Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi kişilerin kendilerinin alarak gerçekleştirebildikleri erken hamilelik testi ve idrar testleri ile gerçekleştirilebildiği gibi sağlık kuruluşlarına başvurularak kan testi şeklinde de gerçekleştirilebilmektedir. Ancak genellikle sağlık kuruluşlarına başvurmadan önce kişiler kendi satın aldıkları testlerle bu sonucu öğrenmek istemekteler. Bu testler çok kolay bir prensiple çalışırken küçük bir hata payları olsa büyük bir oranla doğru sonuç vermektedirler.

Hızlı gebelik testi olarak da adlandırılabilen erken gebelik testleri normal idrar testleriyle hemen hemen aynı prensiple uygulanmaktadır. Alınacak test kitlerinde kullanım prosedürleri doğrultusunda belirli miktar idrarın kite temas ettirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. İster idrar isterse erken hamilelik testi yapılsın testin yapılışı idrarın ilk kısmının akıtılması ve sonrasında nıumune alınması prensibiyle gerçekleştirilmektedir. Evde uygulanacak bu testlerden doğru sonuç alınabilmesi için estlerin son kullanma tarihinin geçmediğinden, kuru ve serin yerde bekletildiğinden emin olunmalıdır. Test öncesi bol sıvı tüketilmeli ve belirtilen süre kadar beklenmelidir. Bu testler damlatılan idrardaki Beta-HCG oranını ölçerek pozitif ya fa negatif sonuç vermektedir.

Günümüzde en sık ve pratik uygulamaların başındaysa erken gebelik testleri gelmektedir. Erken gebelik yapanların yorumları da bu testlerin yüksek oranda doğru sonuçlar verdiği ve güvenilir olduğu yönündedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testin uyulması gereken kurallara göre uygulanmasıdır.

Bir diğer gebelik belirleme yöntemi olan kan testi hamilelik varlığını tespit edebilmek için idrarda olduğu gibi kandaki Beta-HCG oranını ölçmektedir. Sağlık kuruluşları tarafından koldan bir tüp alınacak kanla gerçekleştirilen bu test Beta- HCG oranının yüksek olup olmadığına bakılmaktadır.
hamilelik testi

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik şüphesi bulunan kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisidir. Peki hangi hamilelik testi ne zaman yapılır. Hamilelik testinin yapılacağı zaman evde yapılacak testler ve kan testi gibi bir ayrımdan bahsetmek de mümkündür. Peki evde gebelik testi ne zaman yapılır? En sık tercih edilen evde hamilelik testlerinin başında idrar testleri gelmektedir. Bu testler adet gecikmesinden minimum bir hafta sonra gerçekleştirilmektedir.

Daha erken sonuç alınabilen erken gebelik testi ne zaman yapılır? Bu testler döllenme sonrası 5 – 6 ardından yapılabilmektedir. Bunu belirlemenin bir diğer yolu adet başlangıcının 5 gün önceki tarihine dek karar verilebilmektedir.

Sağlık kuruluşları tarafından yapılacak kan testleri adet gecikmesinin ardından 7 – 14 gün beklenerek gerçekleştirilmektedir. Ancak kişiler adet düzensizliği yaşayan bireyler bu süreyi biraz daha uzatabilirler. Bu nedenle adet düzensizliği bulunan kişiler adet gecikmesinden 21 gün sonra test yaptırabilirler.

Hamilelik Testi Fiyatları Ne Kadar?

İster idrar testi isterse erken gebelik testi fiyatı olsun genellikle uygun fiyatlı ürünlerdir. Bu ürünlerin fiyatları testlerin markası ve benzeri kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.
gebelik testi

Hamilelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik testi evde uygulanacak testlerle gerçekleştirilebileceği gibi sağlık kuruluşları tarafından kan testi şeklinde de gerçekleştirilebilmektedir. İster idrar testi olsun isterse erken gebelik testi olsun bu testlerin sonuçları her üründe farklılık gösterebilmektedir. Evde gebelik testi sonuçlarının edinilmesinde süreler değişebilse de gerçekleştirilecek testin sonuçlarına çok kısa süre içerisinde ulaşılabilmektedir. Her iki testte de ekranda  tek çizgi görülmesi gebelik testi negatif olarak sonuçlanırken iki çizgi görülmesi halinde hamilelik testi pozitif şeklinde yorumlanmaktadır.

Sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilen kanda gebelik testi sonuçları da kolaylıkla edinilebilmektedir. Sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilen bu hamilelik testi sonucu genellikle aynı gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu testlerin sonucu kandaki Beta-HCG oranının yüksek olup olmadığına göre belirlenmektedir.