Regl Libidosu Gerçekten Var mı?

Regl Libidosu Gerçekten Var mı?

Regl döneminde olan kadınlar hem fiziksel hem de mental olarak birçok farklı etkiyle karşılaşır. Reglnin kadınlar üzerindeki fiziksel etkilerinde bel ve sırt ağrıları, karın ve kasık bölgesinde sancı, mide ağrıları ve bitkinlik bulunmaktadır. Mental etkilerinde ise sinir hali ve duygusallık gibi durumlar bulunmaktadır. Regl döneminde olan kadınların büyük bir çoğunluğunun yaşadığı bu fiziksel ve mental etkilerin yanı sıra içgüdüsel dürtüler de olabilmektedir. Partnerinden devamlı ilgi ve şefkat beklemek, temas halinde olmayı istemek ve libido artışı yaşamak içgüdüsel dürtülerden olabilmektedir. Peki libido ne demek?

Libido Nedir?

Libido, androjen adı verilen testesteron hormonları tarafından üretilen, kadın ve erkeklerde cinsel dürtü yaratan bir istektir. Kadınların regl döneminde hormon faaliyetlerinden dolayı libido artışları olabilmektedir. Regl periyodunun birinci gününde östrojen seviyesinde artış başlar. Östrojen seviyesinin artarak en yüksek noktaya ulaşması ile yumurtlama bir diğer adı ile ovülasyon dönemine girilir. Östrojen seviyesinin en yüksek noktasına ulaşması da libido seviyesinin oldukça yükselmesi anlamına gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda da kadınların libido artışını en fazla regl döneminde yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Regl döneminde yaşanan bu artışa da regl libidosu denir.

Regl Libidosu Nedir?

Regl dönemi öncesi olan PMS döneminde, ilk olarak hem östrojen hem de progesteron seviyelerin de düşme yaşanmaktadır. Östrojen ve progesteron seviyelerinde düşüş yaşanması ise kadınların ruh haline etki eder. Sinirlilik hali, ağlama istekleri, huzursuz olma, vücutta şişlik yaşanması PMS döneminden kaynaklanır. Regl periyodu başlayana kadar PMS döneminde hormonlar en düşük seviyesine iner. Regl döneminin başlaması ile de hormon seviyelerinde artış başlar. Hormonlarda yaşanan bu değişikli ile libido artışı yaşanır. Tüm bu nedenlerle kadın libidosunun en yüksek olduğu zaman regl dönemidir.

Son zamanlarda internette aranan en fazla soru arasında “libidom yüksek ne demek” yer almaktadır. Libido seviyesindeki artış hem hormonlar tarafından yönetilmekte hem de regl döneminde hormon seviyelerinde dalgalanmalar sebebiyle oldukça yükselmektedir. Regl döneminde olan bazı kadınlar bu dönemde libido seviyelerinde diğer zamanlara göre daha fazla artış hisseder. Hatta regl döneminde “libidom arttı” diyenleri de mutlaka duymuşsunuzdur. Bu artışı da daha çok cinsel dürtüler ile anlar. Çünkü PMS döneminde hormonlar en alt seviyelere inerken cinsel istekte azalma yaşanır ve regl dönemine girince de hormon seviyelerindeki artış ile cinsel istek yeniden canlanır.