Keratin Nedir?

Keratin Nedir?

Keratin nedir? Saç, tırnak ve ciltteki ana bileşeni bir araya getiren bir proteindir. Saç genel olarak keratin ile ilişkili olan proteinlerden meydana gelir. Keratin aynı zamanda kortekste kılın iç çekirdeği sayesinde kendi gücünü ortaya çıkarmaya yarayan bir iç yapı proteini olarak bilinir. Ayrıca kütikül içerisinde dış tarafı korumaya yardımcı bir protein olarak işlev sağlar.

Keratin Bakımı

Saç keratini saçların daha canlı, parlak, pürüzsüz ve dolgun gözükmesine yardımcı olan temel bir protein kaynağıdır. Bunun yanı sıra saçların esnek yapısını korumada da çok etkilidir. Saçlar genel olarak çevresel faktörler, saç şekillendirici, boya ve röfle gibi durumlardan dolayı keratin kaybeder ve bunun sonucunda hasarlı bir yapı meydana gelmiş olur. Keratin uygulaması sonrası yıpranmış ve hasar görmüş saçlar onarılır. Keratin bakım, genel olarak çeşitli nedenlerden dolayı yıpranmış ve hasar görmüş saçların yeniden canlı, parlak, dolgun ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olmak amacı ile uygulanan bir tür saç bakım uygulamasıdır.

Keratin bakımı nedir? Evde yapıldığı taktirde bu işlem hemen hemen 30 dakika kadar sürer. Etkisini ise kısa bir dönem için birkaç hafta boyunca görmek mümkündür. Ancak düzenli bir şekilde uygulamaya devam edilirse bu süre aylarca görülebilir. Keratin bakımı nasıl yapılır. Profesyonel saç bakım salonlarında yapılan keratin bakımının etkisini uzatabilmek için keratin şampuanı ya da sülfatsız  kullanmak gerekir. Keratin bakımı fiyatları bir hayli pahalı olabilmektedir. Bu nedenle keratin bakımının kalıcılığı devam ettirmek için evde kullanılan saç bakım ürünlerine dikkat edip özen göstermek gerekir.
keratin

 

Keratin Ne İşe Yarar?

Keratin bakımı ne işe yarar? Keratin daha çok saç telinin sağlığı açısından gerekli olan bir üründür. Bu nedenle eksikliği fark edildiği anda saça tekrardan enjekte edilmesi oldukça önemlidir. Keratin saçların bir bileşeni olduğundan dolayı onu koruyup kollamak bir hayli önem arz eder. Saç Keratin bakımı uygulandığı taktirde saçların tamamı bu protein ile kaplanır. Onu koruyarak, kaplayarak bakım uygulanıyor ki böylelikle saç yeniden parlaklığını ve dokusunu geri kazansın. Bu bakım sayesinde saçın taranması daha kolay olur, daha parlak gözükür ve saç daha iyi beslenir.

Keratin ne işe yarar bu bakım, tüm yıpranmış ya da doğal olarak kuru saçlar için gerçek bir rahatlık olur. Birkaç çeşit keratin tedavisi bulunur. Bunların arasında en iyisi ise Brezilya düzleştirme ve saç botoksudur. Saç bakımı uyguladığımız an saçınızın ne kadar canlandığını ve parlaklığa ulaştığını görebilirsiniz.
keratin hakkında

Saçlara İyi Gelen Doğal Keratin Nerelerde Bulunabilir?

Keratin saçta bulunan doğal bir protein kaynağıdır. Özellikle saç tellerini güçlü ve canlı tutmaya yardım eder. Keratin ürünlerinin her biri artık günümüzde evde keratin bakımı amaçlı kullanılabilir. Daha çok saç maskesi keratin içeriğine sahiptir. Çünkü bu maskenin en belirgin özelliği de saç telinin yumuşamasını sağlamasıdır. Çevresel faktörlere bağlı kalarak saçın kirlenmese, ısıtma cihazlara bağlı kalarak saçın cansız kalması, güneş, boya ve farklı nedenlere bağlı olarak zarar gören saç pullarını tekrardan yapışmasını sağlayarak dokuların daha güçlü bir hale gelmesine katkıda bulunur.

Kırılgan, dalgalı, kabarık, asi ya da kıvrılmaya meyilli bir saçınız var ise bunlar için düzleştirici keratin ve saç maskeleri mevcuttur. Keratin nasıl yapılır? Saçı şampuanladıktan sonra maskesi yaklaşık üç ya da yirmi dakika kadar saçınızda beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra bu maskeyi güzelce durulayın. Hem Hindistan cevizi yağı hem de elma sirkesi ile de istediğiniz keratin bakım etkisini almanız oldukça mümkündür.