Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey!

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey!

Pandemi sebebiyle evlerimizde kalmamız hayatımızda birçok değiştirdi. Saç bakımı ve boyama işlemleri de artık evlerde gerçekleştirlir oldu. Peki evde saç boyama işlemi yaparken dikkat etmemiz gerekenler neler? Boya süresi ne kadar olmalı, boya yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli gibi soruları gelin beraber cevaplayalım.

Saçın Uzunluğu Boya Miktarını Etkiler Mi?

Saç boyama işlemi sırasında kullanılan boya miktarı saç uzunluğuna ve saç tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Saç boyunuz omzunuzu geçiyorsa iki kutu boya ile saçınızı boyamanız daha mantıklı olacaktır. Böylece boya saçınıza tam yetecek ve eşit yayılacaktır. Ayrıca saçlarınız kalın telli ise boyanın eşit dağılımı için yine iki kutu boya kullanmanızda fayda var.

Saç Tipleri Saç Boyama Konusunda Farklılık Yaratır Mı?

Saç telinin kalın ya da ince olması saç boyama süresi açısından farklılık göstermektedir. Eğer saçlarınız kalın telli ise boyanın saçınızda bekleme süresi uzayacaktır. Kalın telli saçlar ince telli saçlara kıyasla boyayı daha uzun sürede kabul eder. Saç boyama süresinin yanında kullanılacak boyanın miktarı da saç tipine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Kalın telli ve uzun saçlar için iki kutu boya kullanmanız gerekebilir.

Boyadan Önce Saçımı Kestirmeli Ya Da Perma Yaptırmalı Mıyım?

Saç boyama işleminden önce saçınızın boyunu kısaltmak ya da yeni bir model kesim yaptırmak boyanın saçınızda daha hoş görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca kırıkları gitmiş ve canlanmış saçınız boyayı daha kolay kabul edecektir. Sağlıklı ve yeni bir saça bu şekilde kavuşmuş olacaksınız.

Saçınıza perma yaptırmış olmanız da boyaya engel değildir. Yarı kalıcı ya da daha uzun süreli permalar yaptırdığınızda aynı gün saçınızı da boyayabilirsiniz. Burada önemli olan perma sırasında saç derinizin zarar görmemiş olmasıdır. Perma işlemi sırasında saç derinizde herhangi bir tahriş meydana gelmemişse aynı gün boya işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Boyadan Önce Saçımı Yıkamalı Mıyım?

Temiz saç boyanır mı sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Temiz saç elbette boyanır ancak saç derisinde bulunan yağlar temiz saçta mevcut olmadığı için saç derinizde yanma ya da kalıntı hissedebilirsiniz. Size tavsiyemiz saçınızı yıkamadan boyamanız olacaktır. Böylece saç derinizdeki doğal yağlar sayesinde boya direkt olarak saç derinize temas etmez ve yanma ya da kaşıntı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmazsınız.

Peki Boya Kirli Saça Mı Yapılır?

Saç boyama işleminden hemen önce saçınızı yıkamanızı tavsiye etmiyoruz ancak bu durum boyadan boyaya değişiklik gösterebilir. Yarı kalıcı boyaları uygulamadan  12 saat önce saçınızı yıkayabilirsiniz. Kalıcı boya işleminden 24 saat önce de saçınızı yıkayabilirsiniz ancak önerilen bir iki gün yıkanmamış olan saça boya uygulamaktır. Böylece yanma ya da kaşıntı gibi reaksiyonlar kendini göstermez.

Saç Boyasında Renkleri Karıştırıp Birleştirebilir Miyim?

Ten renginize ya da saçınıza en uygun tonları bulup karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Fakat burda dikkat edilmesi gereken hazırlayacağınız rengin 2 ya da 3 ton koyu veya açık olmasıdır. Saç boyama işleminizin daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Süre Ne Zaman Başlamalı?

Boya paketinin üzerinde belirtilen süre bizim için belirleyicidir. Boya işleminizi tamamladıktan sonra paketin üzerinde yazan süreye kadar beklemeniz gerekir.

Peki Boyadan Sonra Saç Bakım Kremi Kullanmalı Mıyım?

