Planlı Nasıl Yaşanır?

Planlı Nasıl Yaşanır?

Etrafınızdaki insanlar sizin çok kontrolcü biri olduğunuzu söyleyebilir. Hatta bu kontrolcü davranışların ne kadar sıkıcı olduğunu, hayatı yaşamadığınızı dile getirirler. Ama planlı yaşamanın tam tersine hayatı kolaylaştırdığından haberleri yoktur.

Çevremizi incelediğimiz zaman, hayattan tam olarak ne istediğini bilen kişilerin planlı bireyler olduklarını görürüz. Eğer bir insan planlı yaşarsa o insan hayatta her zaman başarılı olur. Planlı yaşamak, işleri düzenli olarak yapmayı sağladığı için insanı stresten kurtarır. Planlı insanlar, ulaşmak istedikleri şeye oturdukları yerden ulaşamayacaklarını bilir. Doğru bir strateji ve planlama ile istedikleri şeylere kolayca ulaşabileceklerinin farkındalardır.

Planlı yaşayarak işlerinizi belli bir düzene sokarsınız. Böylelikle o an yapacağınız işe odaklanacağınız için konsantrasyon artar. Planlı insanlar başarıya ulaşan yolları her zaman doğru seçer. Bu yüzden hayatımızı doğru şekillendirebilmek için planlı yaşamak oldukça önemlidir. İşte planlı yaşamak için tavsiyeler ve planlı yaşamanın önemi…

Planlı Yaşama Stratejileri

Zamanınızı planlamayı öğrendiğinizde, yapmanız gereken her şeye vaktiniz olacaktır. Bunun yanı sıra planlı yaşamak, hayatınızda öncelik verdiklerinizi belirlemenizi sağladığı gibi işlerinizi düzenli bir şekilde, zamanı geldiğinde yaptığınız için de zihinsel olarak yorgunluk azalır. Böylece daha mutlu ve stresten uzak bir birey olursunuz. Planlı yaşamak için bazı ipuçları;

Önceliklerinizi İyi Belirleyin

Bu madde planlı yaşamak için olmazsa olmazdır. Yapılması gereken faaliyetleri göz önüne alarak sizin için hangisinin daha öncelikli olduğuna karar verin.

Kendinizle Anlaşın

Amaçlarınız ve diğer uğraşlarınız arasında seçim yamanız pek kolay olmaz. Farklı sebeplerden ötürü kaçamak yapmak isteyebilirsiniz ama bu durum can sıkıcı bir hale gelebilir. Bu durumlarda hedeflerinizi düşünün ve o an yaptığınız şeyi neden yaptığınızı, diğer seçeneklerden hangisinin sizi amacınıza götüreceğini düşünerek devam edin.

Planlarınızı Not Edin

Yapmanız gerekenleri bir not defterine yazmanız sizin için daha iyi olacaktır. Gün içerisinde ne yapmanız gerekiyorsa deftere süreleri ile not edin. Böylece her şey gözünüzün önünde olacak ve zamanınızı daha iyi planlayabileceksiniz.

Esnek Davranın

Planlarınız her zaman istediğiniz gibi ilerlemeyebilir. Planların değişiklik gösterebileceğini, planlama yaparken unutmayın. Eklenecek olan programları doğru bir şekilde planınıza ekleyebilmelisiniz. Bu nedenle günün her saatini doldurmaya çalışmayın. Her gün için 1-2 saat boşluğunuzun olmasına dikkat edin.

Planlı Yaşamanın Önemi

Planlı olmak, hayatınızı şekillendirmek için çok önemlidir. Planlı yaşayarak, yapmanız gerekenleri ve yapmak istediklerinizi daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra;

  • Planlı yaşamak stresten kurtarır çünkü gün içinde yapmanız gereken işleri yapmadığınızda, ertelediğiniz iş yapılmadığında sizi strese sokar.
  • Planlı yaşadığınızda yapacaklarınızı düzenli bir şekilde ve tek tek yerine getireceğiniz için bir işi yaptığınızda diğer işi düşünmek durumunda kalmazsınız. Böylelikle de zihinsel olarak yorgunluk azalır.
  • Gün içerisinde sürekli olarak yaşadığınız telaş, korku gibi hislerden uzaklaşır, planlı bir şekilde düzenli olarak yerine getirdiğiniz işleri gördüğünüz zaman kendinize olan güveniniz artar ve mutlu olursunuz.
  • Yapmanız gereken işleri tamamladığınızda ve her şey istediğiniz gibi ilerlediğinde negatif enerjiden kurtulmuş olursunuz. Özellikle de gününüze sizi motive eden şeylerle başladığınız zaman enerji artar.
  • O an yapmanız gereken işe odaklandığınız zaman geride kalan işleri düşünmemeye başlarsınız. Bu durumda konsantrasyon artar ve yapmanız gerekenleri rahatlıkla yapabilirsiniz.