Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Ailenizin en minik ve yeni üyesi için hazırlamak istediğiniz bebek odası hem bebeğinizin sağlıklı ve konforlu bir ortamda büyümesi hem de sizin rahat hareket edebilmeniz için doğru şekilde dizayn edilmelidir. Bebek odası takımı, duvar rengi, mobilya tercihi, yatak seçimi ve daha pek çok unsur bebeğinizin sağlığına uygun olarak tercih edilmelidir.

Bebek odası hazırlanmadan önce bebeğiniz için en doğru odayı seçtiğinizden emin olmanızda fayda var. Odanız 12 metrekareden büyük ve 20 metrekareden küçük olmalıdır. Fazla küçük ya da fazla büyük odalar hem bebeğiniz hem de sizin için yorucu ve sağlıksız olacaktır.  Öncelikle bebek odası güneş ışığı alan ve ses yalıtımı olan bir oda olmalıdır. Bebeğinizin güneş ışığından faydalanabilmesi ve kemik gelişimi için ışık alan bir oda tercih etmeniz önemlidir. Zeminde ise toz tutmayan bir halı seçmelisiniz. Böylece bebeğinizi tozlara ve mikroplara karşı koruyabilirsiniz. Özellikle makinede yıkanabilen bir halı seçmeniz çok daha yararlı olacaktır.  Duvarlarda ise beyaz renk seçiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Beyaz renk güneş ışınlarını oldukça sert bir şekilde yansıttığı için bebeğinizin hassas gözlerine zarar verebilir. Bebek odası duvarlarını pastel tonlarında boyayabilirsiniz. Bu sayede sert ışıklar kırılır ve bebeğinizin gözlerine zarar vermez.
bebek odası

Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Uygun oda seçiminden sonraki adım ise bebek odasının nasıl dizayn edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Bebek yatak odası oluşturulurken renk seçimlerine ve mobilyalara özen gösterilmesi gerekir. Bebek odası takımı seçerken ilk kural kesinlikle bebeğiniz için sağlıklı olup olmadığına karar vermenizdir. Toksik maddeler içermeyen ve toz tutmayan sağlıklı mobilyalar tercih ederek bebeğinizi güven içinde büyütebilirsiniz. Ayrıca alacağınız oda takımı büyük metal parçalar ya da keskin kenarlara sahip olmamalıdır. Bebeğinizin herhangi bir çarpma ya da düşme durumuna karşı en az hasarı alması için doğru mobilya tercihi hayatidir. Sivri köşe ya da kenarları bulunmayan ve büyük metal parçalar barındırmayan mobilyalar tercih etmelisiniz. Ayrıca metal parçalar manyetik bir alan oluşturarak bebeğinizin sağlığını tehdit eder. Bu tarz mobilyalardan uzak durmanızda fayda var.

Oluşturulacak en uygun bebek odası için aydınlatmanın doğru seçilmesi de oldukça önemlidir. Bebek odaları fazla aydınlık ya da fazla karanlık olmamalıdır. Özellikle yeni doğan bebekler için loş bir ortamın hazırlanması gerekir. Gününün büyük bir kısmını uykuda geçiren yeni doğanlar, fazla aydınlık bir odada uykuya kolay dalamazlar. Bu durum bebeğinizin uyku düzenini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden hafif bir ışıklandırma ile sağlayacağınız loş bir ortam bebeğiniz için uygun olacaktır.

Bebek odaları için gözden kaçırdığımız önemli uygulamalardan biri de tavan süslemeleridir. Bebekler uyumadıkları zamanlarda tavana bakar ve orada renkli ya da hareketli parçalar görmek hoşlarına gider. Bebeğinizin beşiğinin ya da yatağının tam üzerine yerleştireceğiniz zararsız ve renkli parçalar hem dikkatlerini çekerek onları eğlendirecek hem de göz ve kas koordinasyonunun gelişimine katkı sağlayacaktır. Bebeğinizin tüm odasını mobilya ya da kalabalık edecek ürünlerle daraltmamalısınız. Bir yıl kadar sonra bebeğinizin bir oyun alanına ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden oyun alanı için gerekli alanın varlığından emin olmalısınız.

Bebek odası için tercih edeceğiniz halının makinede yıkanabilir ya da antibakteriyel olmasına dikkat etmelisiniz. Halılarda bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmalar bebeğinizin sağlığını tehdit eder. Biriken tozlar bebeğinizin alerji olmasına da sebebiyet verebilir. Isı yalıtımı olan bir bebek odanız varsa halı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ancak yine de halı kullanmak isterseniz hijyene dikkat etmelisiniz. Bebek yatağı nasıl olmalı sorusunun cevabı ise basittir. Bebeğinizin vücut yapısı ve omurga sağlığı için en uygun olan yatağı tercih etmelisiniz. Ortopedik ve antibakteriyel yataklar bebeğiniz için doğru bir seçim olacaktır.
bebek odası hakkında

Bebek Odasında Mutlaka Olması Gerekenler Nelerdir?

Bebek odasında olması gereken eşyaların başında elbette beşik gelmektedir. Yeni doğan bebekler için özel olarak üretilmiş olan yeni doğan beşiğini tercih edebilirsiniz. Bu beşikler hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin kullanım kolaylığınız düşünelerek tasarlanmıştır. Yeni doğan beşiği ile ilk aylarınızı huzur içinde geçirebilirsiniz.

Bebek odası tasarımları hem sizin hem de bebeğinizin konforu için oldukça önemlidir. Tasarım düşünüldüğünde akla ilk gelenler ise odanın mobilyaları olmaktadır. Bebek yatağı ve beşiği kadar önemli olan bir diğer mobilya ise gardıroptur. Bebeğiniz her ne kadar az yer kaplayan giysilere sahipmiş gibi görülse de aslında gardıroplar en çok kullanılan mobilyalardan olmaktadır. Gardırobunuzun kullanışlı ve çok çekmeceli bir yapıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece bebeğinizin tüm eşyaları temiz ve düzenli bir şekilde yerleşecektir.

Alt değiştirme masası da bebek odaları için vazgeçilmez bir üründür. Bebeğinizin altını değiştirmek istediğinizde hem hijyenik bir ortam hem de kullanım kolaylığı sunan bu masalar oldukça işe yarar olacaktır. Ayrıca bebek odasına koyacağınız sallanan bir sandalye de size rahatlık ve kullanım kolaylığı sunacaktır. Sallanan sandalye yardımıyla bebeğinizi kucağınızda rahatça uyutabilir ya da besleyebilirsiniz. Anne ile bebeğin huzurlu bir şekilde vakit geçirebilmesine yardımcı olacaktır.
bebek odası hakkında bilgi

Bebeğiniz için hoş ve uyumlu bir ortam oluşturmanız önemlidir. Bebek odası süsleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Peki bebek odası süsleri nasıl yapılır? Bebeğiniz için renkli peluşlardan ya da stickerlardan hoş ve dikkat çekici oda süsleri yapabilirsiniz. Zevkinize uygun tasarlayabileceğiniz süslemeleri tavana ya da duvarlara kolayca yerleştirebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin duyularını uyararak sağlıklı gelişimine katkı sunabilirsiniz.

Bebek yatak odasında yer alması gereken bir başka ürün ise sağlık kiti ve termometredir. Sağlık kiti sayesinde herhangi bir yaralanma durumunda anında müdahalede bulunabilirsiniz. Sterilizatör kullanımı da bebek sağlığı için önemlidir. Bebeğinizin biberon ya da emziğini steril bir şekilde kullanmanız yardımcı olacaktır. Size ve bebeğinize sağlıklı bir ömür dileriz.