Sağlıklı Zayıflamak İçin Öneriler

Sağlıklı Zayıflamak İçin Öneriler

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve ideal kiloyu korumak her kadının hayalidir. Ancak pandeminin etkisi ile neredeyse sıfıra inen sosyal yaşam ve gündelik aktivitelerimizin azlığı sebebiyle alınan fazla kilolarımızı nasıl verebiliriz? Bu süreçte sağlıklı bir şekilde zayıflamak için ne yapmalıyız? İşte sağlıklı zayıflama önerilerimiz sizlerle!

Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Müdür?

Dilerseniz öncelikle bu soruya bir yanıt arayalım. Kilo vermek azmeden herkes için kolaydır ancak bu kiloları nasıl verdiğimiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Protein, yağ ve karbonhidrat dengesini vücudumuz için doğru bir şekilde muhafaza ederek sağlığımızı korumak ve fazlalıklarımızdan kurtulmak elbette mümkün. Zayıflamak istiyorum ancak sağlığımı da düşünmeliyim diyenler için altın tüyolarımızı sizlerle paylaşacağız.

Zayıflama denildiğinde lezzetli yiyeceklerden ve sevdiğimiz ürünlerden uzak kalma korkusunu hepimiz yaşarız. Çikolatalar, şekerlemeler, lezzetli makarnalar, hamur işeri, kızartmalar ve daha niceleri diyet listemizde yer almadığında kendimizi mutsuz hissederiz. Ancak tüm bu ürünler sahip oldukları lezzet kadar vitamin ve proteine yani vücudun asıl ihtiyaç duyduğu besin değerlerine sahip değildir. Canımız istese de aslında vücudumuz bu besinleri istemez. Kurtulmak istediğimiz fazla kilolarımız ne yazık ki bu lezzetli ürünler tüketildiğinde vücudumuzu terk etmiyor. Sağlıklı zayıflama için bu ürünlerin tüketimini minimuma indirmemiz de bazen işe yaramıyor. Peki nerede yanlış yapıyoruz? Neden hızlı ve etkili bir biçimde bu yağlaradan kurtulamıyoruz? Aradığımız cevaplar sizlerle!

Vücudumuz için gerekli miktarda kaloriyi almamız ve fazlasından uzak durmamız sağlıklı bir zayıflama için ilk adımdır. Ancak kalori miktarındaki değişikliten sonra hemen kilo vermeyi beklemeyin. Kilo verme işlemi zamana yayılmalı ve bu konuda sabırlı olunmalıdır. Hızlı bir şekilde kilo vermek vücudunuzu yıpratacak ve organlarınızda hasara sebep olacaktır. Kas kütlenizi muhafaza ederek yavaş bir şekilde kilo vermek çok daha sağlıklı bir yoldur. Sağlıklı zayıflama için hazır ve paketlenmiş ürünlerden de kaçınmalısınız. Bu ürünler çok fazla katkı maddesi ve kalori içerdiği için kilo vermenize engel olur. Daha sağlıklı ve taze ürünleri evde pişirerek tüketmeniz hem de sağlığınız hem de ideal kilonuz için iyi bir adım olacaktır.

Sağlıklı beslenme önerilerimizden bir diğeri ise sıvı tüketimidir. Günde en az 2 litre su içerek kilonuzu kontrol altında tutabilir ve fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Yeteri miktarda su tüketerek hem açlık hissinizi azaltır hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıları karşılarsınız. Böbrek sağlığınız için de oldukça faydalı olan su tüketimi yağ yakma oranınızı da artırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Zayıflamak İçin Etkili Tüyolar!

Zayıflamak için ne yapmalıyım diyen okuyucularımız için sağlıklı zayıflama tüyolarını derledik. En etkili zayıflama metodlarımız sizlerle!

