En Çok Tercih Edilen 5 Estetik Ameliyat Türü

En Çok Tercih Edilen 5 Estetik Ameliyat Türü

Estetik ameliyat, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kadın ya da erkek olsun farketmez estetik ameliyat, kişilerin istemedikleri ve rahatsız oldukları kısımları plastik cerrahi yöntemiyle ortadan kaldırma yöntemidir. Kişilerin fiziksel görünümünü  düzelten estetik ameliyatlar aynı zamanda tıbbın ürünüdür. Estetik cerrahi hastaların yüz ve vücutlarındaki kusurları önleme, düzeltme ve tedavi etmeyi amaçlamaktadır.

Son yıllarda birçok kişi estetik cerrahiye karşı olan önyargılarını ve tereddütlerini yıkmayı başarmıştır. Vücutlarında ve yüzlerinde memnun olmadıkları kısımları doktorlarına danışarak düzelttirmektedirler. Her yaşın kendi dönemi içinde takıntılı olduğu bir konu olduğunu düşünürsek 20’li yaşlardaki bireyler göğüs operasyonu olmaktadır. 30’lu yaşlarında bulunan kişiler karın bölgeleri ile ilgili operasyon geçirmektedir. 40’lı yaşlardaki bireyler ise ince nokta yüz operasyonlarını tercih etmektedir. Estetik operasyonların yaygınlaşması ve eskiye kıyasla çok daha uygun fiyatlara yapılması sebebiyle estetik ameliyat yaptıran insan sayısında da artış gözlenmektedir.

Günümüzde en çok yapılan 5 estetik ameliyat türü şunlardır:

  • Rinoplasti
  • Meme büyütme
  • Göz kapağı ameliyatı
  • Liposuction
  • Yüz gerdirme

Estetik Neden Yapılır?

Estetik operasyonlar kişilerin dış görünüşlerinde beğenmedikleri kısımları düzelttirmek için yaptırdıkları ameliyatlardır. Estetik ameliyat türleri içinde en yaygın olan Rinoplasti yani burun ameliyatıdır. Burnunun şeklinden hoşlanmayan ya da solunum problemi yaşayan hastaların başvurduğu estetik bir operasyondur. Hastanın burnu darbe almış, kırılmış ya da sapmış bir septuma sahip olabilir. Bu durumda burnundan rahatsız olan hastalar lokal anestezi yöntemiyle gerçekleştirilen ve 10 ile 40 dakika arasında değişen Rinoplasti operasyonu geçirebilirler. Lazer teknikleri kullanılarak kemik ve kıkırdak üzerinde operasyon gerçekleştirilir.

Estetik türleri içinde en çok tercih edilen operasyonlardan biri de meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan kadınların tercih ettiği bir estetik ameliyat çeşididir. Ayrıca emzirme sonrasında yaşanan göğüste sarkma ya da küçülme gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmak için de yapılmaktadır. Kadın estetik ameliyatları içerisinde en çok tercih edilen operasyonların başında gelmektedir. Göğse koltuk altından kesi açılarak silikon implant takılması işlemidir ve yaklaşık iki saat sürmektedir. Koltuk altından açılan kesi sayesinde göğsünüzde herhangi bir yara izi taşımazsınız.

Erkek estetik ameliyatları düşünüldüğünde Blefaroplasti yani göz kapağı düşüklüğü operasyonu akıllara gelmektedir. Yaşa ya da strese bağlı olarak kişilerde gerçekleşen göz kapağında düşme ya da göz altı torbası oluşumu gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyen durumlara karşı yapılan estetik operasyondur. Göz kapağında ya da göz altında biriken fazla yağ ve dokuyu bölgeden ayırma işlemidir. Estetik ameliyat çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir.

Kadın estetik ameliyetları içinde yine en çok tercih edilenlerden biri de Liposuction’dır. Bu operasyon sırasında genel anestezi uygulanır ve kişinin basen, uyluk ve karın bölgesindeki yağlar kanül yoluyla aspire edilir. Böylece kişi fazla yağlarından kurtulmuş olur.

Yüz germe operasyonları da kişilerin yaşlanma ve strese bağlı olarak yaşadığı kırışıklık sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. Estetik çeşitleri arasında kadın ya da erkek hasta farketmeksizin en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. Mikro botulinum, biyomimetik peptid enjeksiyonları, mavi ışık tedavileri, emilebilir iplikler gibi çeşitli yüz germe operasyonları bulunmaktadır.

Peki Estetik Yaptırmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik ameliyetlar için net bir yaş sınırı yoktur ancak ameliyat geçirecek olan dokunun büyüme ve gelişme sürecini tamamlamış olması önemlidir. Bu yüzden burun ameliyatı için kadınlarda 16 yaş erkeklerde ise 18 yaş koşulu aranmaktadır. Ancak ciddi solunum sorunları yaşayan bireyler 10-12 yaş aralığında dahi burun ameliyatı yaptırabilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı için 16-18 yaş beklenmelidir. Göğsün gelişimini tamamladığından emin olduktan sonra bu operasyon gerçekleştirilir. Aksi takdirde büyümeye devam eden dokularda ameliyata bağlı farklı komplikasyonlar görülebilir.

Yüz germe operasyonları ise zamanla sarkan yüz derisi için yapılan bir işlem olduğundan yaş sınırından bahsetmek gerekmez. Genellikle 30’lu,40’lı ve 50’li yaşlarda yapılan bir operasyon olarak kendini gösterir.

Estetik operasyonlar için üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. 70 ya da 80 yaşında bir kişi de estetik ameliyat yaptırabilir ancak ciddi bir sağlık bulunmamalıdır. Örneğin 70 yaşında bir kişinin şeker, kalp ya da tansiyon hastalığı bulunmuyorsa estetik ameliyat yaptırabilir. Ancak ciddi bir sağlık problemi varsa bu operasyonlardan uzak durmasında fayda var.

Hangi Estetik Ameliyatı İlk Sırada Yaptırılmalıdır?

İlk önce hangi estetik ameliyatın olunması tamamen kişiyle alakalı bir konudur. Örneğin kişi burnunun kemerli olmasından rahatsızlık duyuyor ve bu konuyla ilgili hekime danışıyorsa o kişinin burun ameliyatı olması sağlıklı olacaktır. Ya da kişi göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçiyse ve bu durumu doktoruna danışıyorsa meme büyütme operasyonu yaptırmasının zamanı gelmiş demektir. Hastalar öncelikle rahatsız oldukları durumu belirlemeli, ardından konuyla ilgili uzman bir hekime danışmalıdır. Böylece sorunu kökünden halledebilirsiniz.

Estetik operasyonlar kişinin hem sağlıklı hem de memnun olması için gerçekleştirlir. Bireylerin sağlıklı olması kadar dış görünüşlerinden de memnun olması ve keyif alması önemlidir. Bu yüzden estetik ameliyatlarla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra operasyon yaptırmak istediğiniz bölgeyi hekiminize danışmalısınız. Dış görünüşünüzün istediğiniz gibi olması özgüveninizi de artıracaktır. Sağlıklı günler dileriz.