Beyaz Saçlara Çözüm Bulundu

Beyaz Saçlara Çözüm Bulundu

Beyaz saç probleminin yaşı yoktur. Kaç yaşında olursanız olun saçlarınız beyazlayabilir. Ama artık saç beyazlarının önüne geçebiliyor ve beyaz saçlara son verebiliyoruz. Saç beyazlamasının sebeplerine değinmeden çözü yollarına geçemeyiz. Öncelikle saçımızın çok fazla ısı alması saç derimizi kurutur ve böylece saçlarımızda bulunan foliküller de zayıflamış olur. Tüm bunlar saçın sağlığını kaybetmesine ve renginin giderek grileşmesine yol açar. B12 vitamin eksikliği de saç derinizin sağlığını etkilediği için saç beyazlamasında da etkendir. Doğru içeriğe sahip olmayan şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmak da saçınızın beyazlamasını hızlandırabilir. Ayrıca saçları çok sık ve sıcak su ile yıkamak da saç derinizin kurumasına sebep olacağı için saçınızın beyazlamasına sebep olabilir. O halde saç beyazlamasına ne iyi gelir?

Beyaz Saçlara Çözüm Yolları

Hiç kimse kendisi istemediği sürece beyaz saçlar ile yaşamak zorunda değil. Saç boyatmak bir çözüm tabi ki ama saçlarınız henüz beyazlamadan önce önlem alabilirsiniz. Saç beyazlaması nasıl geçer merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Artık beyaz saçlara kesin çözüm yöntemlerini biliyoruz. Öncelikle saç beyazlamasına çözüm arıyorsanız saçlarınıza nasıl baktığınızı gözden geçirmeli ve yanlış yaptığınız bir şey varsa bunu düzeltmelisiniz. Şimdi hep birlikte beyaz saçlara çözüm yollarına bakalım.

  • Saç beyazlamasının önüne geçmek için saçlarınızı fazla ısıdan korumanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşe çıkacaksanız mutlaka bir şapka ile saçlarınızı fazla sıcaktan korumalısınız. Günlük yaşantınızda ise duş alırken fazla sıcak su kullanmamaya ve duş sonrasında yüksek ayarda saç kurutma makinesi kullanmamaya özen göstermelisiniz.
  • B12 vitamin eksikliği saç derinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur. Eğer B12 vitamin eksikliğiniz varsa takviye vitamin ve B12 barındıran besinler kullanmalısınız (Avokado, portakal..) Bu sayede hem beyazlamaya başlayan saçların azalmasını sağlayabilir hem de saçlarınızın ilerde beyazlamasının önüne geçebilirsiniz.
  • Şampuan ve saç bakım ürünlerinizi seçerken içerisinde mutlaka “Biotin” bulundurmasına özen gösterin. Biotin, saçın hem rengini koruyan hem de saça koyu bir renk veren maddedir. Ayrıca biotin yalnızca saç bakım ürünlerinde değil gıda ürünleri ile de alınabilir. Yulaf ve badem içerikli gıdalar içerisinde biotin barındırır.
  • Saçlarınızı sık sık yıkamamanız ve doğal bir şekilde yağlanmasına izin vermeniz gerekir. Çok sık bir şekilde saçlarınızı yıkamanız saç derinizi kurutacak bu nedenle de saçlarının güçsüzleşmesine ve beyazlamasına sebep olacaktır. Eğer saçlarınızın yağlı görünmesinden çok rahatsız oluyorsanız Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da badem yağı gibi dışardan takviye yapabilirsiniz.