Güneş Lekesi Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Lekesi Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş lekesi nedir. En çok koyu ten rengine sahip kişilerde görülen köyü kahve renkli leke türleridir. Genellikle yanak, alın, üst dudak bölgesi, çene, burun, boyun ve kollarda görülür. Bu yerler daha çok güneşe maruz kaldığı için bu bölgelerde daha sık rastlanır. Kozmetik açısından da kişilere bir hayli sıkıntı yaratır. Güneş lekesi nasıl geçer sorusuna gelince eğer ki uzun süredir geçmeyen bir lekeye sahipseniz, bu lekenin tedavi edilmesi için kesinlikle bir doktora görünmeniz lazımdır. Doktorunuz öncelikli olarak bu lekenin cildin hangi bölgesinde oluştuğunu inceleyecektir. Daha sonrasında ise ona uygun bir tedavi yöntemi gerçekleştirecektir.

Güneş Lekesi Tedavisi

Eğer ki bu güneş lekesi derin bölgedeyse o zaman o bölgeye ışın ve kimyasal tedavi uygulaması gerekir. Aynı zamanda kimyasal cilt peelingleri sayesinde de güneş lekesi tedavisi yapılabilir. Ancak böyle bir yöntem için kesinlikle uzman bir hekimden yardım talep etmeniz gerekir. Kimyasal peeling esnasında cildin üst tabakasının soyulabileceği bir malzeme kullanılır. Bu yöntemi tek başınıza uygulamanız bir hayli riskli olacaktır. Bazı güneş lekelerinde ise, lazer tedavisi önerilebilir. Bu yöntem ise daha çok güneşten dolayı artan çiller için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bunların yanı sıra piyasada bulunan Güneş lekesi ürünlerini tercih etmek, yüksek faktör içeren güneş kremleri ve evde bulunan ürünler ile yapılan doğal tedavi yöntemleriyle de güneş lekelerinden kurtulmak mümkündür.
güneş lekesi problemi

 Güneş Lekesi Neden Olur?

Güneş lekesi neden olur. Genellikle güneş yoluyla gelen UV ışınları, cildin belirli başlı bölgelerinden aşırı melanin üretmesine yol açar. Melanin ise cildin dış katmanına renk veren bir maddedir. Güneş ile etkileşim halinde olan melanin fazla üretilmesi sonucunda köyü renkteki lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bazı durumlar sonucunda da hamilelik, bir takım hastalıklar ve hormonal durumlar ile de ciltte leke oluşumu gözükse de köyü kahve rengi lekelerin en önemli nedeni güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş ile daha fazla temasta bulunulur ise bu lekeler daha fazla büyüyebilir. Haliyle renklerde daha çok koyulaşma gözlemlenebilir.
güneş lekesi nedir

Güneş Lekesi Kendiliğinde Geçer mi?

Yüzdeki güneş lekesi nasıl geçer. Güneş lekesinin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Bunun için düzenli bir şekilde cilde uygun olan kremlerin ve serumların kullanılması ve cilde uygun doğal malzemeler ile bakım rutinlerinin oluşturulması gerekir. Aynı zamanda yüzdeki güneş lekesi için daha hızlı çözüm arayışı içerisine girenler ise, üst tabakada bulunan çil ve lekeler için IPL ışık sistemleri ve lazer gibi yönetmeleri tercih edebilir.

Kimler Güneş Lekesi Oluşturmaya Daha Yatkın Olabilir?

Güneş koruyucu Krem sürmeden güneş ışığına uzun bir süre maruz kalan ciltlerde güneş lekesi daha çabuk görülebilir. Aynı zamanda doğum, guatr hastalığı, gebelik ve düzenli kullanılan birtakım ilaçlar da güneşe direkt maruz kalma gibi olmasa da Güneş lekesinin oluşmasında büyük bir role sahiptir.
güneş lekesi hakkında

Güneş Lekesi Kremi Kullanarak Lekelerden Kurtulmak Mümkün mü?

Güneş lekesi nasıl çıkar? Güneş lekesi kremleri kullanarak güneş lekelerinden kurtulmak elbette ki mümkündür. Ancak bu hususta seçmiş olduğunuz kremin içeriği de bir hayli önem arz etmektedir. Hem cilt tipinize hem de cilt ihtiyacınıza göre kremleri tercih etmeniz gerekir. Böylelikle düzenli kullanım sonrası lekelerden kurtulmak kolay olur. Ancak bu lekelerin gitmesi öyle kısa süre sürmez. Çünkü cildin bu krem içeriğine alışması önemlidir. Güneş lekesi geçer mi belirli bir süre güneş kremi kullanımdan sonra işe yaradığını fark edebilirsiniz.