Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon lazer teknolojisi sayesinde kısa bir süre içerisinde hem ağrısız hem de güvenilir bir şekilde tüylerden kurtulma yöntemidir. Lazer ışını, oldukça kısa bir sürede deriye gönderilir ve bu ışın da kıl gövdesi ve kıl tarafından emilir. Işın ile kıl kökü ısıtılır. Kıl kökünde ortaya çıkan yüksek ısı, kökün tahrip olmasına neden olur. Böylelikle cildin üst kısımlarına zarar vermeden kıl dökülme yapar ve bir daha da büyümez.

Buz lazer epilasyon sayesinde lazer ışın o, kıl kökünü tahrip eder, kılı çevreleyen dokuya da herhangi bir zararı dokunmaz. Lazerler radyoaktif olmadığından dolayı mutajen etkiye sahip değildir. Lazerin deriye uygulanması esnasında deri altında yer alan doku ve organlara herhangi bir etkisi için bulgu yer almaz. Lazer epilasyon zararları, göz hariç vücuttaki her bölge için uygundur.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Tüm vücut lazer epilasyon amacı için kullanılan 3 tip Lazer çeşidi bulunur. Lazer epilasyon uygulanacak ise o zaman doğru lazer tipi ile başlanması oldukça önemlidir. Hangi lazer yöntemi sizin için uygun olur, bu gibi durumlara uygulama öncesi uzman doktorlar, cilt ve kıl yapısını değerlendirip ona göre karar vermektedir. Bu değerlendirme sonucunda epilasyondan beklenen başarı hem artar hem de yan etki ihtimali azalmış olur.

Diode Lazer Epilasyon

Diode erkek lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin azalmasına yardımcı olan bir lazer tedavi yöntemidir. Diode lazer çeşidinin dalga boyu diğer lazer uygulamalarına göre daha uzun olduğundan dolayı koyu renkli genlerde dahi tedavi süresine göre farklılık gösteren sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Diode Lazer, 810 mm dalga boyuna sahiptir. Bu dalga boyu ise, Alexandrite lazere göre ciltte daha çok derine inmeyi başarır. Cildin derinliklerine rahat bir şekilde iniyor olması derinde kıl bulunan bölgeler için daha etkili olur.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon nasıl yapılır? Hem pratik hem de oldukça etkili bir yöntem olarak bilinen Alexandrite Lazer yöntemi, teknik özelliklerinden dolayı yalnızca açık cilt tipine sahip kişiler için tercih edilmektedir. Tüylerin işlem sonrası hemen yüzeyden ayrılması, uygulama sonrasındaki memnuniyetin artmasına neden olmaktadır. Alexandrite Lazer eğer yüz ve boyun gibi bölgelerde kullanılırsa ince tüylerin artmasına sebebiyet verir. Lazer epilasyon zararlı mı? Cilt tipi açık olsa dahi bu bölgeler için kullanımı önerilmemektedir. Alexandrite Lazer, melanin açısından iyi bir şekilde tutulmaktadır. Bu yüzden yalnızca açık cilt tiplerinin kullanımı için uygundur.

Nd Yağ Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tiplerine sahip kişiler için geliştirilmiş bir sistemdir. Çok ağrılı olduğu için iki lazere göre bu lazerin kullanım alanını kısıtlı hale getirir. Yüze lazer epilasyon, çok dikkatle seçilen durumlarda, nadir olarak kullanılır. Diode, Alexandrite ve Nd yağ lazer yöntemleri epilasyon amacı için kullanılan lazer sistemleridir. Her biri farklı durumlar için, özellikle kişinin deri rengi, kıl tipi ve uygulanacak olan bölgeye göre tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buz lazer epilasyon fiyatları araştırılmadan ve uygulamadan en az 1 ay öncesine kadar, kılları kökünden almaya yardımcı olan ağda, epilatör, cımbız ve iple alma yöntemleri uygulanmamalıdır. Lazer epilasyonun etkili olabilmesi için kılların köküne kadar uzaması gerekir. Evde lazer epilasyon uygulamadan önce 1 ila 1,5 ay öncesine kadar bronzlaşma olmamalı veya solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon yaptırılmadan önce deri hastalıkları ve kullanılan ilaçlar varsa mutlaka doktora belirtilmelidir. Aynı zamanda son 6 ay içerisinde sivilce tedavisi görüldüyse mutlaka doktora bildirmek gerekir.