Lazer Epilasyon Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Lazer Epilasyon Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Tüyler kadınların en fazla sorun ettiği özellikle de yaz aylarında uğraştıran bir şeydir. Klasik uygulamalardan olan ağda, tüy dökücü kremler ve jilet ise tüylerin o an için alınmasını sağlayan ama tekrar çıkmasına engel olmayan uğraştıran yöntemlerdir. Fakat kadınlar tüy problemi ile devamlı uğraşmak ve acı çekmekte istemez. Tüylerin tamamen yok olmasını sağlayan yöntem ise lazer epilasyon yaptırmak ya da yapmaktır. Evet, doğru okudunuz. Artık evde lazer epilasyon yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Tüyleri tamamen yok edebilmek için uygulanan yöntem lazer epilasyon yöntemidir. Epilasyon, tüylerden diğer uygulamalara nazaran çok daha az acılı bir şekilde tamamen kurtulabilmek için en doğru çözümdür. Fakat lazer epilasyon yapmak ya da yaptırmak için de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar;

  • Lazer epilasyona başlamadan 2 hafta öncesinde tüylerinizi herhangi bir yöntem ile almayı bırakmalısınız.
  • Epilasyona başlamadan önce güneş ışığından kaçınarak bronzlaşmamalısınız.
  • Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa lazer yaptıracağınız yerde bulunan uzmana ve tabii kendi doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
  • Epilasyon öncesinde cildinizde peeling ve türevi cilt bakım ürünleri kullanmamalısınız.
  • Tüylerinizin kendi renginde olması gerektiği için tüy sarartıcı kremleri kullanmamalısınız.
  • Lazer epilasyon uygulamasından sonra güneşe maruz kalmamalı ve mutlaka epilasyon sonrası krem kullanmalısınız.
  • Epilasyona başladıktan sonra ağda ya da tüy dökücü krem kullanmamalısınız. Uzmanınızın vereceği tavsiye ile jilet kullanabilirsiniz.
  • Epilasyon yaptırdığınız bölgede bir kabuklanma olursa koparmamanız gerekir.
  • Eğer yüze lazer işlemi yaptırdıysanız en az 24 saat boyunca cildinize herhangi bir kozmetik ürünü sürmemeniz gerekir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

İstenmeyen tüylerle başı dertte olan kadın ve erkeklerin en çok merak ettiği de lazer epilasyon nasıl yapılır sorusu oluyor. Lazer epilasyon kişinin tüy yapısına bağlı olarak değişmek ile birlikte genelde 1 ya da 2 aylık periyotlarla, vücut için toplam 6 ya da 8 seans aralığında, yüz içinse genelde 10 ya da 12 seans aralığında yapılmaktadır. Kişinin hangi bölgeye epilasyon işlemi yaptıracağı ve bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle tüm vücut lazer epilasyon işlemi 30 dakika kadar sürmektedir. Epilasyon işleminden sonra tüyler 2 ya da 3 gün içerisinde dökülmeye başlar. Lazer epilasyon cihazları farklı çeşitlerdedir. Hangi cihazın kullanılacağına uzmanlar kişinin cilt rengi ve tüy yapısına bakarak karar verir. En ince ve açık renkli tüylerde %100 sonuç alınan makine ise buz lazer cihazıdır. Buz lazer yaptıranlar açık renkli ve ince tüylü olan kadın ya da erkeklerdir. Peki lazer epilasyondan sonra çıkan tüyler nasıl alınmalı?  Epilasyon sonrasında diğer seans gününe kadar çıkan tüyleri almak için kesinlikle ağda ya da tüy dökücü krem kullanmamalısınız. Tüylerinizi almak için jilet kullanabilir ya da makasla kısaltma yapabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

Lazer epilasyon uygulaması zararlı bir uygulama değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Yazımızın başında dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmiştik. Fakat bunların dışında da dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Herhangi bir cilt hastalığınız (sedef gibi), sivilce probleminiz, cildinizde tahriş varsa ve gebeyseniz ya da şüpheniz varsa mutlaka epilasyondan uzak durmanız gerekir.