İlişki Nasıl Bitirilir?

İlişki Nasıl Bitirilir?

Sevgilimizle ya da eşimizle bazen işler umduğumuz gibi gitmeyebilir. Hayal ettiğimizden çok daha farklı şeyler yaşayabilir ya da ilişkiye olan inancımızı kaybedebiliriz. Partnerimizle mutlu bir geleceğimiz olmadığını düşünerek en sağlıklı kararın ayrılık olduğuna kendimizi ikna edebiliriz. Peki bu ayrılık konuşmasını nasıl gerçekleştireceğiz? Bu oldukça zorlayıcı bir süreç olabilmektedir ancak sizlere ayrılık sürecinin faha az sancılı geçmesi için bazı ipuçları vereceğiz. Gelin birlikte bakalım.

 • Karar Vermek Önemli Bir Adımdır!

Bir ilişkiyi kesin olarak bitirmeden önce kendinize bazı sorular sormanız gerek. Bu ilişkinin gerçekten bitmesini istiyor muyum?, Eskisi kadar sevgi beslemiyor muyum?, İlişkimizin benim için artı ve eksi yönleri neler?, Birlikte bir gelecek hayal edebiliyor muyum? gibi sorulara cevap aramanız önemlidir. Bazen ayrılma kararı zannettiğimiz şeyler yalnızca biraz uzaklaşmak ya da ara vermek olabiliyor ancak biz bunu yanlış yorumlayabiliyoruz. Kesin bir karar vermeden önce belki de ara vererek ilişkinize bir şans verebilirsiniz.

 • Konuşmak İçin Doğru Yeri ve Zamanı Seçtiğinizden Emin Olun!

Konuşmanın iyi geçmesi ve karşınızdaki insanın da rahat hissetmesi için doğru yer ve zaman tercihi önemlidir. İnsanların yoğun olarak bulunduğu kalabalık yerlerden ziyade sakin bir yer seçmenizde fayda var. Böylece duygularınızı daha rahat anlatabilirsiniz. Zamanlamanız da önemlidir. Çok dar bir zaman dilimi seçmemenizi öneriyoruz. Rahatça konuşabileceğiniz ve partnerinizin de zamanının bol olduğu bir vakitte buluşmanızda fayda var.

 • Dürüst Olun!

Kırıcı olmamak şartıyla dürüst olmak ve netliğinizi ortaya koymak ikiniz için de iyi olacaktır. Sürekli kafanızda dönüp duran ve planladığınız konuşmaları  karşı tarafa net bir şekilde aktarın. İlişkinizin size neler hissettirdiğini, ne gibi olumsuzluklar yaşadığınızı, aslında ne istediğinizi ve size ters olan ne varsa anlatın ve kurtulun. Orta bir yol bulamazsanız ilişkiniz zaten bitecektir. Ancak dürüst olmak ve kırıcı olmadan duygularınızı dile getirmek sizi rahatlatacaktır.

 • Neden Ayrılmak İstediğinizi Belirtin!

İlişkinizi neden bitirmek istediğinizi net bir şekilde ifade etmeniz ayrılık sürecini kolaylaştıracaktır. Sevgilimden ayrılmak istiyorum ancak ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız tek yapmanız gereken belki de net olmaktır. Dürüst bir şekilde ilişkinizi neden bitirmek istediğinizi ve ayrılığa nasıl karar verdiğinizi anlatın. ‘Ben ayrılmak istiyorum çünkü öyle olması gerekiyor.’ ya da ‘Ayrılalım işte, ikimiz için de en doğrusu bu zaten.’ gibi geçiştirme cümleleri kurmamaya özen göstermelisiniz.’ Ayrılmak istiyorum çünkü…’ şeklinde açıklayıcı ve mantıklı cümleler kurmanız daha faydalı olacaktır. Ayrılık sonrasında karşı tarafta ya da sizde herhangi bir yarım kalmışlık hissi oluşturmaması bakımından açıklayıcı cümleler ikinizin de işine yarayacaktır. Emin olun net ve dürüst olarak ayrılık sürecini sancısız geçirebilirsiniz.

 • Ayrılık Sonrası Sürece Dikkat!

