Defne Yaprağı Nedir?

Defne Yaprağı Nedir?

Defne yaprağının Latince ismi Laurus Nobilis’dir. Defnegiller familyasından gelir. Bu bitki dört mevsim yapraklarını dökmez. Bu nedenle çok yıllık bir bitki olarak bilinir. Defne yaprağının anavatanı ise Akdeniz ülkeleridir. Tüm Avrupa, Akdeniz ve Ege bölgesinde çok miktarda ve doğal yollarla yetişen defne yaprağı, ülkemizde görülen en nadide zenginliklerden bir tanesidir.

Dünya genelinde defne yaprağının %80,lik ihtiyacını Türkiye’den karşılanır. Defne yaprağının görüntüsü her ne kadar harika ise kokusu ve tadı da etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Bu ağacın mızrak uca benzeyen yaprakları mutfakta özellikle kullanılan bir lezzet artırıcıdır.
defne

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

 • Defne yaprağı çayı faydaları için öksürük için harika bir doğal antibiyotik olmasının yanı sıra sağlık için çok fazla yararı vardır. C vitamini açısından zenginliği ile boğaz ağrılarını kısa bir dakika içerisinde geçirebilir. Buna alternatif olarak, defne yaprağı çayı ile hastalıktan dolayı oluşan öksürüğünüzü giderebilmek için gargara yapmanız mümkündür.
 • Defne yaprağı, doğal bir yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda stresi azaltmaya yarayan linanlool değeri yüksek bir bitkidir. Bunun yanı sıra kötü kolesterolün düşmesind yardımcı olurken kalbe giden kan akışının artırıldığı bilinir. Anti- inflamatuar bir özellik barındırır ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve astım sorunun azalmasına yardımcı olur.
 • Defne yaprağı yakmak sonucu pek çok yiyecek ve içecekte baharat olarak kullanılması mümkündür. Hassas bir aromaya sahiptir. Yemeklere hem sağlık hem de lezzet katar. Defne yaprağı öksürükle savaşması in yanı sıra, kalp sağlığına iyi gelmek, kanser riskini önlemek ve sindirim sistemini iyileştirmek gibi birçok faydaya sahiptir.
  defne yaprağı

Defne Yaprağı Faydaları Nelerdir?

 • Defne yaprağının faydaları kurusu veya tazesi ile hazırlanan çay hazımsızlığı önleyerek mideye iyi gelir.
 • Defne yaprağı çayı içeriğinde bulunan antioksidan bileşenler vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı sorunlarına karşı vücudun direncine katkıda bulunur. Ateş düşürücü bir özelliğe sahiptir ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Defne yaprağı saçlar için kullanıldığı taktirde saç derisini besler ve ölü deriden arındırarak kepeklenme in önüne geçer. Defne yaprağını saça uygulamak için, 2 litre suyun içine 1 ila 2 adet defne yaprağı ekleyin ve kaynatıp soğumasını ardından saçın son durulma suyuna ekleyip yıkayın.
 • Defne yaprağı ne işe yarar? Cilt için de kullanılabilir. Cilt için çok fazla yarara sahip olan defne yaprağının cilde uygulamak için, defne yaprağı kaynatılır ve hazırlanan su cilt için tonik olarak kullanılır. Böylelikle sivilce oluşumuna engel olur ve güneş lekelerinin azalmasını sağlar.
 • Defne yaprakları kurutulup toz haline getirildikten sonra açık yaralara kullanılabilir. Böylelikle açık yaraların enfeksiyon kapma riski önlenmiş olur.
 • Defne yaprağı ile ilgili en çok merak edilenler arasında da defne yaprağı çayı zayıflatır mı sorusu yer alır. Defne yaprağı çayı nasıl yapılır. Defne yaprağı antioksidan bir özelliğe sahip olduğundan dolayı metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaratır. Bu yüzden de defne yaprağı çayı zayıflama diyetleri için çok yardımcıdır.
 • Defne yaprağı kullanılarak elde edilen defne yaprağı sabunu pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olur.
 • Defne yaprağını ağızda çiğneyerek ağızdan oluşan yaralardan ve aftlardan kurtulmanız mümkündür. Diş ağrısı için 1 çay bardağı sirke ve 2 ila 3 adet defne yaprağını kaynatıp ağız gargarası hazırlayabilirsiniz. Böylelikle diş ağrınız hafifler.
 • Cüzdana defne yaprağı konulduğunda bolluk ve bereket getirir.
 • Defne yaprağı tütsü ile ortamdaki kötü havayı yok etmek mümkündür. Tütsü sayesinde bulunulan ortam daha ferahlar ve rahatlar.