdeçalın sağlık üzerindeki olumlu etkileri hakkında kesin bilgiler sunmuştur. Sofralarda yoğun olarak kullanılan baharatlar arasında yer almasa da toz zerdeçal daha çok tavuk yemekleri ile birlikte sıklıkla kullanılan köri baharatına sâri rengi zerdeçal verir. Antioksidan özelliği olduğu için, Hindistan’ da tedavi için tercih edilir. Taze zerdeçal tercih edilir.
zerdeçal faydaları nedir

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Sağlık yönünden avantajlı olduğu için, sıklıkla tüketilen zerdeçal, günümüzde baharatın yanı sıra çay, kapsül, toz ve ekstre olarak da kullanılır. Temelde baharat olan zerdeçal tozu yemeklerin içine eklenebileceği gibi yoğurtla karıştırılarak da faydalı olur. Genellikle pilav, et yemekleri gibi besinlerde tercih edilir ve kullanım amacı sağlık açısından yararlı olmasıdır. Aynı zamanda renk ve lezzet katar. En çok sorulan soruların başında zerdeçal nasıl tüketilir sorusu gelir.

Baharat olarak kullanmayı tercih etmeyenler,  zerdeçal içeren kapsüller kullanmayı daha çok tercih eder. Kapsülleri tercih ederken mutlaka kaliteli markalardan şaşmamak gerekir. Kullanmayı düşünenler, mutlaka doktora danışılmalıdır. Zerdeçal çayı olarak da sık sık tercih edilir. Bir tatlı kaşığı zerdeçal bir cezve içerisinde kaynatılarak çayı çok kolay  hazırlanır. Tadının güzel olması için farklı baharatlar da çaya koyulabilir. Yapılan birçok araştırma zerdeçalın en az 10 dakika kaynatılması ile faydalı olacağı yönündedir. Zerdeçal çayı faydaları birçok hastalık üzerinde etkilidir. Zerdeçal ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu özelliklerini dikkate alarak kullanabilirsiniz.
zerdeçal nedir

Zerdeçalın Cilde Faydaları

Zerdeçal nasıl kullanılır öğrendikten sonra, değişik kullanım alanları olduğunu da bilmek gerekir. Zerdeçal birçok faydaya sahiptir.  Sadece bir besin olarak tüketilmesinin haricinde cilt içinde yararlıdır. Cilde olumlu birçok faydası vardır.  Özellikle akneler ve sedef hastalığına ilişkin yararları nettir. Antioksidan içeriği ile bakterileri öldürür ve yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Bu yüzden ciltte kullanırken dikkatli olmak, doğru kullanım şeklini uygulamak gerekir.
zerdeçal faydaları

Renk tonu eşitsizliğinin giderilmesi ve nem dengesinin korunması için zerdeçal maskesi yapılabilir. Toz zerdeçal, yoğurt ve saf zeytinyağını karıştırıp, hazırladığınız karışımı cildinize maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Bir süre bekletmek yeterli olacaktır. Hassas cildi ya da alerjik cildi olanlarda kullanım sırasında dikkatli olmalı, olumsuz bir durum olduğunda hemen yıkanmalıdır. Her cilt tipi için uygun olmayabilir. Bu yüzden bilinçli kullanmak çok önemlidir. Zerdeçal faydaları nelerdir nasıl ve ne için kullanılır öğrendikten sonra, siz de yararlanabilirsiniz. Sağlığınıza önem veriyorsanız, bu baharat rutine eklenmesi gereken son derece sağlıklı ürünler arasında yer alır.