Ametist Taşı Nedir? Neye İyi Gelir?

Ametist Taşı Nedir? Neye İyi Gelir?

Ametist taşı, mor ve mavi arası doğal renkten oluşan bir taştır. Parlak bir yapıya sahip olduğu için oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Ametistin yapısında hem yüksek oranda enerji hem de demir bulunur. Kullanımı oldukça eski dönemlere uzanmaktadır. Hala günümüzde pek çok kişi tarafından beğenilerek ve sevilerek kullanılır. Ametist taşı neye iyi gelir? Denildiğinde pek çok özelliği sıralamak mümkündür.

Özellikle kişiyi sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir, bedende biriken negatif enerjiyi toplayıp kişinin pozitif hissetmesine yardımcı olur, takıntılı düşüncelerden uzak tutmaya yatıştırmaya yardımcı olur, yoğunlaşma açısından ideal bir taş olduğu için dikkat dağınıklığına çok iyi gelir. Kişiye oldukça rahatlatıcı bir etki sağlar, gözlere iyi gelir ve kanı temizler, aynı akik taşı gibi bu yaşta hem manevi hem de fiziksel açıdan oldukça iyi gelir.
ametist

Ametist Taşı Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşı ne işe yarar? Etki açısından oldukça güçlü taşlardan bir tanesidir. Kuvars grubu ailesinden gelir ve kuvars taşının mor renkli olanıdır. Lila renk ve koyu mor renge kadar uzanan Mor’un pek çok rengini barındırır. Mor rengini ise bünyesinde barındıran demir madeninden alır. Bunun yanı sıra ametist taşının nadir de olsa bir yeşil rengi de mevcuttur. Bu taş ise prasiolite olarak bilinir.

Prasiolite taşı da her zaman doğal bir şekilde oluşmaz. Ametist taşı özellikleri açısından en belirgini, zengin menekşe tonuna sahip mor rengidir. Genel olarak en çok mor, leylak ve leylak rengi tonlarındadır. Çok değerli ve en çok tercih edilen, talep gören bir kuvars çeşididir. Ametist taşı anlamı doğada çoğu zaman altı taraflı kristaller şeklinde bulunur.
ametist taşı

Ametist Taşı Faydaları Nelerdir?

Güçlü ve pozitif enerji kaynağı olarak bilinen ametist, oldukça iyi bir şifacıdır. Ametist taşının sayılamayacak kadar faydası vardır. Ametist taşı faydaları ise şu şekildedir;

Ametist taşı suya girer mi? Negatif enerji ve radyasyondan korumayı sağlar, pozitif enerji sunar. Gözlere oldukça iyi gelir, kalp rahatsızlığına birebirdir, kan temizleme de etkilidir, alerjiye iyi gelir, kin, öfke ve korkuyu yatıştırmaya sağlar, stresi yok eder ve pozitif enerji verir, kullanıcılara şans verir, sakinleştirici yapısı vardır, strese karşı korur, meditasyon taşı olarak kullanılır, bağımlılığı ortadan kaldırır, zihin açısından oldukça faydası vardır ve farkındalığın artmasını sağlar, odaklanmanın kuvvetlenmesine yardım eder ve zihinsel dağınıklığa iyi gelir.

Hafızayı geliştirmede etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelir, kabus ve kötü rüyalara engel olur, rüyaların net bir şekilde hatırlanmasına yardım eder. Motivasyon sunar, üzüntünün ve kederin hafiflemesine yardım ederek kayıpların kabullenilmesini kolay hale getirir. Mor ametist taşı sezgiyi açar ve 6. Hissi kuvvetlendirir. Sindirim sistemini düzenleyip güçlenmesine yardım eder, solunum yolu rahatsızlığına iyi gelir, tansiyonu dengede tutar ve baş ağrısının hafiflemesine faydalıdır, hormonların koruyucusu olan bir taştır.

Metabolizmanın uyumunda etkilidir. Auranın temizlenmesinde çok etkili bir taştır. Her ne kadar psikolojik rahatsızlıklara iyi gelindiği bilinse de şizofreni ve paranoya rahatsızlıklarında kullanılması uzmanlar tarafından çok tavsiye edilmez.
ametist taşı hakkında

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Ametist taşı nasıl temizlenir? Sorusu için güneş ışınıyla temizlemek de mümkündür. Güneş ışığında yarım saat bekletildiği de kristaller temizlenecektir. Fakat bunu yaparken dikkatli olmak gerekir. Çok fazla güneş ışığı ve ısıya maruz kaldığı zaman Ametistin rengi bozulabilir. Bu nedenle uzun süre boyunca güneşte kalmaması önemlidir. Ev temizleyici ve spreylerden uzak tutmak gerekir.