İnci Gibi Dişler’ Doğal Malzemelerle Evde Diş Beyazlatma

İnci Gibi Dişler’ Doğal Malzemelerle Evde Diş Beyazlatma

Ağız ve diş sağlığı ne kadar dikkatle yapılırsa yapılsın zaman içerisinde dişlerin beyazlığının gittiği, sarılaşarak lekelendiği gözlenebilmektedir.

Diş beyazlatmak için de her zaman diş hekimine gitmemiz mümkün olmayabiliyor. Peki bu durumda ne yapabiliriz? Bunun çözümü aslında evimizde bulunan malzemelerde gizlidir.

Mutfağınızda bulunan bazı malzemeleri kullanarak dişlerinizi doğal ve oldukça kolay bir şekilde beyazlatmanız mümkündür.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki vereceğimiz yöntemlerden yalnızca birini uygulamalı, hepsini bir arada uygulamamalısınız. Ayrıca ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlarınızı öncelikle bir ortodonti uzmanına danışarak çözmeniz gerekebilir.

Diş Beyazlatan Yöntemler

Süt Tozu

Kahvelere koymuş olduğumuz süt tozu, aynı zamanda dişleri beyazlatmak için de kullanılmaktadır. Bunun için tek yapmanız gereken şey diş fırçanıza macunu sürdükten sonra üzere biraz süt tozu dökerek haftada 1-2 kez bu şekilde fırçalamaktır.

Karbonat ve Limon

Bir tutam karbonatı diş fırçanızın üzerine koyup birkaç damla da limon damlatarak diş fırçalamak. İşte yapacağınız şey sadece bu kadar. Bu yöntemi haftada bir kez uyguladığınız zaman faydasını göreceksiniz.

Kabartma Tozu ve Limon

Bir çay kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı kabartma tozunu karıştırarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Ancak dişlerinizde 2 dakikadan fazla tutmamaya dikkat edin.

Deniz Tuzu ve Limon

Yarım çay kaşığı kadar deniz tuzu ve limonu diş macunu ile karıştırın. Bu karışımı dişlerinizde 1 dakika kadar beklettikten sonra ağzınızı çalkalayın.

Elma Sirkesi ve Su

Yarım çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak dişlerinizi fırçalamadan önce ağzınızı temizleyin. Bu yöntemi her sabah düzenli olarak yaptığınızda etkisini göreceksiniz.

Çilek

Bir çileği ezerek püre haline getirin. Dişlerinizi birkaç dakika boyunca bu macun ile fırçaladığınız zaman dişinizde oluşan lekelerin geçtiğini göreceksiniz. Bu yöntemi ayda bir defadan fazla uygulamamaya özen göstermelisiniz.

Tuz, Karbonat ve Limon

Bir tutam tuz, karbonat, 3-4 damla limon ve bir yemek kaşığı diş macununu karıştırdıktan sonra dişlerinizi 5 dakika boyunca fırçalayın. Bu yöntemi 2 ayda bir uygulamanız etkiyi görmeniz için yeterli olacaktır.

Güçlü dişler için bu yöntemlerden birini düzenli olarak uygulayarak diş bakımı yapmanız, dişlerinizin beyazlığı için oldukça etkili olacaktır.