Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru Öksürük Neden Olur?

Mukusun yer almadığı öksürük türü, kuru öksürük olarak adlandırılır. Boğazın arka kısmında rahatsız edici bir his ile beraber ortaya çıkan bu öksürük türü, son derece rahatsız edici ataklar şeklinde devam eder. Kuru öksürüğün sebeplerinin başında üst solunum yolu enfeksiyonu olma ihtimali yüksektir. Kuru öksürüğün geçmesi bazen son derece zordur. Hem çocuk hem de yetişkin hastalarda enfeksiyonun geçmesinden sonra kuru öksürük şikayeti birkaç hafta daha sürebilir. Enfeksiyon hastalıkları haricinde farenjit, boğaz enfeksiyonu, bademcik iltihabı, reflü, alerji ve sinüzit gibi durumlar da kuru öksürük sorunu ortaya çıkabilir. Kuru öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer çoğu kişi merak eder.

Covid-19 virüsü esnasında ateş ve nefes darlığı ile beraber kuru öksürük oluşması da son derece sık görülen problemlerden biridir. Covid-19 rahatsızlığı ile ilgili belirtileri kendinizde ya da çevrenizde gözlemlemeniz halinde tavsiye edilen tedbirler dahilinde sağlık kurumlarına başvurup, bu durumun ortaya çıkarılması adına destek almanız gerekir. Kuru öksürüğü ne keser hemen diyorsanız bu pek mümkün değildir.
kuru öksürük neden olur

Öksürük ve tetiklenmesine neden olabilen birçok farklı durum mevcuttur. Yemek yerken besin veya sıvı partiküllerinin hava yolu  ile temas ederek tıkanma yapması, öksürüğün en çok görülen nedenidir. Bu bölgede yer alan duyusal sinir lifleri, temas ile birlikte aktifleşir ve öksürük refleksini harekete geçirip aspirasyonun engellenmesini sağlar. Alerjik kuru öksürük ise özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında görülür. En hızlı öksürük kesici genel de şuruplardır.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Vücudun bağışıklık sisteminde yaşanan problemlere bağlı olarak oluşan semptomlardan bir tanesi de öksürüktür. En küçük boğaz enfeksiyonunda ya da gıcıklanma halinde öksürük meydana gelebilir. Dolayısıyla kuru öksürük neden olur ya da kuru öksürük nasıl geçer sorusu, hemen her yaştan kişi tarafından sorulan sorulardır. Bazı öksürük türleri bir insanın yaşamı boyunca belirli aralıklarla devam edebilir. Bazıları da geçirilen enfeksiyonlara bağlı olup hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte sona erer.
kuru öksürük

Kuru öksürükler mikroplara bağlı ortaya çıkıyorsa enfeksiyonu gidermek için tedaviye ihtiyacınız bar demektir. Astım ve alerji kaynaklı kuru öksürükler için nefes açıcı tedaviler tercih edilir. Gün içinde sık sık öksürme krizleri oluyorsa ve bunlar kuru öksürük şeklinde ise hemen bir göğüs hastalıkları bölümüne gitmeniz iyi olacaktır. Geçmeyen kuru öksürük ciddi bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Gece kuru öksürük neden olur en çok bu soru sorulur. Genelde kuru öksürük geceleri görülür.

Doktorlar genel olarak akciğer muayenesi, solunum testi, sinüs filmi ve endoskopi gibi tektikler isteyecektir. Bu kontroller ile kuru öksürüklere sebep olan faktörler ortaya çıkar. Kısa süreli öksürükler için antibiyotik tedavisi önerilir. Eğer çocuklarda kuru öksürük geçmezse, kuru öksürük şurupları ile tedavi en kısa süre de başlar. Bu şuruplar solunum yolunu rahatlatarak bakterilerin ölmesini sağlar. Öksürük şurupları ve ilaçları doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Kuru öksürük ne iyi gelir diye araştırıp, yanlış uygulamalar yapmaktan kaçınılmalıdır.
çocuklarda kuru öksürük

Çocuklarda Kuru Öksürük

Genellikle çocukların üst solunum yollarındaki rahatsızlıklardan kaynaklı kuru öksürük ortaya çıkabilir. Tedavisi basit ve kısadır. Ses telleri ve soluk borusuyla alakalı sorunlar, çocuklarda geçmeyen kuru öksürük nedenleri arasında olabilirler. Bebeklerin nefes biraz dar olduğundan dolayı, bu bölgedeki yaşanan küçük şişmeler bile çocuğun nefes problemi yaşayıp hasta olmasına neden olabilir. 3 yaşından küçük çocuklar ve daha küçük bebeklerde kuru öksürük tehlikelidir. Genellikle enfeksiyonel bir durum olsa da mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Öksürüğe iyi gelen şeyler de tedaviye destek olabilir.