Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Kırılmasının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak kırılmasının birbirinden farklı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Ancak yine de bu nedenleri belirli başlıklarda toplamak mümkündür.

 • Vitamin eksikliği,
 • Islak mendil ve kolonya benzeri kimyasalların yoğun kullanılmasına bağlı tırnakların tahriş olması,
 • Katı sabundan ziyade sıvı sabun kullanımının tercih edilmesi,
 • Soğuk havalara bağlı tırnakların kuruması,
 • Aşırı oje kullanımı, tırnak kırılmalarına neden olmaktadır.

Evde Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı denildiğinde akla ilk olarak kuaförler ya da güzellik merkezleri gelse de günümüzde evde tırnak bakımı gerçekleştirmek mümkündür. Tırnak bakımını destekleyecek önemli noktalardan birisi de kışın kurumayı önlemek amacıyla eldiven kullanılmalıdır. Evde tırnak bakımı yapmanın sağladığı bir diğer kolaylıksa doğal yol ve ürünlerle gerçekleştirilebilir olmasıdır.

Peki tırnak bakımı nasıl yapılır? İlk olarak dikkat edilmesi gereken içerisine ılık su bulunan bir kabın içerisinde tırnaklar 15 dakika boyunca bekletilmektedir. Tırnakların yumuşamasının ardından kesilerek tırnak kenarlarına fazla bastırmadan törpülenir. Törpüleme işlemi tamamlandıktan sonra tırnak diplerindeki ölü deriler kesilir. Son olarak da nemlendirici kremle masaj yapılır. Gerçekleştirilecek olan bakım haftada iki defa gerçekleştirilmelidir.
doğal tırnak bakımı

Evde yapılan tırnak bakımlarında, tırnağı besleyen tırnak bakımı yağı kullanarak tırnakların daha güçlü hale gelmesi sağlanabilir. Aynı zamanda bu yalar bitkisel kaynaklı olmaları sayesinde doğal tırnak bakımı gerçekleştirmek de mümkündür.

Tırnak bakımı evde yapılırken oje kullanımı da önemli rol üstlenir. Buradaysa oje tırnaklarda maksimumu 3 gün tutulmalı ve sonrasında silinmelidir. Ojeler silindikten sonraysa tırnakların hava alabilmesi için 2 gün bekletilmelidir. Yine tırnaklara oje sürülmesinin ardından bir kat cila uygulaması yapılabilir. Böylelikle de tırnağın daha sert ve güçlü görünüş kazanmasına yardımcı olunabilir. Kısacası tırnak bakımı evde doğal yollarla dışarıdan yardım almaya gerek kalmaksızın gerçekleştirilebilir. Ojelerin bir diğer avantajını tırnak uzatıcı oje grubu oluşturmaktadır. Bu ojeler tırnakların daha sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar. Böylelikle tırnakların güçsüz hale gelmesinin, kırılmasının önüne geçilebilmektedir.
doğal tırnak bakımı hakkında

Tırnakları Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde tırnak bakımı yapılırken tırnakların güçlendirilebilmesi için çeşitli doğal yollarla uygulama gerçekleştirilebilmektedir.

Elma sirkesi, karbonat veya limon suyu seçeneklerinden birisi tercih edilerek ılık su içerisine eklenir. Sonrasında tırnaklar bu suda bekletilir ve masaj yaparak ovalanır.  Bir başka yöntemiyse zeytinyağı, badem yağı veya jojoba yağından birisi seçilerek tırnaklara masaj yapılarak sürülür. Bir süre beklenir ve durulanır. Evde uygulanabilecek olan yöntemlerden biriyse bal ve yumurta sarısının karıştırılarak tırnaklara uygulanarak 15 dakika sonra çıkartılır.

Tırnak Bakım Ürünleri

Günümüzde tırnak bakımını herkes evinde de gerçekleştirilebilmektedir. Bu süreçte temel bazı tırnak bakım malzemeleri edinilerek bireylerin kendisi tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

 • Tırnak eti kesici,
 • Et pensi & makası,
 • Çıtçıt makaslar,
 • Topuk taşı,
 • Tırnak törpüsü,
 • Oje ve oje kurutucular, tırnak bakım malzemelerinin başında gelmektedir.