Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Genellikle cilt sağlığı ile bilinen Kolajen, aslında vücudumuz için önemli bir yere sahiptir. Çünkü Kolajen nedir? Yapısal ve işlevsel açıdan lazım olan bir protein kaynağıdır. Başlıca en temel görevi ise bağ dokusunu güçlü hale getirmek ve vücut bütünlüğünü koruyabilmektir. Vücudumuz genelinde Kolajen bulunmadan vücut parçaları aşka bir arada tutulamaz. Vücut bağ dokusunun hemen hemen %80’lik gibi büyük bir kısmını oluşturan kolajenin en büyük görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vermesidir. Böylelikle cilt yapısını meydana getiren bir ağ oluşur.

Kolajen ne işe yarar? Kolajen, genel olarak fibroblastlar ve farklı diğer hücreler tarafından meydana getirilen bir proteindir. Fibroblastlar ise, bağ dokusunun en temel hücresi olarak bilinir. Fibroblastların başlıca önemli görevi ise cilt için çok önemli bir yere sahip olan, cilde hem parlaklık hem de esneklik sunan Kolajen ve elastin üretimini sağlayabilmesidir. Kolajen faydaları, Kolajen bir yapı bloğu olduğu için, kemik ve kasları bir arada tutmaya yarar. Aynı zamanda vücuttaki tüm organları korur be cildin elastikiyetini bir hayli çoğaltır.
kolajen

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Sıvı Kolajen takviyeleri genellikle içmek için hazır tekli tüpler ve flakonlar şeklinde olsa dahi bazen de daha konsantre halinde su ile beraber karıştırılıp tüketilecek şekilde karşımıza çıkabilir. Gün içerisinde bir shot sıvı Kolajen herhangi bir saat diliminde aç ya da yok olacak şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda Kolajen nasıl kullanılır. Su, meyve suyu ya da yemeklere de eklemeniz mümkündür. Ancak aromalı bir Tada sahip olduğu için bu opsiyonlar bir hayli kısıtlı olabilir.

Kolajen Hapı ve Kolajen Tableti Nasıl Kullanılır?

Kolajen hapı ya da Kolajen tableti bir bardak su ile birlikte tüketilebilir. Günde 1 ila 2 tablet olacak şekilde kullanılması mümkündür.  Eğer ki tablet yutma konusunda zorluk çekiliyor ise o zaman tableti ortadan ikiye bölerek yutmak daha kolay olacaktır.
kolajen nedir

Cilt İçin Kolajen Ne Kadar Süre Boyunca Kullanılmalıdır?

Kolajen ne kadar süre kullanılmalı. Genel olarak kişiden kişiye değişmekle beraber bilimsel araştırmaya göre 8 ila 12 hafta arasındaki kürler ile kullanılabilir. Bu durumda yılda iki ya da üç defa tekrarlanabilir. Bu şekilde kürler ile beraber kullanan kişilerde pozitif değişimler klinik ortamlarda gözlemlenmiştir.

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Evde Kolajen yapımı , kilo aldırıcı bir özelliğe sahip değildir. Kolajen kilo aldırır mı ve Kolajen hapları kullanıldığında kilo alınır mı soruları ile ilgili yapılan araştırmaların sonucunda, Kolajen kullanan kişinin tok kaldığı gözlemlenmiştir. Kolajen kullanımına başladığınız zaman yağ dokularında bir hayli azalma gözlemlenir ve kas dokuları güçlenmeye başlar.
kolajen hakkında

Kolajenin Görevi Nedir?

Kolajen ne demek sorusu için vücuttaki bağ dokusunu yenileyen ve güçlendiren protein denilebilir. . Organ, doku ve diğer yapıları sağlamlaştırarak esneklik ve direnç kazandırır. Kolajen, özellikle en çok cilt, deri, saç, tırnak, kas kemik kıkırdak gibi doku bölgelerinde bulunur. Bu yüzden kolajenin azaldığı durumlarda bu dokular olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

 Kolajen nelerde var sorusuna gelince Kolajen oluşumunu en çok destekleyen besin, kemikli et türleridir. Kemiklerin içerisinde yer alan ılık Kolajen oluşumuna katkıda bulunan aminoasitlere sahiptir. Bu yüzden ilikli kemik suyunu yemeklerinizde eksik etmemenizde fayda vardır. Kolajen içeren besinler şunlardır;

Hindi eti, tavuk eti, sığır eti, balık, ilikli kemik suyu ve yumurta beyazı gibi besinler Kolajen üretimine destek olan aminoasitler barındırır. Kırmızı renge sahip olan meyve ve sebzeler de içeriğinde bulundurdukları güçlü antioksidanlar sebebiyle Kolajen tüketimine destek olur. Çilek, elma, kiraz ve kapta gibi besinlerdir.