Kırıcı olmayan ve net bir ayrılık konuşması yaparak hemen bu psikolojik durumdan kurtulacağınızı zannetmeyin. Ayrılık süreci siz ayrılık konuşmasını yaptıktan sonra başlar ve eski alışkanlıklarınız bir anda değişiverir. Bu yeni duruma ayak uydurmanız zor olabilir. Üzülmeniz, ağlamanız, depresyona girmeniz ya da onu özlemeniz doğaldır. Eski sevgilinizin size geri dönebilmek için de bazı girişimleri olacaktır elbette. Ancak kararlıysanız yeniden başlamama konusunda net bir duruş sergilemelisiniz. Eski sevgiliniz sizi kıskandırmak için yeni sevgili yapabilir ve bunu gözünüze sokabilir ancak moralinizi bozmayın. Bu durum geçicidir, ayrılık süreci de kolay atlatılmasa da son bulacaktır. Sevdiğiniz insanlarla, ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmeyi deneyin. Yeni hobiler edinerek de bu süreci rahat atlatabilirsiniz.

Peki İlişki Bitirmenin En İyi Yönleri Nelerdir?

Her şey gibi ilişkiler de ömrünü tamamlayabilir. Bitmesi gerekir ancak bazı sebeplerden dolayı gereksiz yere uzar. Hem sizi hem de partnerinizi yıpratır. Ayrılığı başarısızlık olarak görmekten tutun da ‘Zaten mutlu ilişki yoktur ki!’ gibi avunmalara kadar çok çeşitli duygular ve fikirler kafamızda döner durur ancak bitirmek bazen en iyisidir. Kangren olmuş bir ilişkiyi bitirerek hem kendinize hem de karşınızdakine yeni bir şans verebilirsiniz.

 • İlişkiniz Toksik Hale Gelmişse Bitirin!

Sizin için en başında doğru olduğunu düşündüğünüz kişi zamanla sizi değersizleştiryor ya da size psikolojik olarak sıkıntı veriyorsa o ilşkinin süresi dolmuştur, belki de başından yanlıştır. Mutlu olmak için çıktığınız yolda mutsuz oluyorsanız bitirmek iyi bir seçenektir. İlişkide kaybettiğiniz özgüveninizi ve kendinize olan saygınızı yeniden kazanabilirsiniz.

 • Yeni İnsanlarla Tanışma Fırsatınız Olabilir!

Sevgiliniz sizi kısıtlayan ya da arkadaşlarınızla bile olan ilişkilerinizi kıskanan biriyse ve sizi bu konuda huzursuz hissettiriyorsa bitme vakti gelmiştir. Ayrılık sonrasında yeni insanlarla tanışabilir, arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz. Kısıtlandığını hissetmek insana kendini oldukça kötü hissettirir ancak bu durumu değiştirmek her zaman sizin elinizde unutmayın. Hayatınızın iplerini elinize alın ve hayatınızla ilgili kararları kendiniz verin!

 • Yeni Yerler Keşfedin!

Kötü giden bir ilişkide gezmeye ya da keşfetmeye vakit ayıramamış olabilirsiniz ancak artık özgürsünüz. Hep görmeyi istediğiniz yerlere arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte gidin. Kaliteli zaman geçirin ve anı yaşayın. Hayata bir kere geldiniz bunu unutmayın ve vaktinizin kıymetini bilin.

 • Evde Pinekleyebilirsiniz!

Ailenize, evcil hayvanınıza, savdiklerinize vakit ayırın. Hep izlemek istediğiniz film ya da dizileri izleyin. Bakım yapın. nasıl isterseniz öyle yaşayın. Tüm günü pijamalarınızla evinizde rahatça geçirebilirsiniz. Telefona ya da mesaja cevap vermek zorunda değilsiniz artık, tüm vaktinizi kendinize ayırabilirsiniz.

 • Birikim Yaparsınız!

Sinema, cafe, parti, doğumgünü derken boşalan cüzdan derdiniz de bitti artık. Paranızı biriktirebilir, hep almak istediğiniz kıyafet, aksesuar, eşya, kitap ne varsa alabilirsiniz. Özel günleri kutlamak ve hediye almak gibi bir zahmetten de kurtyulmuş oldunuz.

 • Yalnızlığın Tadını Çıkarırsınız!

Bazı ilişkilerde dahi insan kendini yalnız hissedebilir. Tek başına bir ilişkiyi sürdürmeye çalışmak yıpratıcıdır. Biten ilşikinin ardından yalnız kalmaktan korkmayın. Zaten ilişki içindeyken de kendinizi değersiz ve yalnız hissediyorsanız onu sürdürmenin ne anlamı var ki? Ayrılık gerçekleştikten sonra kendinizi dinleyin. Ne istediğinize ve ne yapmak istediğinize karar verin. Duygularınızı dinleyin, iç sesinize kulak verin. Meditasyon yapın ve yalnızlığın ne kadar kıymetli olduğunun farkına varın. Hayatımızda biri olmadan da var olabildiğimizi hatırlayın. Bizi kıymetli yapan hayatımızdaki insanlar değildir, biziz! Yalnızlık bazen bir servet değerinde olabilir, unutmayın!