Tene Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Tene Göre Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Koku hafızası insanlar için oldukça önemlidir. Bir kokuyu aldığımızda eski anılarımız canlanır, o koku bizi alır bambaşka yerlere götürür. Parfüm seçimi de bu yüzden oldukça önemlidir. Sizinle özdeşleşmiş ve adeta imzanız olan bir kokuyu bulmak da belki yıllarınızı alır. Doğru parfüm seçimi ile tarzınızı ve karakterinizi ortaya koyarsınız. Elbette parfüm seçimi kişinin zevkine göre farklılık gösterecektir. Çiçeksi, baharatlı, odunsu ya da fresh kokulardan sizin için en uygun olanını seçerek kendi tarzınıza uygun kokunuzu belirleyebilirsiniz. Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de tene göre parfüm seçimidir. Her parfüm her tende aynı kokuyu yaymaz, buna da dikkat etmkte fayda var. Parfüm seçerken nelere dikkat etmeliyiz gelin birlikte inceleyelim.

Parfüm Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parfüm alırken bir başkası üzerindeki kokuyu denemeden almamalısınız. Başkasında duyduğunuz koku sizlere çok hoş gelebilir ancak aynı koku sizin teninizde aynı enerjiyi vermeyebilir. O yüzden imza kokunuzu seçerken lütfen teninizde deneyin.

Doğru parfüm seçimi nasıl yapılır? sorusunun cevaplarından biri de parfümün doğru analiz edilmesidir. Her parfüm farklı ilk kokuya, orta tona ve alt notalara sahiptir yani bir parfümü piramite benzetebiliriz. Parfümü ilk sıktığınızda burnunuza gelen koku 15 dakika farklılaşacak ve kendini gerçek kokuya bırakacaktır. Gerçek koku ise birkaç saat sonra yerini alt notalara devredecektir. Yani koku saatler içinde farklılaşacak ve ilk sıktığınızdaki gibi kokmayacaktır. Bu yüzden parfüm seçimi yaparken bu tonlara dikkat etmeli ve parfümü iyi analiz etmelisiniz.

Parfüm önerileri konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bir günde birkaç parfümden fazlasını denememeniz gerektiğidir. İki ya da üç koku sonra burnunuz yorulacak ve diğer kokuları doğru şekilde analiz edemeyeceksiniz. Parfüm kokularından sonra kahve koklamak da yeterli gelmeyecektir bu yüzden sizlere tavsiyemiz aynı gün içerisinde  maksimum üç koku denemeniz olacaktır. Bu sayede kokuları çok daha başarılı bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Kendinize en uygun imza parfümünüzü seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kendinizi iyi tanımanızdır. Öncelikle kendinizi tanımlayarak işe başlayın deriz. Yani siz yaz insanı mısınız yoksa kış insanı mı? Ya da gündüz insanı mısınız, gece insanı mı? En sevdiğiniz kokular nelerdir? Bunları belirledikten sonra kendinize uygun kokuyu daha kolay bir şekilde bulacaksınız.

İster kadın olun ister erkek, farketmez. Doğru kokuyu bulmanın en iyi yollarından biri de burnunuz yorulmadan parfüm testi yapmanız olacaktır. Sabah erken saatlerde yapacağınız parfüm analizi her zaman daha başarılı sonuçlar vermektedir. Günün stresi, yorgunluğu ve koşturmacası olmadan sabah saatlerinde koku analizi için yollara düşmenizde fayda var. Koku reseptörleriniz diğer kokular ile yorulmamış olacağından parfüm testi için en uygun zaman dilimi kesinlikle sabah saatleridir. İmza kokunuz keşfedilmeyi bekliyor olacak!

Parfüm önerileri isteyenler parfüm terminolojisine de hakim olmalıdır. Kalıcılık, yoğunluk ve yüzde gibi kavramları iyi bir şekilde öğrenirseniz kendinize ve yaşam tarzınıza en uygun kokuyu da rahatça seçersiniz. Parfüm terminolojisi doğru kokuyu bulmanın anahtarı olabilmektedir, aman dikkat!

Tene Uygun Parfümler Nasıl Seçilir?

İmza kokumuzu ararken genelde cilt tipimizi ya da ten rengimizi hesaba katmayız ancak cilt tipi parfüm seçimi konusunda oldukça önemli kriterlerden biridir. Kuru bir cilde sahipseniz belirgin ve temel notalara sahip olan kokuları seçmenizde fayda var. Çünkü kuru cilt, parfümün ten üzerinde kalma süresini kısaltan bir faktördür. Kuru cilde sıktığınız bir koku birkaç saat içerisinde tamamen kaybolabilir bu yüzden cilt tipi kuru olanlar temel notalara ve uzun süre kalıcılığa sahip kokuları tercih etmelidir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz parfümünüzün kokusu kuru cilde nazaran çok dahauzun süreli olacaktır. Bu yüzden yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin hafif yoğunluğa ve narenciye alt tonlu parfümlere yönelmesini öneriyoruz.

Tene göre parfüm seçimi için ten rengi de önemli bir noktadır. Yalnızca cilt tipi değil, ten rengi de kokunun yayılmasını ve yakışmasını etkileyen faktörlerden biridir. Eğer esmer biriyseniz teninize en uygun koku oryantal olacaktır. Kalıcı ve belirgin kokular esmer tenlerde çok daha iyi duracaktır.

