3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

Arkada bırakılan 2 aydan sonra bebeğiniz artık sizi tanımaya, size gülmeye ve tepki vermeye başlayacak. Peki 3 aylık bebek gelişimi süreci nasıl olacak?

  • 3 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 5.500 gram erkek bebeklerde ise ortalama 6.000 gramdır. 3 aylık bebek 4 hafta içerisinde ortalama 750 gram kadar kilo alır.
  • 3 aylık bebeğin gelişimi boy konusunda ise ortalama 2 cm kadar uzar. Kız bebeklerde ortalama boy 59 cm erkek bebeklerde ise ortalama 61 cm olur.
  • 3 aylık kız bebeklerde ortalama baş çevresi ölçüsü 39,5 cm erkek bebeklerde ise ortalama baş çevresi ölçüsü 40,5 cm olur.7

3 Aylık Bebeklerde Görme Yetisi

Üç aylık bebek gelişimi içerisinde hızla gelişen yetilerden biri de görme yetisidir. 3. Ayına giren bir bebek artık daha uzak mesafedeki nesnelere odaklanabilir. Kısa mesafede ise artık annesini tanıyabilir. Başta ana renkler olmakla birlikte bebeğiniz yavaş yavaş renkleri fark ederek tanımaya başlar. Bebeğinizin bu döneminde görme yetisi biraz daha geliştiği için eğer bakışlarında ve göz bebeğinde herhangi bir şaşılık ya da kayma fark ederseniz mutlaka doktorunuza götürmeniz gerekir. Bu dönem annelerin bebeklerinin bakışlarını, gözlerini de takip etmesi gereken bir dönemdir.

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebeklerde İşitme, Tat ve Koku Yetisi

 • İşitme yetileri de giderek güçlenmeye başlayan bebekler bu ayda tanıdıkları seslere karşı heyecanlanabilirken daha önce hiç duymadıkları bir sesi işittiklerinde de ani tepkiler verebilir.
 • Dil tomurcukları artık bebeğe farkındalık yaratmaya başlar. Bu nedenle bebeğiniz sütünüzdeki ve mamalardaki tatları ayırt etmeye başlayacak ve aldığı tada göre tepki verecektir.
 • Bebeğiniz 3. ayında kokulara karşı daha çok hassaslaşır. Kokulara beğenip beğenmemesine göre tepki vermeye başlar ve bu nedenle de mamalara karşı tepkiler verebilir.

3 Aylık Bebeklerde Zihinsel ve Sosyal Gelişim

3 aylık bebek artık daha fazla ve net görebildiği için dışarıya karşı tepkiler vermeye başlar. Heyecanlandığı zaman sesler çıkarabilir, gülebilir ya da çığlık atabilir. Ayrıca tepkisini ellerini kaldırıp birbirine vurarak da verebilir ve bunu bilinçli bir şekilde yapar. Ellerini kullanmayı keşfeden bebeğiniz oyuncaklara ya da dikkatini çeken eşyalara da bilinçli bir şekilde erişmek isteyecek. Bu nedenle etrafında tutacağınız eşyalara dikkat etmenizde fayda var. 3 aylık bebek gelişimi içinde belleğin de önemli bir yeri vardır.

3 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında

3 aylık bebek bellek gelişimi hızlanmaya başlar ve anılar kaydeder. Bu nedenle bebeğiniz ağladığında ya da gülümsediğinde sizin ne şekilde tepki vereceğinizi öğrenmeye başlar. 3. ayı içerisinde bebekler verdikleri tepkiler ve çıkardıkları sesler ile etrafındaki kişilerle iletişim kurmaya başlar. Bu nedenle bebeğiniz ses çıkardığında, gülümsediğinde ve hatta ağladığında ona eşlik etmeniz gerekmektedir.

3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin gelişimi hızla devam ederken 3 aylık bebek neler yapar merak ediyor musunuz?

 • Bebeğiniz artık başını dik tutmaya başlayacak.
 • Bebeğinizi ayaklarını yere bastırıp tutarsanız tüm gücüyle adım atma refleksi gösterecek ama tabii bu ayda yürümeye başlamayacak. Yalnızca alıştırma yapacak.
 • Bebekler 3. ayında dışarıdaki seslere ve kişilere karşı daha fazla tepki vermeye başlar. Zihinsel gelişimlerinin bu ayda oldukça hızlı ilerlemesiyle bebekler özellikle annelerine tepkiler vermeye başlayacak.
 • ayına gelen bebekler ellerinin farkına varmaya başlar ve sürekli ellerini inceler. İlk önce birbirine vurmaya başlayarak sonrasında etrafındaki bulunan oyuncak ya da eşyaları almaya çalışacaklar. Tabii kaçınılmaz sonlardan biri, ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürmek isteyecekler. Bu nedenle hem eşyalara hem oyuncaklara hem de bebeğiniz eline bir şey aldığı zaman bebeğinize mutlaka dikkat etmelisiniz.

3 Aylık Bebek Beslenmesi

3 aylık bebek beslenmesi geride bırakılan diğer 2 ay ile aynı şekilde ilerlemelidir. 3 aylık bebekler ekstra bir durum olmadığı sürece genellikle aynı saatte uyur ve uyanır, aynı sıklıkta beslenmek ister. 3 aylık bebek beslenme sıklığı genellikle her 3 saatte bir olmalıdır. Ancak bu beslenme sıklığı bebekten bebeğe değişebilir. Bu nedenle eğer bebeğiniz doymuyorsa daha sık ya da daha fazla emzirebilirsiniz.

Anne sütü yeterli olan tüm anneler bebeklerinin beslenmesi için bu ayda da yalnızca anne sütünü tercih etmeli. Fakat sütü yetersiz olan ya sütü olmayan annelerimiz bu ayda doktorlarının önerdikleri şekilde bebeklerine mama yedirebilir. Bu dönemde bebeklerin tüketecekleri mamaların gelişimleri için yeri oldukça önemlidir. Bu nedenle mama ile beslenecek bebekler için mutlaka doktorlarından 3 aylık bebek beslenme tablosu alınmalıdır. 3 aylık bebek gece beslenmesi artık 1 ya da 2 defa olmalıdır. Bunun sebebi ise bebeğinizin geceleri daha uzun ve aralıksız bir şekilde uyumasını sağlayabilmektir.