Alerjik Kaşıntı Nedir?

Alerjik Kaşıntı Nedir?

Alerjik kaşıntı;

  • Deterjan,
  • Böcek,
  • Toz ve benzeri etkenlere bağlı olarak kendisini gösteren kaşıntı sürecini ifade eder.

Kaşıntıların en yoğun hissedildiği zamanlar yatağa yatınca kaşıntı hissi olmak üzere ayaklarda, bacaklarda ve ellerde kaşıntı ve kabarma durumuyla karşılaşılmaktadır. Peki hissedilen el, bacak ve ayak kaşıntısı neden olur? Kaşıntının birçok nedeni olsa da en yaygın nedeni alerjen maddelerin etkisi altında kendisini göstermektedir. Alerjik kaşıntılar çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak oluşabilirken vücutta kaşıntı oluşturmaktadır. Egzama, ürtiker, kserozis ve atopik dermatit gibi durumlara bağlı olarak oluşabilmektedir. Bütün bu durumlar da bacaklarda kaşıntı neden olur sorusuna cevap vermektedir.

Alerjik Kaşıntı Neden Olur?

Sıklıkla karşılaşılabilen alerjiye bağlı vücutta kaşıntı neden olur? Alerjik kaşıntılar kişiden kişiye göre değişebilen nedenlere bağlı olarak herhangi bir unsurun alerji oluşturmasına bağlı olarak kaşıntıyla karşı karşıya kalınabilir. Kişide alerjen etkisi yaratacak dikeni olan bitkiler, lastik eldiven kullanımı, kozmetik ürünlerin ve nikel takıların kullanımı nedeniyle başta temas noktası olmak üzere vücutta kaşıntı ve kızarıklık oluşmasına neden olabilmektedir.

Saman nezlesi, egzama ya da astım yatkınlığa sahip kişilerde sıklıkla alerjik temas egzaması oluşabilmektedir. Sıklıkla bu durumların oluşmasına yol açan alerjene maruz kalınması halinde de kaşıntı oluşabilmektedir. Bir diğer alerjen unsur olan besinler de kaşıntıya neden olabilmektedir. Peki bu durumda besin alerjisi kaynaklı kaşıntı neden olur? Kişide alerji etkisi yaratan besinler ciltte kuruma, kurdeşen, egzama, kırmızı leke oluşumuna neden olabilmektedir.

Gel gelelim yatağa yatınca hissedilen kaşıntı hissine gece kaşıntısı neden olur? Hissedilen gece kaşıntısı sebepleri başında alerji durumu gelse de gece vücudun ısısının düşmesi ve kan akışının cilde doğru artış göstermesine bağlı kaşıntı hissi hissedilebilmektedir.

Mevsim geçişleri, dönemsel değişiklikler ve çevresel faktörler olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak gözde kaşıntı hissedilmektedir. Hissedilen göz kaşıntısı neden olur? Göz kaşıntısının en yaygın nedeni alerji ve hava kirliliği, çevresel faktörlere bağlı olarak göz üzerinde tahriş edici unsurların göz dokusunda tahrişe neden olmasına bağlı hissedilmektedir.

Sıklıkla hissedilen kaşıntı hislerinden birisini de karında kaşıntı hissidir. Peki karın bölgesinde kaşıntı nedenleri nelerdir? Bu nedenlerin başında;

  • Giyim ürünleri,
  • Giyim ürünlerinin cildi tahriş etmesi ya da daha farklı alerjenlere bağlı alerji oluşturması,
  • Stres,
  • Bazı ilaçların kullanımı,
  • Tüketilen bazı gıdalar,
  • İç organlardaki rahatsızlıklara bağlı olarak kendisini gösterebilmektedir.

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Alerjik kaşıntıya neyin iyi geleceğinin tespit edilebilmesi için öncelikle bu alerjik kaşıntının neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekir. Kaşıntı sebepleri tespit edilmeli ve bu sebepler doğrultusunda tedavi gerçekleştirilmelidir. Alerjik kaşıntının giderilebilmesi için tercih edilen yöntemlerin başında soğuk su uygulaması gelse de kaşıntı ilacı kullanımı da seçenekler arasındadır.