Saç boyası kutusunun içinde bulunan saç bakım kremi ile işlem sonrası saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Boyanın yanında bulunan bu kremler saçınıza parlaklık ve yumuşaklık vermesi için özel olarak hazırlanmıştır. Boyayı saçınızdan tamamen akıttıktan sonra bu bakım kremini uygulayabilirsiniz.

Saç Ne Zaman Boyanmalıdır?

Bu sorunun cevabı boyanın türüne göre değişiklik gösterir. Kullandığınız bitkisel saç boyası genellikle saçınızdan 4 hafta gibi bir sürede çıkacaktır. Bu yüzden bitkisel saç boyası uygulamaları kalıcı boyalara nazaran daha sık olmakta. Kalıcı saç boyalarında ise 4-6 hafta içerisinde boyanın yenilenmesi gerekecektir. Saç diplerinizden yeni saçlarınız uzamaya başladığında da boya işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Saç Ne Kadar Sürede Boyanır?

Bu soruya cevap vermeden önce saçınızı kendiniz mi boyayacaksınız yoksa bir profesyonel mi saçınızı boyayacak buna cevap verilmesi gerekir. Saçınızı kuaförde boyatıyorsanız bu süre elbette kısa olacaktır ancak saçınızı evde kendiniz boyuyorsanız saç boyama süresi 1-1,5 saat arasında değişiklik gösterebilir. Ancak saçınızı sürekli kendiniz boyuyor ve bu duruma alıştıysanız bu süre de kısalacaktır.

Saç Açmadan Boya Tutar Mı?

Saç açmadan boya tutar mı sorusunun cevabı saç renginize ve sizin boyamak istediğiniz renge göre değişiklik gösterecektir. Eğer saçlarınız koyu renkse ve istediğiniz renkler de pastel ya da sarı gibi tonlarsa saç açtıktan sonra boyama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Koyu renk bir saç açık renk bir saça açıcı olmadan dönüştürülemez. Ancak koyu renk bir saçı istediğiniz başka bir koyu renge açıcı işlemi olmadan dönüştürebilirsiniz.

Geçici Saç Boyası Nedir?

Özel günlerde ya da değişiklik istediğimiz zamanlarda kolayca uygulanabilen geçisi saç boyaları için de açıcı işlemine gerek yoktur. Sprey ya da krem formda bulunan geçisi saç boyaları ile saçınızı bir günlüğüne ya da birkaç haftalığına farklı bir renge kolayca dönüştürürsünüz. Açıcı bulundurmadığı için de saçınıza herhangi bir zararı olmayacaktır. Ayrıca istediğiniz tona bu boyalar sayesinde hızlı bir şekilde kavuşursunuz.

En İyi Saç Boyasını Nasıl Anlayabilirim?

Saçınızın uzunluğuna, rengine ve tel kalınlığına göre kendinize en iyi saç boyası seçimini yapabilirsiniz. En iyi saç boyası saça ve zevke göre değişiklil göstermektedir. Peki saç ne sıklıkla boyanır sorusunu da cevaplandıralım. Saçlar genellikle boyanın saçınızda kalma süresi göz önünde bulundurularak belli bir sıklıkta boyanmalıdır. Örneğin yarı kalıcı bir boya 28 yıkama ya da 4 hafta gibi bir sürede saçınızdan çıkar. Yarı kalıcı bir boya kullanıyorsanız boyamanızdan yaklaşık 4 hafta kadar sonra saçınızı boyamanız gerekecektir. Klaıcı bir boya tercih ettiyseniz bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir. Saçınızı boyama sıklığınız saç tipinize ve kullandığınız boyaya göre değişebilir. ‘1 gün arayla saç boyanır mı?’ sorusunun cevabı da burada gizlidir. Saç boyama süreleri arasında minimum 4 hafta zaman olmalıdır. Saçınızı 1 gün arayla boyamanız durumunda ciddi yıpranmalar ve renk karmaşaları kendini gösterecektir. Saç uçlarınızda kırılma ya da yanma görülebilir ayrıca saç deriniz de reaksiyon gösterebilir. Saçınızın sağlığı için lütfen iki boya arası süreniz minimum 4 hafta olsun. Sağlıklı günler dileriz.