Malta Golden Visa

Malta Golden Visa

Malta yatırımcılar, iş adamları, aileler için yerleşim yere olarak son derece popülerdir. Bu ülke, ekonomik ortamı sayesinde küresel pazarın taleplerini de karşılama özelliğine sahiptir. Kaliteli olanakları, coğrafi konumu, istikrarlı siyasi iklimi ile yabancı yatırımlar için de oldukça iyi bir merkezdir. Bu özellikleri nedeniyle Malta Golden Visa günümüzde oldukça popülerdir.

Esnek yatırım seçenekleri bulunan Malta Daimi Yatırım Programları hem işadamlarının hem de yatırımcıların ilgisini çeker. Bu program hem mülk edinimi hem de katkı paylarına dayalı olması ile dikkat çeker. Eksiksiz ve doğru bir başvuru sayesinde 4-6 aylık bir işlem süresi bulunur.
malta seyahat

Malta Golden Visa Şartları

Malta Golden Visa programı ile Malta vatandaşı olmayan ancak Malta’da yapılan farklı yatırımlar ile Malta vatandaşlığı veya oturum izni alınmasına verilen isimdir. Malta Golden Visa programına başvuru yapılması için gerekli birtakım şartlar bulunur.

  • Başvuru yapacak kişilerin adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekir.
  • Başvuruda bulanacak olanların en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Başvuru yapacakların düzenli ve dengeli bir gelir kaynağı bulunmalıdır.
  • Başvuruda bulunacakların Malta hükümeti tarafından tanına bir sağlık sisteminden alınan sağlık sertifikaları bulunmalıdır.
  • Başvuruda bulunacak olanların yıllık Malta ekonomi dışından gelen en az 100.000 Euro yıllık gelire ve 500.00 Euro’yu aşan net bir değere sahip olmaları gerekir.

Bu şartları sağlayan kişiler Malta Golden Visa programına rahatlıkla başvurabilirler.
malta golden visa

Malta Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Alınır Mı?

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı almak gayrimenkul yatırımı ile mümkün değildir. Ancak gayrimenkul yatırımı ile Malta’da uzun süreli oturum izni alınabilir. Malta Golden Visa programı ile Malta’da uzun bir süre oturum izni almak için Gozo şehri ile Güney Malta bölgesinde alınacak olan gayrimenkullerin fiyatının en az 270.000 Euro olması gerekir. Diğer Malta şehirlerinden alınacak gayrimenkullerin fiyatının ise en az 320.000 Euro olması önemlidir.

Malta’da gayrimenkul alarak uzun süreli oturum izni alınabileceği gibi gayrimenkul kiralama ile de uzun süre oturum izni almak mümkün olur. Malta’da gayrimenkul kiralama ile Malta’da uzun süreli oturum izni alınabilmesi için kiralanacak olan gayrimenkullerin yıllık ücretlerinin Gozo ve Güney Malta bölgesinde en az 10.000 Euro diğer Malta şehirlerinde ise en az 12.000 Euro olması gerekir.

Malta’da yatırım yaparak vatandaşlık programı dahilinde Malta vatandaşlığı almak isteyenlerin Malta hükümetinin kurmuş olduğu Malta hükümet kalkınma fonuna 600.000 Euro yatırım yapması ve 36 ay boyunca Malta’da oturum gerçekleştirmesi gerekir. Bunun dışında 750.000 Euro yatırım yaparak 12 ay boyunca Malta’da oturum gerçekleştirilmesi de mümkündür. Bu şekilde kişiler Malta vatandaşlığı alabilirler.

Yatırım fonu ile Malta vatandaşlığı sahibi olmayı düşünen bireyler bunun yanında Malta hükümeti tarafından onaylanmış olan hayır kurumlarına, spor kuruluşlarına, kültürel kuruluşlara, hayvan hakları derneğine, bilim kuruluna veya seyahat kurumuna 10.000 Euro değerinde bağış yapmaları gerekir.
golden visa hakkında

Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Malta Golden Visa programı ile oturum izni programı ve Malta vatandaşlığı programı olarak ikiye ayrılır. Malta Golden Visa vatandaşlık programı ile Malta vatandaşlığı alınabilir. Bunun için Malta’da 600.000 Euro yatırım ve 36 ay Malta’da kalmak gerekir. Diğer bir seçenek de 750.000 Euro yatırım ve Malta’da 12 ay boyunca kalmaktır.

Malta devlet fonuna yatırılan vatandaşlık ücretlerinin yanı sıra Malta hükümetinin onayladığı hayır kurumlarına 10.000 Euro değerinde bağış yapılması da gerekir. Bunun yanında kişiler yanlarında götürecekleri her bir aile bireyi için de ek olarak 50.000 Euro ödeme yapmalıdır.