Stalker Nedir?

Stalker Nedir?

Stalker’ın ne olduğunu anlayabilmek için ilk önce stalk ne demek bilmemiz gerekiyor. Günümüzde stalk kelimesi sosyal medya uygulamalarından bir kişiyi gizli bir şekilde takip etmek anlamında kullanılıyor. Son yıllarda insanlar artık başkalarının hayatını olduça fazla merak ediyor. Stalk yapmak ne demek diye merak edenler için, merak ettiği kişinin neler yaptığını, nasıl yaşadığını, ne giydiğini vs. öğrenmek için sosyal medya hesaplarına bakarken kendi isimlerinin görünmesini istemeyen insanların gizlice o hesapları takip etmeleridir. Fakat bazen bu stalk yapma işi kişinin kendisine zarar verebiliyor. Kişiler bazen merak ettiği ve hayranlık duyduğu kişileri stalklarken bazen de sevmediği ya da unutamadığı kişileri bu şekilde takip edebiliyor.

Özellikle son zamanlarda bireyler eski sevgililerini ve onun yeni çevresini merak ederek devamlı gizli bir şekilde takip edebiliyor. Bu durumda kişinin karşısındaki kişiyi unutması ve yoluna devam edebilmesi de oldukça uzun sürüyor. Hatta bazen kişi bunu ruh haline göre takıntı haline bile getirebiliyor. Böylece kendi hayatına da devam edemiyor. Stalk yapmak her ne kadar konuşamadığı, görüşemediği kişinin hayatını görmek için yapılıyor gibi dursa da zaman zaman bu şekilde tehlikeli bir hal alabiliyor.

Stalker Nasıl Olunur?

Öncelikle stalker nedir bunu açıklayalım. Stalker sosyal medya uygulamalarında stalk yapan kişiye denir. Stalk yapmak için tercih edilen yöntemlerse;

  • En güvenli olarak görülen yollardan biri sahte hesap oluşturmaktır. Eğer gizli bir hesabı takip etmeniz gerekiyorsa oluşturacağınız sahte hesabın stalklayacağınız kişinin dikkatini çekecek nitelikte olması gerekir.
  • Sosyal medya hesaplarında paylaşılan hikayeleri ve gönderileri gizli bir şekilde takip edebilmek için geliştirilmiş uygulamalardan kullanabilirsiniz. Bu şekilde takip ettiğiniz kişi hikayelerinde asla sizin isminizi görmez.
  • Eğer stalklamak istediğiniz kişinin sosyal medya hesapları herkese açıksa onu takip etmek için kendi hesabınızdan giriş yapmanıza gerek yok. Kullandığı sosyal medya uygulamalarını bilgisayardan giriş yapmadan açabilir ve hesabına bakabilirsiniz.