Cildi Güzelleştiren Kuruyemişler!

Cildi Güzelleştiren Kuruyemişler!

Günümüzde modern çağın getirdiği en önemli unsurlardan birisi kuşkusuz kişisel bakımdır. Bunun en temeli de cilt bakımıyla başlar. Kullandığımız cilt bakım ürünleri ile lekesiz, sivilcesiz, parlak görünümlü sağlıklı bir cilde kavuşmak isteriz. Cildimizin bakımlı olması için cilt bakım ürünleri dışında oldukça doğal ve alternatif bir yol daha var. Hem lezzetli hem de tüm vücuda birçok faydası bulunan kuruyemişler. İçerinde bol miktarda çinko, demir, iyot gibi cilde faydası olan mineraller bulunduran kuruyemiş tam bir cilt dostu olarak karşımıza çıkıyor.

En çok severek tüketilen kuruyemişlerin başında gelen fındık da demir, potasyum, kalsiyum bulunur. Ayrıca fındıkta Â, B, C ve E vitaminleri bulunur. Bir diğer kuruyemiş olan ceviz de ise bol bol Omega 3 bulunur. Ceviz aynı zamanda yağlı bir yemiş olduğu için diyet yapanlar ölçülü bir şekilde tüketmelidir. Baklavaların da vazgeçilmez yemişi Antep fıstığı da fosfor, magnezyum ve potasyum açısından zengindir.
kuruyemiş faydaları

Kuruyemişin kilo aldırması ile ilgili bazı yanlış bilinen gerçekler vardır. Aksine kuruyemiş kilo vermeyi destekler. Çünkü sindirim sistemini düzenler. Yalnız kuruyemişler içerisinde bulundurduğu yağ sebebiyle çok fazla tüketilirse kilo alımı yapabilir. Bu yüzden ölçülü olarak ara öğünlerde tüketilmesi en doğru seçim olacaktır.

Kuruyemişlerinizin uzun süre taze kalması için saklama koşulları oldukça önemlidir. Kuruyemişlerinizi cam kapaklı bir kavanoza koyarak güneş almayan serin bir yerde saklarsanız uzun süre tazeliğini korumuş olursunuz.
kuruyemiş cilt güzelliğine faydaları

Kuruyemişin Faydaları Nedir?

Kuruyemiş çeşitli meyve ve meyve çekirdeklerinin çeşitli ısıl işlem ya da kavrulmasıyla üretilen besinlerin genel adıdır. Tokluk hissi sağlaması, içerisinde enerji veren vitaminlerin bulunması sebebiyle en çok çalışanların, spor yapanların ve diyet yapanların tercih ettiği kuruyemişler aslında her yaş grubundan kişinin tüketmesi gereken sağlıklı besinlerdir.

Kuruyemişlerin son yıllarda yapılan araştırmalara göre kuruyemişler yüksek tansiyon ve kolesterole oldukça iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle badem yüksek kolesterole oldukça iyi gelen kuruyemişlerin başında geliyor. Diyabet hastaları içinde diyet listelerine ara öğün olarak eklenen badem kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
fındık

Kabak çekirdeği ve sarı leblebi de cilde ve sağlığa oldukça faydalı olan yemişlerdendir. Özellikle tokluk hissi vermeleri sebebiyle diyetlerde bol bol tercih edilir. Yer fıstığı da spor yapanların bol bol tercih ettiği içerisinde yüksek miktarda bulunan protein kaynağıdır. Veganların sık sık tercih ettiği kuruyemişler oldukça sağlıklı ve besleyici ürünlerdir.

Özellikle cilde etkisi olan ve cildi güzelleştiren kuruyemişleri saymak gerekirse fındık, ceviz, yer fıstığı ve kestane olarak sıralanabilir. Hücrelerin yenilenmesini hızlandıran bu kuruyemişler cilde parlaklık ve güzellik kazandırır. Kuruyemişin faydaları saymakla bitmez. Özellikle kuruyemişi çiğ olarak tüketmek en sağlıklı ve faydalı olanıdır. Çiğ kuruyemiş faydaları kavrulmuş olan kuruyemişlere oranla daha yüksektir.  İçinde yüksek lif bulunduran çiğ kuruyemişler bağırsak hareketlerini de hızlandırır. Açlık hissini bastırır ve yeme kontrolü sağlar.
badem

Kuruyemişin faydaları nelerdir sorusuna yaşlanmayı geciktirir, sindirim sistemini düzenler, beyin sağlığını destekler, cilt sağlığını düzenler, vücuda gerekli olan mineraller ve vitaminlerin alınmasını sağlar, kansere karşı koruyucu etkisi vardır olarak cevaplanabilir. Kaju, badem, fındık ve Antep fıstığı özellikle B12 içeren kuruyemişler olarak karşımıza çıkar.

Kuruyemişin cilde faydaları dışında tüm vücuda olumlu birçok etkisi vardır. Özellikle kuruyemişler ara öğün olarak ve kavrulmamış olarak tüketilirse etkisi çok daha fazla oluyor. Diyabet hastalığına, kalp damar rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen kuruyemişin cilde faydaları nelerdir sorusundan daha kapsamlı yararları olduğunu gözlemleyebiliriz.