Ten rengine göre parfüm seçen sarışınlar içinse çiçeksi kokular ya da vanilyalı kokular tercih etmelidir. Narenciye kokuları da sarışınlara oldukça yakışmaktadır. Kumrallar baharatlı kokular ya da çiçeksi kokular seçmelidir. Kızıllar ise daha soft kokular tercih edebilir ancak bu kriterlere bağlı kalmanıza da elbette gerek yok. Tarzınıza ve zevkinize uygun kokuları teninizde test edebilir ve en iyi kokuyu seçebilirsiniz. Esmer biri baharatlı bir parfüm ya da narenciye kokusu tercih edebilirken kumral biri odunsu ya da çiçeksi bir koku kullanabilir. Tamamen sizin zevkinize kalmış.

Yaz ve Kış İçin Parfüm Önerileri Nelerdir?

Parfümler yazın ve kışın vücudunuzdaki kokuyu farklı oranlarda yayar. Sıcaklık kokuların yayılma oranını ve kalıcılığını etkiler. Bu yüzden yazın ve kışın kullanacağımız parfümler de değişiklik gösterir. Yaz parfümleri için tercihleriniz daha fresh ve hafif kokular olmalıdır. Sizlere önerebileceğimiz en iyi yaz parfümleri kokuları ise bergamot, yasemin, portakal çiçeği ve gül olacaktır. Orta tonu bu kokulardan oluşan parfümleri tercih ederek hoş bir hava yaratmış olacaksınız. Yazlık parfümler çok daha hafif ve taze kokulara sahip olacağından sıcak yazlarında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu kokular hem sizi hem de çevrenizdekileri yormayacaktır.

Kış aylarında havaların soğuması hoş kokuların yayılmasına engel değildir. Tam tersi sofistike notalar soğuk kış aylarında kendini daha iyi gösterme fırsatı bulur. En iyi kış parfümleri içinde egzotik kokular kendine yer bulmuştur. Genellikle en güzel kış parfümleri kehribar, tarçın, vanilya ve baharat kokularından oluşmaktadır. Özellikle esmer ve kumrallar için kış aylarında bu kokuların kullanımı oldukça hoş olacaktır. Belki de imza kokunuz kışın kullanacağınız bahartlı bir kokudur, ne dersiniz?

Kadın ve Erkekler İçin Parfüm Önerileri

Kadın ya da erkek farketmeksizin herkesin imza kokusunu aradığından bahsetmiştik. İmza parfümümüzü seçerken de önemli noktalara değindik ancak parfüm seçiminde kendi zevkimiz kadar partnerimizin zevki de önemlidir. Bize hoş gelen bir kokunun karşı cinsi de etkilemesi ve karşı cins tarafından da beğenilmesi önemlidir elbette. Erkekler için hem onlara hem de karşı cinse hoş gelen erkek parfüm önerileri nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

Maskülenliğini ön plana çıkararak eşsiz bir hava yaratmak isteyen erkekler için önereceğimiz bazı kokular var. Bu kokulara sahip parfümleri araştırarak ve test ederek imza kokunuzu bulabilirsiniz. Portakal, mandalina, portakal çiçeği, sedir, deniz, biber, amber, beyaz misk ve vetiver gibi notalardan oluşan bir parfüm tercih edebilirsiniz. Parfümünüzde odunsu notalar ve meyve kokuları da tercih edebilirsiniz. Bergamot, greyfurt, amber, safran, deri akoru ve pembe biber esanslı parfümler de sizleri oldukça maskülen ve havalı gösterecektir. Daha hafif ve taze kokuları tercih eden biriyseniz sizlere önerimiz paçuli, greyfurt, portakal, sardunya yaprağı, vetivent, sedir, aselbent ve çakmak taşı notalarından oluşan parfümler olacaktır.

Kadınların ise en çok merak ettiği bayan parfüm önerileri neymiş bir bakalım isterseniz. Çiçeksi kokuları seven kadınlar için önerimiz frezya, vadi zambağı, beyaz zambak, Bulgar gülü, paçuli, yasemin ve beyaz miskten oluşan parfümler olacaktır. Ayrıca Müge yaprağı, hanımeli ve Akigala ağacı notalarına sahip çiçeksi bir parfüm de tercih edebilirsiniz. Kır çiçeklerinin kokusunu üzerinde taşımak isteyen kadınlar içinse önerimiz kesinlikle sümbül ve yasemin olacaktır.

Benzersiz ve kişiliği olan bir kokuya sahip olmak isteyen kadınlara önerimiz kesinlikle menekşe yaprağı, beyaz lavanta ve adaçayı kokularından oluşan oryantal parfümler olacaktır. Ayrıca turunçgil, çiçek ve odunsu kokuların kombinasyonu da sizleri eşsiz hissettirecektir. Daha şekerli ve meyvemsi kokuları tercih edenler içinse böğürtlen, armut, çilek ve portakal kokularını öneriyoruz. Kokunuz kişiliğinizdir, imza parfümünüzün önemini unutmayınız!