Portekiz Golden Visa

Portekiz Golden Visa

Portekiz Golden Visa programı, ülkede yapılan yatırımlar ile Portekiz’de oturma izni almayı ifade eder. Golden Visa kartı ile Portekiz’de oturmak, çalışmak hatta diğer Avrupa ülkelerine vizeye ihtiyaç duymadan serbestçe gitmek mümkün olur. Bunun yanında aileden sadece bir kişinin yatırım yapması karşılığında bütün aile fertleri Portekiz Altın Vize sahibi olabilir.

Portekiz Golden Visa Şartları

Portekiz oturum izni diğer AB ülkeleri arasında şartları en hafif ve avantajlı olandır. Portekiz Golden Visa için 5 yıl süre ile yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunmak yeterli olacaktır. Portekiz’de en az 280.000 Euro tutarında gerçekleştirilen Golden Visa yatırımının en az beş yıl süre ile tutulması gerekir. Beş yıllık Portekiz Golden Visa programı sonrasında AB vatandaşlığı isteniyorsa Portekiz pasaportu alana kadar yatırım satılmamalıdır. Çifte vatandaşlığın elde edilmesinden sonra istenirse yatırımın satılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
portekiz hakkında

Portekiz Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Alınır Mı?

Yatırım yoluyla Portekiz vatandaşlığı almak mümkündür. Portekiz Altın Vize programına dahil olmak isteyen kişiler için yaygın olarak tercih edilen iki yatırım türü vardır. Bunlardan biri gayrimenkul yatırımı diğeri ise fon yatırımıdır. Bu iki yatırım türünde de hem süreç hem de kazanılan haklar birbirine benzer. Yatırım seçimleri ise yatırımcıların tercihlerine bırakılır.

Verimli bir gayrimenkul yatırımının yapılabilmesi için hem Portekiz emlak piyasası hem de lokasyonla alakalı bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun içinde danışmanlık hizmetleri almak daha verimli olur. Aynı durum fon yatırımları için de geçerlidir. Tek bir fon pazarlayan firmalar yerine güvenli yatırım fonlarını analiz eden ve karşılaştıran danışmanlık firmaları ile çalışılabilir.

Fon yatırımlarında yatırımcıların farklı farklı fonlardan oluşan bir portföy hazırlaması mümkündür. Bu şekilde fonu dağıtıp risk durumunun daha da azalması sağlanır. Anapara korumalı ve teminatlı fon seçenekleri bulunur.
portekiz golden visa

Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Portekiz Golden Visa programına başvurmak ve sonrasında oturum iznini devam ettirmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar;

  • Tüm belgelerin istenenlere uygun olacak şekilde hazırlanması
  • Portekiz’de yılda ortalama olarak 7 gün kalınması
  • Gerekli yatırımların yapılması ve bunların sürdürülmesi
  • Portekiz’de vergi numarası ile banka hesabı açılması

Portekiz Golden Visa programı düşük ikamet şartı ile dikkat çeker. Portekiz, Golden Visa sahiplerinin bir yılda ortalama 7 gün ülkede kalmasını şart koşar.

Başvuru sahiplerinin gerekli minimum tutarlarda yatırımlarını bireysel bir şekilde yaptıklarına dair destekleyici kanıt sunmaları oldukça önemlidir. Ana başvuru sahibi olarak kişiler ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler Golden Visa ikamet statüsüne sahip olduğu sürece yatırım sürdürülebilir.

Daimi ikamet sahibi olmak ve bunun yanında Portekiz vatandaşı olma durumunda yatırım sürdürülmesine gerek yoktur.
portekiz seyahat

Portekiz Golden Visa Avantajları

  • Portekiz Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alır. Portekiz pasaportu ile tüm AB ülkelerinde özgür bir şekilde çalışma, yaşama, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanmak mümkün olur. Portekiz pasaportu alındıktan sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlığına hak kazanılır.
  • Portekiz Pasaportu tüm dünyada en güçlü 6. Pasaport olma özelliğine sahiptir.
  • Bu pasaport sayesinde 186 ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat etmek mümkün olur.
  • Portekiz Avrupa Birliği ülkesi ve sosyal bir devlet olma özelliklerine sahiptir.
  • Bu ülkede gayrimenkul fiyatları diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça uygun fiyatlıdır. Bu sebeple Portekiz yüksek getirili yatırım fırsatları sunar.
  • Atlantik Okyanusu sayesinde burada havalar çoğunlukla açık ve güneşli olur. Ülkenin en soğuk ayı olan Ocak’ta Lizbon ortalama 8-15 derece arasındadır.