Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, adet döngülerinin artık bittiğini gösteren her kadının yaşadığı doğal bir biyolojik süreçtir. Kadınların 12 normal adet dönemi süresince hiç adet görmemesi durumunda tespit edilir. Normal adet görme ve üreme döneminin bitip, menopoza geçiş dönemine menepoz dönemi manasına gelen perimenopoz ismi verilir. Bilindiği üzere kadınlar belirli bir yumurta rezerviyle dünyaya gelir. Değişik bir tabirle kadın vücudu üreme hücresi olan yumurtayı yaşam boyu üretmez. Zaten o şekilde doğar. Menepoz nedir çoğu kişi tarafından araştırılır.

Ergenlik çağından itibaren artan hormonların etkisiyle her ay gerçekleşen âdet dönemi boyunca kadın yumurtalarının içinde bulunduğu foliküllerin bir bölümü olgunlaşır.  Bu yumurtaların en sağlıklı olanı, rahim ile yumurtalıklar arasında bir köprü olan fallop tüplerine atılırken öbürleri ise söner ve fonksiyonsuz olan bu yumurtalar vücut tarafından kendiliğinden emilir. Yumurtalıklardaki bu azalma aynı zamanda östrojen hormonunun azalması demektir. Menepoz belirtileri nelerdir diye bakıldığı zaman ilk olarak yumurta rezervinde düşüş karşımıza çıkar. Menepoza giren kadın ne yapmalı bu konuda bilgi sahibi olmak gerekir.

menopoz nedir

Menepoz Nedir?  

Kadın üremesi ergenlikle birlikte tüm vücut çalışma sistemini doğrudan ve önemli ölçüde etkileyen adet döngüsü ile sürekli değişim geçiren ve ileri yaş ile birlikte ikinci bir değişim yaşayarak, farklı bir safhaya geçiş gösteren değişik bir sistemdir. Menopoz adı verilen bu ikinci safha ise kadınlarda farklı fizyolojik değişimlerin yaşanmasıyla beraber, değişik sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Menepoz ne demek diye soranlar için, üreme döneminin bitmesi demektir. Bazen yalancı menepoz belirtileri de ortaya çıkabilir. Menepoza girerken adet belirtileri nasıl olur öğrenmek önemlidir.

Ergenlikle birlikte sürekli aktif olan ve aylık adet döngüsü sırasında gelişimini tamamlayıp olası bir sperm tarafından döllenmek için rahme geçiş yapan yumurta hücreleri; yumurtalıkta gelişme ve sayı açısından yetersiz kaldığında, artık menopoz dönemi başlar. Menepoz süresince kadın eşey hormonları ile birlikte, vücudun tamamını etkileyen bazı farklı olaylarda olur.  Tam olarak âdet döneminin durması olan menopoz, kadınlarda fizyolojik değişiklikler ile birlikte bazı sağlık sorunlarının gelişme riskini artırdığı için, özel ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.
menopoz hakkında

Bilindiği üzere menopoz yaşı 50 ve sonrasında sık görülse de fizyolojik olarak yumurtalıkların ürem işlevlerini yitirmesine bağlı olarak, ergenlik sonrasında her yaşta görülür. Bu bakımdan yumurtalıkta farklı sağlık sorunlarına bağlı gelişen yetmezlik durumlarında erken menopoz belirtileri çıkabilir. Menopoza hemen girilmemekle birlikte, senelerce devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkabilir. 40’lı yaşların sonlarına doğru “Perimenopoz” önce yumurtlamanın azalmasına bağlı düzensiz âdet kanamaları, ateş, yoğun terleme ve psikolojik sorunlar görülür. Menepoz ağrıları nelerdir bunları da iyi bilmek gerekir.
menopoz belirtileri

Menepoz Belirtileri Kaç Yıl Sürer?

Genel olarak 44 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkan menopoz döneminin ne zaman başlayacağı bazen genetik özellikler ile alakalıdır. Bu taşın aşağısı erken menopoz olarak adlandırılır. Menepoz kişinin beslenme şekli, doğum sayısı, geçirilen ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, sigara içmek, vejetaryen beslenmek, çok zayıf olmak ve diğer birçok faktör, menopoz yaşının düşmesinde rol oynayan faktörlerden bazılarıdır.

Premenopoz, menopoz ve postmenopoz olarak üç farklı dönemde yaşanan menopoz, sıcaklık, geceleri terleme, vajinal kuruluk, libido düşüşü, cilt kuruluğu gibi belirtilerle ortaya çıkar. Menopoz belirtileri öncesi, menopozun ne olduğunu önceden iyi bilmek gerekir. Tıpkı ergenlik dönemi gibi özel bir dönem olan bu süreç yıpratıcı olabilir. Bu yüzden destekleyici ürünler ve spor ihmal edilmemelidir.