Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Anne adayının beslenmesi anne adayı ve bebek için önemli yer tutar. Hamilelikte doğru beslenme anne adayının sağlığını koruyacağı gibi bebeğin doğru zamanda doğru kiloları almalarına yardımcı olacaktır. Anne karnında bebeklerin bu kiloları gerekli periyotlarda alması önemli yer tutar. Bu nedenle hamilelikte beslenme olabildiğince sağlıklı ve doğal olmalıdır. Peki hamilelikte doğru beslenme neden önemlidir. Başta çocuğun vücut gelişiminin gerçekleşebilmesi, organ ve doku gelişiminin desteklenmesi ve daha birçok unsur için önemlidir. Aynı zamanda hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler bebeğin doğru zamanda istenen şekilde gelişmesini ve kilo almasını salar. Böylelikle de bebeğin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyeceklerin Listesi

Bazı bebeğin gelişiminde ve diğer birçok noktada önemli bir yer tutmaktadır. Peki nedir bu anne karnında kilo aldıran şeyler? Bu yiyecekler ve yiyecek grupları en temelde işlenmemiş besin grupları olmakla birlikte yapay içerikler bulundurmayan ürünlerdir.

Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikteki beslenme alışkanlıkları arasında sütün tek başına tüketimi yeterli olmasa da kefir, peynir ve yoğurt, probiyotik, kalsiyum ve protein desteği sağlamaktadır. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin her öğün tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir.
hamilelikte bebeğe kilo aldırma

Yumurta

Yumurta önemli protein kaynaklarından olmasının yanında birçok faydası bulunan folik asitleri içermektedir. Bebeklere kilo aldıran besinlerin başında gelen yumurtanın haftada 3 kez tüketilmesi kilo alım hızını desteklemektedir.

Et ve Et Ürünleri

İster beyaz et olsun isterse kırmızı et olsun bütün et içeriklerinde protein bulunmaktadır. Bebeğe kilo aldıran besinler arasında yer alan et ve et ürünleri haftada 3 defa tüketilebilir.

Meyveler ve Sebzeler

Mevsiminde tüketildikleri halde içerdikleri vitaminlerden doğru şekilde faydalanmalarına yardımcı olur. Bu sayede de bebeklerin doru zamanda doğru kiloyu almalarına yardımcı olur. Örneğin ıspanak folik asit, C vitamini ve demir bakından zengin olması sebebiyle bebeklerde kilo alımını desteklediği kadar omurga gelişimini de destekler. Bu grup gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler arasında en genel gruplardan birisini oluşturmaktadır.

Tahıllar

Tahıllar karbonhidrat ve lif bakımından zengindirler. Bu nedenle lif ve karbonhidrat ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Birçok besin grubunu ve değerli vitamin ve mineralleri içeren tahıllar bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında önemli bir grubu oluşturmaktadır.
hamilelikte bebeğe kilo aldırma yöntemi

Kuruyemişler

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarının önemli bir kısmını da kuruyemişler oluşturmaktadır. Gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında kuruyemiş gurubu olan birçok yiyecek yer almaktadır.

Kabak çekirdeği; çinko, demir ve magnezyum zenginidir. İçerdiği bütün bu besinler sayesinde besin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle ara öğünlerde anne adaylarının tüketilmesi önerilir.

Ceviz; omega – 3 deposu olan cevizin çiğ olarak günlük 3 – 4 adet tüketilmesi önerilir. Hamilelikte bebeğin kilo almasını desteklediği kadar bebeğin beyin gelişimini de destekler.