 • Öğünlerinizi Düzenleyin: Sindirim sisteminizin düzenli olarak çalışması metabolizma hızınızı da artırmaktadır. Bu yüzden öğünlerinizi düzenlemeli ve sindirim sisteminizin doğru bir şekilde çalışmasına katkıda bulunmalısınız. Metabolizmanızın hızlanması yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Aç Kalmaktan Kaçın: Aç kalarak diyet uyguladığınızı düşünmek yanlıştır. Aç kaldığınız ve öğün atladığınız zamanlarda bir sonraki öğünde çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Bu durum kilo vermenizi engeller. Ayrıca aç kalarak yalnızca kas sisteminize zarar vermiş olursunuz. Kas kaybı vücudunuz için geri dönülemez sorunlara yol aç
 • Su İçmeyi Unutmayın: Zayıflamak için öneriler kısmında her zaman kaloriden bahsedilir ancak su içmenin önemi kalori hesabından çok daha ö Günde en az iki litre su içmek hem metabolizma hızınızı artıracak hem de açlık hissinizi azaltacaktır. Su içerek gerekli mineralleri de vücudunuza kazandırmış olacaksınız. Kas ve böbrek sağlığınız için de oldukça önemli olan su tüketimi sayesinde kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.
 • Paketlenmiş Ürünlerden Uzak Durun: Zayıflamak için ne yapılır sorusunun en net cevaplarından biri de elbette hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak olacaktır. Hazır gıdalar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırmış olsa da içerdiği trans yağlar, doymuş yağlar, basit şekerler ve katkı maddeleri ile sağlığımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu ürünler yalnızca kilo almanıza değil aynı zamanda kalp, şeker, hipertansiyon ve kanser gibi ciddi hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.
 • Doğal Tatlandırıcıları Seçin: Şeker, vücudumuz için gerekli olmayan bir ürün olmakla birlikte ne yazık ki neredeyse her yemekte kullanılmaktadır. Çayı şekersiz içmekle başlayarak tüm şekerli ürünleri hayatınızdan çıkarmanızda fayda var. Şeker insülin metabolizmanızı bozarak vücudunuza ciddi hasarlar vermektedir. Şeker yerine doğal tatlandırıcıları tercih etmelisiniz.
 • Kahvaltınızı Mutlaka Yapın: Sabah erken saatlerde protein ağırlıklı yapacağınız kahvaltı metabolizmanızı çalıştırır ve sindirim sisteminizi dü Tüm gün aç kalmanızın da önüne geçecek en iyi yoldur. Kahvaltının ardından bol su içmeyi de ihmal etmeyin.
 • Kompleks Karbonhidratlar Tüketin: Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Örneğin tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.
 • Uyku Düzeninize Dikkat Edin: Sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz sadece beslenme şekliyle alakalı değildir. Düzenli bir uyku da kilo vermenin anahtarı olabilir. Gece geç saatlere kadar uyumayan bir kişi gereğinden fazla kalori alabilmekte. Bu yüzden uyku düzenimize dikkat etmekte fayda var.
 • 20 Dakikada Yiyin: Yemeğinizi 20 dakikalık bir sürede bitirmeniz de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Tokluk hissi yemek yemeye başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra gelmektedir. Bu yüzden yemeğinizi hızlı bir şekilde yemekten kaçınmalısınız. Ayrıca yemeğe çorba ile başlamak da sağlıklı bir seçim olacaktır. Çorba ile gerekli lif, vitamin ve su miktarını vücudunuza kazandırabilirsiniz. Tokluk hissinizin artmasına da yardımı olacaktır.
 • Porsiyonlarınızı Azaltın: Porsiyonu küçültmekten kastımız yediğiniz miktarı yarıya indirmek değildir. Tabağınızda yer alan sağlıksız yiyecekleri ve abur cuburları çıkartarak porsiyonunuzu küçültmüş olursunuz. Protein, lif ve vitamin ağırlıklı beslenerek kolayca kilo verebilirsiniz.
 • Spor Yapın: Günde yapacağınız 30 dakikalık bir egzersiz dahi kilo vermenize yardımcı olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakma oranınızı da bu yol ile artırabilirsiniz. Özellikle bölgesel yağlanmlarda oldukça işe yaramaktadır. Kilo verme sürecinizde deri sarkmalarının da önüne geçerek hoş bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Spor yaparak kas kütlenizi de artırabilir ve vücudunuzun daha kuvvetli olmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Abur Cuburlardan Uzak Durun: Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden ya da hurmadan karşılayabilirsiniz. Çikolata tercihiniz ise bitter olmalıdır. Cips, çikolata ya da tatlandırıcı içeren diğer paketlenmiş gıdalar sağlığınıza zarar verir. Sağlıksız abur cuburlar yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Örneğin çiğ fındık, badem, ceviz, hurma, meyve gibi.