Hamilelikte Vajinal Akıntı

Hamilelikte Vajinal Akıntı

‘Hamilelikte akıntı olur mu?’ sorusunun cevabı aslında basittir. Hamilelikte vajinal akıntı olur ve bu normal durumdur. Ancak akıntının yoğunluğuna, rengine ve sıklığına göre durum değişebilmektedir. Ayrıca akıntının koku ve kıvamı da önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında meydana gelen akıntı genellikle saydam ya da beyaz renkte olmaktadır ancak akıntının renginde ve kokusunda ciddi bir fark varsa uzman hekime danışmanızda fayda var.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte akıntı bebeğin rahime yerleşmesi sırasında görülen bir durumdur. Hamilelikte beyaz akıntı görülmesinin bir diğer sebebi ise hormon dengesinin değişmesidir. Östrojen ve progesteron hormonlarının değişen dengesi sebebiyle beyaz akıntı görülebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Vücudunuz değişen duruma uyum sağlayabilmek adına bu gibi reaksiyonlar gösterebilir. Beyaz ve sümüksü bir kıvamda olan vajinal akıntı vücudunuz ve bebeğiniz sağlığı açısından anormal bir durum değildir. Endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca çoğu hamilelikte rahmin idrar kesesine baskı uygulaması sonucu görülen idrar kaçırılması olayı da vajinal akıntı ile karıştırılabilmektedir. Gebeliğiniz boyunca beyaz ve sümüksü bir akıntıyla karşılaşırsanız paniklemeyin. Bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanması için vücudunuzda yaşanan küçük bir değişimdir sadece. Peki hangi durumlarda vajinal akıntı konusunda endişe etmemiz gerekir? Gelin birlikte incelemeye devam edelim.

Vajinal Akıntı Nasıl Olur?

Yazımızda belirttiğimiz gibi gebelikte akıntı normal bir durumdur. Hamilelik sırasında görülen beyaz ya da saydam akıntı normaldir ve görülme oranı yüksektir. Ancak pembe ya da kırmızıya yakın akıntı da görülebilir. Bu renklerdeki akıntılar gebelikte bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hamileliğin ilk haftalarında döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında bu renklerde akıntı oluşabilmektedir. Buna implantasyon ya da yerleşme kanaması adı verilir. İlk haftalarda çok hafif bir kanama ya da pembe akıntı oluşması normaldir ancak kanama şiddetli ve oldukça belirginse uzman hekime danışmalısınız.

Hamilelikte Akıntı Rengi Önemlidir!

Gebelikte sarı akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir. Hamilelikte sarı akıntı enfeksiyon belirtisi olabildiği gibi bu sarı akıntıya kaşıntı ve hafif sızı da eşlik ediyorsa mantar enfeksiyonu olabilir. Böyle bir durumda uzman hekime danışmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sarı akıntıda görülen koku artışı ve kaşınma gibi durumlarda da doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte vajinal akıntı rengi yeşile yakın ya da direkt yeşilse ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilmektedir. Yeşil akıntıya pütürlü bir kıvam da eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte kahverengi akıntı rahim ağzı sıvısı ile karışmış ve pıhtılaşmış bir kan olabilmektedir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur ancak bu akıntı kökü kokulu ve ağrılı ise gebelikle ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir. Uzman hekime danışarak bu akıntının sebebini öğrenebilirsiniz.

Vajinal Akıntı Renkleri ve Nedenleri

Bahsettiğimiz gibi hamilelikte görülen pembe ya da kırmızıya yakın akıntı normaldir. Özellikle ilk haftalarda görülen bu akıntı döllenmiş yumurtanın rahme yerleştiği döneme denk gelir. Fakat bu pembe akıntı koyulaşır ya da ağrılı olmaya başlarsa doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelik sırasında görülen gri akıntı ise vajinanın florasındaki değişiklik sonucu bakteri üremesinden kaynaklanıyor olabilir. Bakteriyel Vajinozis olarak adlandırılan bu durumu yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Adet gecikmesi ve byaz akıntı gebelik belirtisi olabilir. Emin olmak için gebelik testi yaptırmanızda fayda var. Hamilelikte, yumurtlama döneminde ve hormonal değişiklik sırasında beyaz ya da saydam akıntı görülebilir. Bu durum sizi endişelendirmesin. Akıntı hamilelik belirtisi mi? sorusunun cevabı her zaman net olmayabilir. Yumurtlama dönemlerinde ya da hormonal değişiklikler yaşadığınız bir dönemde saydam veya beyaz akıntı olabilir. Bu durum oldukça normaldir. Gebelikte görülen beyaz ve saydam akıntı da sizi endişelendirmesin. Vücudunuz bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hormonal bir değişim süreci yaşadığı için bu renkte akıntı görülmesi doğaldır.

Hamilelikte akıntı ne zaman başlar sorusunun cevabı da kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde ilk aylarda başlamaktadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında görülen pembe ya da açık kırmızı akıntı normaldir, endişelenmenize gerek yoktur ancak sarı ya da yeşil akıntı durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.