Portakal Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Portakal Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Portakal bebeklere ne zaman verilir sorusu kulağa garip gelse de pek çok ebeveyninin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Tüm meyveler kıyaslandığı zaman portakal pek çok meyveye göre daha farklıdır. Diğer meyvelerin yanı sıra portakal daha etli, asitli lifli ve narenciye meyvesi olarak bilinir. Bu faktörler de aileleri bebeklerine portakal verip vermeyecekleri konusunda endişeye sürükler.

Portakal ve diğer turunçgillerin bebeklere tattırılması için en uygun yaş aralığı 12.aydan sonrasıdır. Portakalı tattırmadan önce bebeğinizin bunu sindirebileceğinden ve çiğneyebileceğinden emin olmalısınız. Bebeklere portakal nasıl verilmeli konusu da oldukça önemlidir. Çünkü portakal üstünde zar bulunan bir meyvedir ve bebeğin boğulma tehlikesi yüksektir. Bu nedenle bebeğinize portakal yedirirken çok küçük dilimlerle bunu denemeli ve yanından ayrılmamalısınız.
 Portakal

Bebeklere Portakal Yedirirken Unutulmaması Gereken Detaylar

Bebeğe portakal ne zaman verilmeli sorusundan sonra dikkat edilmesi gereken detaylara geçebiliriz;

  • Portakal asidik bir meyvedir. Bebeklerin midesi biraz daha hassas olduğu için tepkileri ilk başta olumsuz olabilir. Bu nedenle bebeğinizde reflü varsa kesinlikle portakal yedirmemelisiniz.
  • Portakal zarını tüketmesi zor olabilir. Bunun için zarı ayıklayarak portakalı küçük dilimlerle bebeğe vermeniz daha doğru olur.
  • Eğer portakal yemiyorsa bebeğinizi zorlamayın. Çünkü portakaldaki C vitaminini başka meyvelerden de alabilir. Karpuz, tatlı patates, çilek ve lahanada da yeterli C vitamini bulunmaktadır.
    bebek

Bebeğe Portakal Nasıl Tattırılır?

Bebeğe portakal nasıl verilir sorusunu net cevaplamak için portakal bebeklere kaçıncı ayda verilir sorusuna yönelmek gerekir. Eğer 12.aydan sonra tattırırsanız ilk deneme daha başarılı olacaktır. Üstelik bebeklere portakal suyu ne zaman verilir dersek de 1 yaşından sonra vermeniz daha doğru olur. Portakal suyunu içirirken içine çok az miktarda bal da ekleyebilirsiniz. Böylece hem asit miktarını azaltacak hem de tatlandıracaktır.

Bebeğinize yiyebiliyorsa portakalın kendisini, yemekte zorlanıyorsa suyunu verebilirsiniz. İlk kez portakal tadıyorsa bir gün boyunca alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca portakal dilimlerinin çok küçük parçalara ayrıldığından emin olmalısınız. Bebekler portakal ne zaman yer sorusu ise bebeğin gelişimine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bebeğiniz portakal yemeyi reddediyor veya tepki gösteriyorsa biraz daha beklemelisiniz.
portakal ne zaman verilir

Bebeklere Portakal Suyu Verilir mi?

Bebeklere portakal suyu verilir mi? Eğer alerjik tepki göstermiyorsa ve tadını beğendiyse günlük 25-50 ml düzeyinde verebilirsiniz. Çocuklar 6.aydan itibaren ek gıdaya geçişlerinde pek çok gıdaya meraklıdır. Ancak bazı gıdaları bebeğe tattırmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu gıdalara portakal suyu da dahildir.

Bebeklere portakal suyu içirmek pek çok annenin isteğidir. İçerisinde yer alan vitaminler de düşünülürse alerjik tepki göstermemesi daha iyi olur. Portakal suyunu 1 yaşından küçük bebeğinize içirmemelisiniz. Çünkü içerisinde yer alan asit midesinin zarar görmesine, reflü ve ülsere neden olabilir. 1 yaşından sonra da çok küçük seviyelerde vermeniz daha doğru olur.

Bebeklere Portakal Nasıl Verilir?

Peki, bebeklere portakal nasıl verilir? Yukarıda bahsettiğimiz püf noktalara dikkat ederseniz ilk denemede başarısız olacağınızı düşünmüyoruz. Yaşını dolduran, çiğnemede zorluk yaşamayan çocuklarınızın portakalı sevmesi ve yeme isteğinin oluşması için küçük dilimler ile şekiller oluşturabilirsiniz. Yine de katı bir şekilde yemek istemiyorsa farklı tarifler deneyebilirsiniz.

Portakal suyu, portakal dondurması, portakal püreli yoğurt, portakallı tatlılar, portakallı tavuk, portakallı enginar ve aklınıza gelebilecek diğer lezzetler ile bebeğinizi portakal ile tanıştırabilirsiniz. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeğiniz portakalı reddediyorsa onu zorlamak yerine diğer lezzetleri denemeniz daha doğru olur.