Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Kadınların bazı durumlarda gebelik şüpheleri olabiliyor. Bu şüpheye sebep olanlar ise regl döneminin gecikmiş olması, bulantı, koku hassasiyeti, göğüs şişmesi, sık sık idrar hissi, yorgunluk, uyku hali ve kasık ağrılarıdır. Gebelik şüphesinin en önemli nedeni regl döneminin gecikmesidir. Kişi doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanıyor olsa bile hamile olma ihtimali vardır. Bu nedenle de regl döneminin gecikmesi halinde test yaptırması gerekmektedir.

Gebelikten Şüphelendiren Bulgular

Kadınların hem gebelik takibi yapabilmeleri hem de kadın hastalıklarından korunmak ve önlem alabilmeleri için regl dönemini kaydetmeleri ve kontrol etmeleri oldukça önemlidir. Bazı durumlar kadınların gebelikten şüphelenmelerine sebep olabilmektedir. Gebelik belirtileri arasında;

  • İlk olarak regl gecikmesi bulunmaktadır. Her regl gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabiliyor. Kadın hastalıkları da regl gecikmesine sebep olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanan kadınların da regl gecikmesinde hamile olmam mümkün değil diye düşünmemesidir. Hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 koruyucu değildir. Bu nedenle hem gebelik ihtimali hem de kadın hastalıkları olma ihitimali için regl gecikmesinde kadın doğum uzmanına danışılması gerekmektedir.
  • Göğüslerin şişmesi ve göğüs uçlarının hassaslaşması da gebelik belirtisidir.
  • Normal regl kanamasından daha farklı bir kanama ya da lekelenme yaşamak da gebelik belirtilerindendir. Bu durumda genelde döllenme süreci bitmiş ve embriyo rahme yerleşme aşamasına gelmiştir.
  • Kişinin kendini devamlı yorgun ve uykulu hissetmesi.
  • Vücudun bir değişime girmesinden dolayı baş dönmeleri yaşanabilmektedir.
  • Kokulara karşı hassasiyet, yiyeceklere karşı tiksinme ve kusma yaşamak.
  • Sık sık idrar hissetme.

Gebeliğin Olası Bulguları

Gebeliğin olası bulguları arasında ilk olarak karın büyümesi yer almaktadır. Jinekoloğun muayenede rahmin yumuşak ve büyümüş olduğunu görmesi, rahimde düzensiz kasılmalar yaşama, kan testi ile gebelik testi yapmak da gebeliğin olası bulgularıdır.

Gebelikte Kesin Bulgular

İlk hamilelik belirtileri ve gebeliğin olası bulgularından sonra gebelikteki kesin bulgulardan da bahsetmemiz gerekir. Gebeliğin kesin bulguları arasında;

  • Kalp atışlarının duyulması,
  • Bebek hareketlerinin gözlemlenmesi,
  • Ultrason ile bebeğin kesin görünmesi yer alır.

Gebelikte Kullanılan Terimler

Erken hamilelik belirtileri yaşayan kadınlar korunuyor bile olsa gebelikten şüphelenebiliyor. Böyle durumlarda ilk olarak eczanelerde satılan testlere yöneliyorlar fakat bu testler her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Pozitif çıktığında gebelik olmayabileceği gibi negatif çıktığında da hamileliğin ilk haftaları olabileceği için ilerleyen süreçte pozitif olma ihtimali vardır. 7 günde hamilelik belirtileri ise bir önceki regl tarihinizin üzerinden 5 hafta geçmiş olması ve 5. Haftada regl olmama, uykusuzluk, yorgunluk gibi belirtiler yaşıyor olmanızdır. En erken hamilelik belirtileri ise yukarıda anlattığımız bulgulardan yaşıyor olmanızdır. Burada dikkat edilmesi gereken anlatılan belirtilerin gebelik ihtimali olmasına dair olduğudur. Yani bu belirtilerin hiçbiri tek başına gebeliğin kesin olduğuna işaret etmez. Son olarak doğum belirtileri nedir? Rahimde kasılmalar yaşanmaya başlanması, düzenli bir şekilde sancı girmesi, doğum suyunun gelmesi, bebeğin doğum kanalına girmesi doğum belirtileri arasındadır.