Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit nedir, yağların deri altında düzensiz bir halde birikmesinden sonra ortaya çıkan bir çukurlu görünümdür. Daha çok kol, bacak ve kalçada meydana gelen bu görünüm portakal kabuğu görünümü ile bilinir. Genel olarak vücudun kalça, bacakta selülit ve uyluk kısmında görünen bu görüntü daha çok kadınlarda karşılaşılır. Bunun başlıca nedeni ise, kadınlardaki deri altı dokusu erkeklere göre daha farklıdır. Fakat bezi erkeklerde de selülit probleminin görülmesi mümkündür.

Bu durum genel olarak fazla kiloya sahip kişilerde ortaya çıkan bir durummuş gibi gözükse de selülit, kiloyla alakalı olmayıp keyif kişilerde de görülen bir durumdur. Bunun nedeni ise daha çok hormonal dengesizlik, genetik faktörler ve hareketsiz kalmaktır. Selülit nasıl geçer diye merak ediliyorsa bunun en doğal yolları ise, lazer tedavisi, ultrason, subsizyon ve akustik dalga tedavisi gibi estetik merkezi yerlerinden selülit tedavisi almak yerine, doğal yollarla bu sorun giderilebilir. Özellikle beslenme düzenine dikkat ederek ve evde egzersiz yaparak selülitten kurtulmak mümkündür.
selülit

Selülit Neden Olur?

Selülit neden olur? Öncelikli olarak sahip olduğunuz her selülit miktarı herkeste değişiklik gösterir. Bu miktar genel olarak genler, vücut yağ yüzdesi ve yaşa bağlı olarak farklılık gösterir. Aynı zamanda cilt kalınlığı da selülit görünümünü etkileme de baş faktördür. Bunun yanı sıra hormonlar, yaşam tarzı, kilo alıp verme ve birikmiş toksinler de bu sorunun başında gelir.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit genel olarak en çok kalça, karın ve uyluk bölgesinde etkili olur. Selülit nasıl gider? Selülit aynı zamanda lokalize bir cilt sorunu olarak bilinir. Selülitin en başlıca belirtisi ise, cilt üzerinde gözlemlenen yumrular ve çukurlardır. Selülit tedavisi genel olarak şiddet durumuna göre 3 farklı dereceye ayrılır. Derece 1 veya hafif selülit durumunda yüzey bölgesinde biraz döküntü meydana gelir. Ciltte çok az bir sarkma oluşabilir. Ayakta ya da yatar pozisyonda Selülitin fark edilmesi biraz zor olur.

Derece 2 veya orta selülit durumunda ise orta düzeyde çöküntüler görülebilir ve derinin görüntüsü daha çok süzme peynir kabarcığına benzer. Derinin kendinde de daha çok sarkma görülebilir. Ayaktayken selülitler daha belirgin hale gelirken, yatış pozisyonundayken belli olmaz. Derece 3 veya şiddetli selülit durumunda da şiltemsi bir görünüm bulunur. Haliyle deri aşırı şekilde sarkar. Bu durumdaki selülit hem ayakta hem de yatarken belli olur.
selülit nedir

Selülit Nasıl Önlenir?

Selülitin önlenmesi pek mümkün olmaz. Fakat sağlıklı bir yaşam şekli selülitin gelişimini bir hayli yavaşlatabilir veya ortaya çıkma durumunun biraz önüne geçebilir. Özellikle düzenli bir şekilde egzersiz yapılması ve sağlıklı bir diyet takibi selülit görünümünün azalmasına yardım edebilir. Karbonhidrat, aşırı yağ ve tuz tükettiği zaman oldukça az lif tüketen kişilerin daha yüksek oranla selülit geliştirdiği ortaya çıkmıştır. Hem sigara kullanımının hem de uzun süre boyunca tek pozisyonda oturur vaziyette olmanın da selülit oluşumuna yardım ettiği kanıtlanmıştır. Bacaklardaki selülit nasıl geçer? Yaygın bir selülit görülen bölgelerde sıkı kıyafetler tercih edip giymek, kan akışını yavaşlatabilir ve selülit oluşumuna katkı sağlayabilir.

At Kılı Fırçası Selülite İyi Gelir mi?

Piyasa genelinde selülit giderici at kılı fırçaları bulunmaktadır. Doğal at kıllarından tasarlanıp üretilen bu fırçalar, kalça ve bacağa uygulandığı zaman dolaşımı artırıyor. Fakat cilde pek nazik davranmadığı için çok fazla önerilmiyor. Cilt bariyeri için çok kullanışlı olmayan bu sert kıllı fırçaların selülit giderme açısından başarılı olmadığı biliniyor.