Yunanistan Golden Visa

Yunanistan Golden Visa

Yunanistan Golden Visa programı 2013 yılında başlatılmıştır. Yunanistan’da 250.000 Euro gibi düşük gayrimenkul yatırımları ile burada beş yıllık bir oturum izni alınabilir. Bunun yanında başvuruda bulunan kişiler ailelerini de bu programa dahil edebilirler. Yunanistan’da Golden Visa sayesinde burada yaşamak mümkün olur. Bunun yanında Schengen bölgesinde vizeye gerek olmadan seyahat yapma olanakları doğar.

Yunanistan Golden Visa Şartları

Yunanistan vatandaşlığı almak için birtakım Golden Visa şartları bulunur. Bunlar;

  • Kişilerin temiz bir adli sicil kaydı bulunmalıdır.
  • AB/AEA üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlığında olmak gerekir.
  • Kişiler kendileri ve aileleri için sağlık sigortası yaptırmalıdır.
  • Başvuracak kişiler en az 18 yaşında olmalıdır.

2021 yılından itibaren Golden Visa başvurusunda bulunmak için Yunanistan’ı şahsen ziyaret etmeye gereksinim duyulmaz. Uzaktan da başvuru yapma avantajları bulunur.
yunanistan

Yunanistan Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Alınır Mı?

Yatırım yoluyla Yunanistan vatandaşlığı alınabilir. Yunanistan Golden Visa almaya hak kazanmak için birtakım yatırım türleri bulunur. Bunlar;

  • 10 yıllık kira sözleşmesi yapılabilir. Otel konaklaması için ya da entegre turizm beldelerinde mobilyalı turistik konutlar için bir sözleşme imzalanabilir.
  • Yunanistan’da minimum 250.000 Euro değerinde gayrimenkul satın alma işlemleri gerçekleştirilmelidir.
  • En az 400.000 Euro yatırım yapılabilir. Bunlar Yunan devlet tahvilleri, merkezi Yunanistan’da olan girişim fonu, özel sermaye hisseleri ve tahvilleri, Yunanistan’da yatırım şirketleri tahvilleri ya da hisseleri olabilir.

Bir mülk satın alınarak ilerlemeyi tercih edenlerin aldıkları gayrimenkul mülkiyetlerinin kişilere ait olması gerekir. Sahibi, mülkü bir tüzel kişilik aracılığıyla edinmişse, başvuru sahibinin şirket hisselerinin %100’lük kısmına sahip olması gerekir.
yunanistan golden visa

Yunanistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yunanistan’da 250.000 Euro karşılığında taşınmaz mülk satın alınarak 5 yıllık oturum izni alındıktan sonra Golden Visa sahibi olmak mümkün olur. Yunan Hükümeti 2014 yılında geçerlilik kazandırdığı Altın Vize programına Türkiye’den başvurular da sürekli olarak artmaktadır. Türkiye’den altın vize programı ile oturum izni alanlar listede üçüncü sırada bulunur.

Programdan toplamda 4193 kişinin faydalandığı belirlenmiştir. Yunanistan’dan en fazla Golden Visa alan kişiler ise Çinliler olmuştur. Golden Visa programı ile vize sahibi olan Türkler Atina’dan aldıkları mülkleri kiraya veriyor. Mülklerini kiraya vermeyenler ise yaz tatili, bayram tatili, sömestr için Yunanistan’a gitmeyi tercih ediyor.
yunanistan golden visa nedir

Yunanistan Golden Visa Avantajları

Yunanistan vatandaşlığı avantajları oldukça fazla olduğu için Yunanistan Golden Visa günümüzde sıklıkla tercih edilir. Bu programın en önemli avantajlarından biri mülk tapusu vize sahibi olan kişilerin üzerine olduğu süre boyunca Yunanistan’da oturum izni yenilenebilir.

Yunanistan Golden Visa programının en büyük avantajlarından biri de altın vize alan kişilerin Yunanistan’a giriş yapma veya aldıkları gayrimenkullerde yaşama şartı koşulmaması. Bu sayede Yunanistan’dan ev alan kişiler oturum izinlerine sahip olduktan sonra Türkiye’de yaşamaya devam edebilirler. Bunun yanında istedikleri zaman Schengen ülkelerine vizesiz bir şekilde seyahat etmeleri de mümkün olur.

Yunanistan Golden Visa programı sayesinde Yunanistan’da mülkiyet sahibi olan kişiler oturum izni ile 7 yıl sonra Yunanistan vatandaşlığı alabilirler. Yunanistan’dan alınan oturum izni yalnızca başvuru yapan kişiler için geçerli değildir. Bunun yanında kişinin tüm ailesi de Yunanistan’da yaşama ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat ve serbest dolaşım hakkı kazanır. Yunanistan Golden Visa programında aile tanımı içerisine kişilerin eşler, 21 yaşına kadar olan çocukları ve bunun yanında anne, baba ve kayınvalideleri ve kayınpederleri dahildir.

Yunanistan, göçmenlik başvurusu alan ülkeler içerisinde yapılan yatırım miktarının en düşük olduğu ülke olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında Yunanistan’dan altın vize kapsamında alınan evlerin kiraya verilmesi de mümkündür.