Avrupa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Avrupa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Avrupa, T.C. vatandaşlarına daha iyi bir yaşam fırsatı sunması nedeniyle bir cazibe merkezi olmayı sürdürmektedir. Bu nedenle Avrupa vatandaşlığı nasıl alınır konusu pek çok kişi tarafından merak edilir. 26 ülkeden meydana gelmiş olan Avrupa Birliği zengin sosyal yapısı, geniş özgürlük alanları ve bunların getirmiş olduğu ekonomik fırsatlar sebebiyle Avrupa vatandaşlığı oldukça caziptir.

Avrupa vatandaşlığının sunmuş olduğu fırsatlardan faydalanabilmek için T.C. vatandaşlarının sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasında Golden Visa yer alır. Altın vize programına dahil olmak isteyen kişilerin öncelikle bir yatırımda bulunması gerekir. Bu yatırım gayrimenkul ya da yatırım fonu alımı ile gerçekleştirilebilir. Portekiz Golden Visa sahibi olabilmek için en az 280.000 Euro değerinde yatırım yapılmalıdır.
avrupa vatandaşlığı

Avrupa Vatandaşlık Şartları

Avrupa vatandaşlık şartları pek çok kişi tarafından araştırılır. En kolay vatandaşlık veren ülkelerden biri de Portekiz’dir. Avrupa Birliği üyeleri arasında olan Portekiz’den vatandaşlık almak son derece kolaydır. Bunun için iki farklı yol tercih edilebilir. Bunlardan birincisi gayrimenkul alımıdır. Bunun için dört farklı yatırım modeli bulunur. Bunlar;

 • Nüfus yoğunluğu düşük, kentsel dönüşüm projelerinden 280.000 Euro değerinde gayrimenkul satın almak
 • Büyük şehirlerde, kentsel dönüşüm projelerinden 350.000 euro değerinde gayrimenkul satın almak
 • Nüfus yoğunluğu düşük yerlerde, inşaatı tamamlanmamış olan projelerden 500.000 Euro değerinde gayrimenkul satın almak

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Porto, Lizbon ve sahil şeridinden alınacak olan gayrimenkullerin Golden Visa uyumlu olabilmesi için turistik ya da ticari lisanslarının olması gerekir.

Diğer bir yol ise yatırım fonu satın almaktır. Portekiz yatırım fonlarında net alım tutarları 500.000 Euro olarak belirlenmiştir.
avrupa vatandaşlığı hakkında

Avrupa Vatandaşı Olmak

AB vatandaşlığı, AB üyesi olan ülke vatandaşlarının ekonomik, diplomatik, siyasi, kültürel ve ticari alanlarında geniş ve önemli haklar elde etmesini sağlar. 7 Aralık 2000 yılında kabul edilen AB Temel Haklar Şartında AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının hakları deklare edilmiştir.

 • AB üyesi olan ülkelerde serbest dolaşım ve ikamet hakkı elde etme
 • Üçüncü bir ülkede diplomatik korunma hakkının bulunması
 • İkamet sağlanan üye ülkede yerel seçimlerde ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçilme hakkı ve oy verme hakkı bulunması
 • AB kurumlarına birliğin herhangi resmi dilinde dilekçe yazabilme ve yine aynı dilde cevap alma
 • Ulusal kimlik nedeniyle herhangi bir ayrımcılığa uğramama konusunda güvence
 • Avrupa Parlamentosu ya da Avrupa Ombusmanına dilekçe yazarak şikayette bulunma
 • AB üyesi olan herhangi bir ülkede çalışabilme bunun yanında istenen ülkede ikamet etme ya da eğitim hakkı
 • Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi belgelerine özgür bir şekilde ulaşabilme
 • AB üyesi olmayan bir ülkede bulunma durumunda kişinin kendi ülkesinin o ülkede diplomatik bir temsilciliği bulunmuyorsa diğer üye ülkeninkine sığınabilme
  avrupa golden visa

Gayrimenkul Yatırım ile Vatandaşlık alınır Mı?

Vatandaşlık veren ülkeler ile ilgili araştırma yapıldığında T.C. vatandaşlarına en uygun şartların Portekiz olduğunu görmek mümkündür. Portekiz Golden Visa programı yatırımcılara ve ailelerine 280.000 Euro değerinde gayrimenkul satın almaları şartı ile oturum izni verir. Sonrasında Portekiz vatandaşlığı da alınabilir. Golden Visa ile yılda sadece 7 günü Portekiz’de geçirerek beş yılın sonunda Portekiz pasaportuna başvurulabilir.

Golden Visa ile Avrupa Vatandaşı Olun

Golden Visa programı İspanya, Yunanistan ve Portekiz’in 2015 yılında başlatmış olduğu oturum ya da vatandaşlık hakkı elde etme programının genel ismidir. Golden Visa kapsamında AB vatandaşı olmayan ülke vatandaşları çifte vatandaşlık haklarından faydalanabilirler. Bu sayede kişilere Yunanistan, Portekiz, İspanya tarafından ikinci bir vatandaşlık hakkı sağlanır.