Saç Bakımı

Saç Bakımı

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçlarımız bizleri bakımlı ya da bakımsız gösteren en önemli etkenlerden biridir. Tıpkı cildimiz gibi gereken özeni gördüğünde ışıldar ve canlanır. Ancak bakımsız saçlar sönük ve yıpranmış görünerek görüntümüzü olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden saçlarımız için gereken özeni göstermeli ve düzenli olarak saç bakımı yapmamız gereklidir. Saçlarımızın yıpranmasını, cansızlaşmasını ve sönükleşmesini engellemek için saç bakımı yaparken bazı noktalara da dikkat etmemiz gerekir. Gelin saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz birlikte inceleyelim.

Saç bakımı nasıl olmalıdır sorusuna cevap vererek başlamakta fayda var. Ama bu soruya cevap vermeden önce saçımızı yıpratan işlemleri belirlemeli ve bu işlemleri minimum düzeyde tutmalıyız. Saç düzleştirici, maşa, saç spreyi ya da fön gibi uygulamalar saçlarımızın nemini kaybederek zaman içinde kurumasına ve cansızlaşmasına yol açar. Hoş bir görünüm elde etmek için yaptığımız bu işlemler saçlarımıza ciddi anlamda zarar vermektedir. Elinizden geldiği kadar saçlarınızı doğal haliyle kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu adımı gerçekleştirerek saç bakımı işlemlerini de daha etkili hale getirebilirsiniz.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özellikle kadınların en çok sorduğu sorulardan biri olan saç bakımı nasıl yapılmalı sorusuna cevap vererek başlamak istiyoruz. Saçlarımız yaz ve kış aylarında birçok olumsuz durumla karşılaşır. Yazın deniz tuzu, güneş ve kuru havanın etkisiyle nemini çabucak kaybeder. Kışın ise soğuk havanın etkisinde kalarak kurur. Her iki mevsimde de saçımızın nemini koruması adına çeşitli bitkisel yağlardan yararlanabiliriz. Özellikle zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı nem konusunda bize yardımcı olacaktır. Soğuk sıkım olarak üretilmiş olan ve herhangi bir işleme maruz kalmayan zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ile saçlarınıza nem kazandırabilirsiniz. Haftada bir banyo öncesi uygulayacağınız bitkisel yağ maskesi ile saçlarınız ışıldayacak! Banyodan önce bu yağları saç derinizden saç ucunuza kadar sürün ve saç diplerinize masaj yapın. Saç diplerinize yapacağınız hafif masajlar saç derinizdeki kan akışını hızlandırarak saçlarınıza yarar sağlayacaktır. Bitkisel yağlardan yaptığınız bu saç maskesi ile birkaç saat bekleyebilirsiniz. Ardından saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayabilirsiniz. İlk kullanımda bile farkı göreceksiniz!

Saçları çok sık yıkamak ve yıkarken sert davranmak da saçlarımızı yıpratan faktörlerden biridir. Saç bakımı için neler yapılmalı derseniz saçlarınıza nazik davranın deriz. Çok sıcak ya da çok soğuk su ile saçlarınızı yıkamaktan kaçının. Saçlarınızı yıkarken saç derinizi tırnaklamayın. Hafif dairesel hareketler ile saç derinizi  şampuanlayabilirsiniz. Saçlarımızı çok sık yıkamak da saç derisi ve saçın nemin için iyi değildir. Saç derimizde biriken doğal yağlar saçımızı besler ve nemini muhafaza eder. Bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının.

Saç bakımının püf noktaları bunlarla da sınırlı değildir. Saçlarımızı sürekli toplu tutmak ya da sıkıca bağlamak saç derimizin hava almasını zorlaştırır. Bu yüzden saç dökülmeleri kaçınılmaz olacaktır. Saçlarınızı günlük taramayı ve açık bırakarak havalandırmayı unutmamalısınız.

Saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı olması için kullandığınız saç kremlerinin uygulama şekline dikkat etmelisiniz. Saç kremi kullanırken saç diplerinize değdirmemelisiniz. Saç dibine uygulanan saç kremleri saçınızın çabuk yağlanmasına yol açar. Bu yüzden saç kremini yalnızca saç ortalarına ve uçlarına uygulamalısınız. Uygulanan saç kremini iyi bir şekilde durulamalı ve saçınızda herhangi bir kimyasal kalmadığından emin olmalısınız.

Doğru Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Saç bakımı nasıl olmalı derseniz doğru bir saç bakım rutini ile deriz. Saçınıza uygun doğru bir saç bakım rutini uyguladığınızda saçlarınız canlı, hacimli, ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır. Saçınızın yapısına uygun şampuan ve saç bakım kremi seçerek saçlarınızı doğru bir şekilde temizledikten sonra saç maskesi yapabilir ve harika saçlara sahip olabilirsiniz. Duş sonrası saç bakımı oldukça önemlidir. Henüz nemli ve hassas olan saçlarınıza nazikçe yapacağınız saç maskesi saçlarınızı hiç olmadığı kadar sağlıklı ve canlı yapacaktır.

Duş sonrası saçlarınızı yumuşak bir havlu ya da temiz bir pamuklu tişört yardımı yardımıyla nazikçe kurulayın. Saçlarınızı sert bir şekilde kurulamak yerine nemini alacak şekilde nazik hareketlerle kurutun. Nemli saçınızı tararken de dikkatli olmalısınız. Nemli saç kırılma ve kopmalara müsait olacağı için geniş aralıklı bir tarakla yavaşta taramalısınız. Saçlarınız kuru ya da ince telli ise tarama sırasında zorluk yaşayabilirsiniz. Bu yüzden yine saç yapınıza uygun bir saç spreyi ile saçlarınızı nemlendirerek tarayabilirsiniz. Banyodan sonra saç bakımı işleminiz için durulama gerektirmeyen besleyici yağ karışımlarını ya da saç kremlerini deneyebilirsiniz. Böylece saçlarınız kökten uca sağlıklı ve canlı olacaktır. Özellikle argan yağı ve zeytinyağı içerikli besleyici saç maskeleri ile saçlarınızı kolayca güçlendirebilirsiniz.

Banyodan sonra saç şekillendirme işlemi saçlarınızı yıpratabilir. Özellikle nemli saçınıza saç düzleştirici ya da maşa uygulamaktan kaçınmalısınız. Yüksek ısı içeren işlemler nemli saçınızı kurutarak saçlarınızı yıpratır. Her ne kadar banyo sonrası saçlarımızı iyi kuruttuğumuzu düşünsek de düzleştirme ya da maşa sırasında saçlarımızdan buhar çıkar ve iyi kurutamadığımızı bizlere ispatlar. Saçlarımızı duş sonrası şekillendirmek için saç köpüklerini ya da şekillendirici spreyleri tercih edebiliriz. Böylece saçımız nemini kaybetmeden kolayca şekil alacaktır. Saçlarınızı kolayca şekillendirmek için difüzörden de yardım alabilirsiniz.

Evde Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saça düzenli olarak keratin bakımı uygulamak saçlarımızın sağlığı için faydalı bir işlemdir ancak evde keratin bakımı uygulamak zor olabilir. Bu yüzden sizlere evde saç bakımı ile ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

Evde saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı doğru saç maskesi uygulamasıdır. Saç bakım maskesi uygulaması ile saçlarınıza kolayca nem kazandırabilirsiniz. Banyo öncesi uygulayacağınız bitkisel yağ karışımları saçınıza oldukça iyi gelecektir. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, jojoba yağı, avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağı ve çay ağacı yağı kullanarak saçlarınız için bitkisel bir saç bakım serumu elde edebilirsiniz. Ayrıca bu yağ karışımlarının içerisine E vitamini de ekleyebilirsiniz. A,D, E ve B vitaminleri içeren diğer yağları da kullanabilirsiniz.