En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileridir?

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileridir?

Dünyada farklı ülkelerde vatandaşlık almak parayla gerçekleştirilebilir bir durum haline geldir. Pek çok ülke sunmuş olduğu belli başlı şartları karşılayan kişilere vatandaşlık veriyor. Bazı ülkeler ise sunduğu şartları karşılayan kişilere oturum izni veriyor. Bu sayede pek çok kişi çifte vatandaşlık için hak kazanıyor.

Günümüz şartlarında bir ülkeye yatırım yapıldığında ülkenin sunmuş olduğu özel imkanlardan da faydalanmak mümkün oluyor. Bazı ülkeler yatırım yapan yabancılara oturum izni verirken bazıları da bunun çok daha ötesinde vatandaşlık verebiliyor. Tabi ki bir ülkede oturum izni almakla resmi vatandaş olmak arasında ciddi farklar bulunuyor.

Çoğu kişi birden fazla pasaport sahibi olmayı ve dünyanın çeşitli ülkelerinde özgürce gezmeyi ister. Vize sorunları ile uğraşmadan özgürce dolaşmak aslında günümüzde oldukça basit. Sizlere bu fırsatları sunacak ve kolay bir şekilde vatandaşlık veren çeşitli ülkeler vardır.
bayraklar

Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Çoğu kişi vatandaşlık alma şartları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Birden fazla pasaport sahibi olmak yalnızca dünyanın en zenginleri için geçerli olduğu düşünülse de cüzi miktarlarla ve farklı başvuru yolları ile çifte vatandaşlık almak mümkündür. Bu başvurular içerisinde gayrimenkul yatırımı, soy, iş geliştirme ve sermaye transferi seçenekleri bulunur. Kişiler kendilerine en yakın olan seçenek ile başvuru yapabilir ve kısa sürelerde ikinci bir vatandaşlık almaya hak kazanabilir.
ülkeler

Avrupa Vatandaşı Olmak

Bazı ülkeler diğerlerine göre çok daha kolay bir şekilde vatandaşlık verir. Yurtdışında vatandaşlık almak isteyen kişiler bu ülkelere başvurarak kısa sürece ikinci vatandaşlıklarını alabilirler. Her ülkenin kendine özgü kriterleri bulunur.  Bu noktada önemli olan belirlenen kriterlerin göz önünde bulundurularak bu şartları sağlamaktır.

Örnek verecek olursak; Yunanistan’da mülk satın almak işlemleri ile kişilerin vatandaşlık alması mümkündür. Fakat bunun için kişilerin 7 sene boyunca Yunanistan’da ikamet etmeleri gerekir. Malta’da Ulusal Kalkınma Fonuna katkıda bulunarak vatandaşlık almak mümkündür. Bunun için de kişilerin belli bir süre boyunca Malta’da yaşaması gerekir.

Portekiz vatandaşlık almak için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Bu ülkenin pasaportu birinci sınıftır. Portekiz pasaportu aldıktan sonra AB’nin 28 üye ülkesinde özgür bir şekilde çalışma, yaşama ve seyahat etme hakkı elde edilir. Portekiz pasaportu almak diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok daha kolaydır. Bunun için kişilerin öncelikle burada ikamet etmesi gerekir. Beş yıl sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.
dünya

Pek çok Avrupa ülkesi başvuru ile vatandaşlık alınmasını zorlaştırsa da Portekiz bu konuda oldukça fazla kolaylık sağlar. Soy bağlantısı bulunmayan kişiler en kolay bu şekilde AB vatandaşlığı alabilirler. Golden Visa programı Portekiz vatandaşlığı almak için tercih edilen yollardan biridir. Bu yöntemde kişilerin ülkeye belli bir miktar para yatırmaları gerekir. Bunun yanında yılda en az 7 günün Portekiz’de geçirilmesi gerekir. Başvurunun kolay olması ve bunun yanında esnek ikamet şartları ve vatandaşlığa geçişin çok kısa sürelerde gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa Portekiz AB vatandaşlığı almanın en kolay yolları arasında yer alır.

Malta pasaportu almak da AB vatandaşlığı için tercih edilebilecek en kolay yollardan biridir. Malta, ülkeye bağış ve yatırım kombinasyonları ile kişilere 12 ile 36 ay arasında bir sürede vatandaşlık verir. Gereklilikleri karşılama konusunda herhangi bir sıkıntınız yoksa kolay bir şekilde Malta pasaportu alabilirsiniz. Bu sayede Avrupa Birliği dahil 183 ülkeye vizesiz bir şekilde giriş sağlanır. Malta hem Avrupa Birliği’nin hem de Schengen Bölgesi’nin bir parçası olduğundan oldukça avantajlıdır.