Sivilce Neden Olur?

Sivilce Neden Olur?

Sivilce yaş ve cinsiyet farketmeksizin hemen herkesi en az hayatlarının bir döneminde etkisi altına alan bir problemdir. Sivilcenin oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Sivilce;

 • Beslenme alışkanlığına,
 • Kullanılan ilaçlara,
 • Saç derisinden gelen yağlara,
 • Kullanılan kozmetik ürünlere,
 • Cildin normalden fazla ya üretmesine,
 • Sigara kullanımına,
 • Fazla güneş ve neme maruz kalınmasına,
 • Doğum kontrol ilaçlarına,
 • Kirliliğe,
 • Ölü deri ve yağ hücreleri tarafından cildin tıkanmasına,
 • Hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklere,
 • Adet dönemlerindeki hormonal değişikliklere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce oluşmasına birçok neden bulunurken peki sivilce nasıl geçer? Sivilceleri gidermek için birçok doğal yöntem, maske, krem ve ilaçla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Sivilcenin en sık karşılaşıldığı bölge yüz olması nedeniyle birçok kişi de yüzdeki sivilceler nasıl geçer sorusunu araştırmaktadır. Bunun için en sık kullanılan yöntemler evde hazırlanabilen maskelerdir.

Sivilce nasıl geçer evde uygulanabilecek olan bu maskelerin yanı sıra kremlerle de mümkündür. Bu kremler sivilce kurutucu özellikleri bulunmaktadır.Sivilce için krem kullanırken sivilceleri gidermeye yarayan diğer yöntemlerle de kullanılabilmektedir. Sivilce kurutucu krem bölgeyi yağdan arındırarak sivilcelerin büyümesini önler. Sivilceye iyi gelen kremler içerikleri yaklaşık olarak değişebilse de temel olarak aynıdırlar.
sivilce nedir

Sivilce sorusunun bir diğer cevabını da ilaçlar oluşturmaktadır. Sivilce ilçları sivilce tedavisinde başvurulan tıbbi yöntemler rasında yer almaktadır. Bu nedenle de sivilcenin neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve buna göre doğru ilaın belirlenmesi gerekmektedir.

Limon, Bal ve Süt; yarım fincan süt,  1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal ile hazırlanan doğal akne maskesidir. Bu maske limon ve balın antibakteriyel özelliğinden yararlanılırken sütün de cildi temizlenmesini sağlamaktadır. 3 maddenin karıştırılarak pamukla sivilcenin bulunduğu noktaya uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekletilerek durulanır. Düzenşi olarak 3 hafta uygulanarak bölgenin temizlenmesini sağlar.

Limon ve Zerdeçal; maskesi 1 çorba kaşığı zerdeçal ve 1 limon suyunun karıştırılmasıyla hazırlanır. Sivilcenin bulunduğu bölgeye uygulanan bu maske 15 dakika bekletilerek durulanır. Haftada 2 ya da3 kez uygulanması gerekir. Bu maske zerdeçalın ağrı ve iltihap oluşumunu azaltıcı etkisi ve antioksidon özelliği sayesinde sivilceleri ortadan kaldırımaya yardımcı olur.

Limon Suyu ve Tarçın; 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı tarçının karşıtırılmasıyla elde edilir. Bu maske sivilceler nasıl geçer sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Bu maske önemli bir antioksidan olmasının yanında cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Limon ve Karbonat; 1 çorba kaşığı limon ve 1 çorba kaşığı karbonatın karışımıyla elde edilen maske sivilce doğal çözüm oluşturan yöntemler arasında yer almaktadır. Ciltteki yağlanmayı önlerken tıkanan gözeneklerdeki bakterileri temizlemektedir. Bu yöntem en hızlı sivilce yöntemleri arasında kabul edilmektedir. Maske sayesinde1 saatte sivilce yok etme mümkün olmaktadır.

Limon ve Aloe Vera; 1 çorba kaşığı aloe vera ve limon suyunun karışımından elde edilen maske sivilceye ne iyi gelir sorusuna da cevap vermektedir. Bu maske evde yapılabilecek doğal yöntemler arasında yer alırken cildin parlak görünüm kazanmasını sağlar.
sivilce nasıl geçer

Limon ve Yoğurt; yarım fincan yoğurt ve yarım limonun karışımıyla elde edilen maske cildi temizlerken nemlenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda bu maske önemli bir antibakteriyeldir.

Limon ve Salatalık; salatalık ve limon suyunun karışımından elde edilen maskelerdir. Bu maskeler cildi temizlerken cildin sıkılaşmasına da yardımcı olur.

Sivilce Nasıl Geçer, Yüzdeki Sivilce İzlerine Evde Bitkisel Çözüm Önerileri

Sivilce cilt orta tabakasında yer alan yağ sağlayan tabakalardaki tıkanıklığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok nedene bağlı olarak oluşan sivilcelerde maske, krem ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu yöntemler sivilcelere kesin çözümler sunmaktadır.

Sivilceler vücudun herhangi bir yerinde çıkabildiği gibi en yaygın karşılaşılan noktalardan birisi burnun içidir. Burun içinde sivilce çıkması birçok nedene balı olarak oluşabilmektedir. Burun içi sivilce genellikle gözenek tıkanmasına bağlı olarak oluşşa da enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir.