Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar nedir? Nazar, bir diğer söylemi ile göz değmesi, dünyada pek çok toplumda görülen bir inanıştır. Kimi insana göre bir batıl inançken kimi insana göre de gerçeklik payı vardır. Eski zamanlardan bu yana nazarın insana zarar verdiğine ve ciddi bir şekilde etkilediğine inanılmıştır. Peki nazar belirtileri nelerdir?

İnanılan bir görüşe göre negatif bir enerjiye maruz kalan ve nazara uğrayan bir kişi sık sık esner.

Bir kişide ani ruh bozukluklarının görülmesi ya da aniden ağrıların ve hastalıkların oluşması da şiddetli nazar belirtileri arasındadır.

Bir diğer belirti olarak da nazarın eşyalardan çıktığı inanışıdır. Bu inanışa göre aniden cam, bardak, ve tabak gibi eşyalar kırılabilir ya da kötü gözle bakılan eşyalar zarara uğrayabilir.

Nazar Nedir?

Nazar genel olarak insanlar arasında göz değmesi olarak bilinmektedir. Negatif enerji olarak da ifade edilen nazar, canlı cansız her türlü varlığın başına kötü bir olayın gelmesi olarak da nitelendirilmektedir.

Nazar Değdiğini Nasıl Anlarız?

Nazar nasıl anlaşılır diye sorulduğu zaman, genel olarak kötü bir gözle ya da olumsuz bir duygu ile nazar değdirenlerin, nazar değen insan tarafından hissedildiği söylenmektedir. Yani, aynı ortamda nedensizce bir arada bulunmaktan rahatsız olduğunuz insanların size göz değdirmeleri olası bir durumdur.

Aynı şekilde bir inanışa göre, insanları imrendirecek ya da kıskandıracak özelliklerinizi her ortamda anlatmamanız gerekmektedir.

Nazardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Eğer yıldızınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzla temas edecek bir şekilde akik ve kehribar taşlı takılar takabilir ya da görünecek bir şekilde mavi renkte olan taşlar takabilirsiniz. Böylece kişinin nazara doğrudan maruz kalınmadığına inanılmaktadır.

İslami inanışlara göre bazı duaların nazardan korunmak için etkili olduğu belirtilmektedir. Eğer kendinize nazar değdiğini düşünüyor ve nazar vücuttan nasıl çıkar diye soruyorsanız, Kalem Suresi 51 ve 52. Ayetleri okumanız iyi gelecektir.

“Çok nazar değiyor ne yapmalıyım?” diyenlerdenseniz, bir diğer İslami inanış olan, nazardan korunmak için sık sık Felâk, Nas, Fatiha, İhlas surelerinin ve Ayetel Kürsî’nin okunmaktır. Bu dualar nazardan korunmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Nazarlık

Gerçekten Nazar Var Mı?

Dünyanın neredeyse her yerinde inanılan nazar, İslam dininde de inanılan bir durumdur. Nazar, Arapça bir kelimedir ve bakmak, görmek anlamlarına gelir. İnsan beyninin oluşturmuş olduğu çeşitli beyin dalgalarının çevreye yayıldığı bilimsel olarak doğrulanmış bir olgudur.

Nazarın da bu beyin dalgalarının bir kişiye odaklanması ile ortaya çıktığı inanılan bir düşüncedir. Pek çok hadiste de nazar kavramı geçmektedir.

Kuran’da yer alan bazı ayetlerde de nazar ifadesi yer almaktadır. Örnek olarak, Kalem Suresinde “Doğrusu inkâr edenler, Kurân’ı duydukları vakit (sana olan düşmanlıklarından dolayı) neredeyse gözleri ile seni yere sereceklerdir!” ayeti yer almaktadır. Bu ayette de görüldüğü gibi nazara işaret edilmektedir.

Kimler Nazar Değdirir?

Beyin dalgaları güçlü olan insanlar veya odaklanma konusunda yeteneği olan insanların nazarlarının değdiğine inanılır.

Kötülük, nefret, kıskançlık gibi duyguları yoğun yaşayan insanların, insanlara odaklandıkları zaman nazarlarının değdiği görüşü mevcuttur.

Oldukça duyduğumuz bir diğer inanış ise sarışın ve mavi gözlü insanların nazarlarının çok etkili olduğu, kahverengi ve yeşil göze sahip olan insanların da nazarı üstlerine çektikleri rivayetidir.